FANDOM


 • Railfail536

  Witajcie w tym prawdopodobnie moim ostatnim blogu na polskiej centrali… a przynajmniej na dłuuuższy czas co jest nota bene żadną stratą, bo i tak nikt tego nie czyta.


  Wielu administratorów, z reguły tych średniozaawansowanych, ale też i takich z wieloletnim doświadczeniem staje przed wyzwaniem, na pierwszy rzut oka nie do przeskoczenia – samodzielne dbanie o stronę techniczną swojej wiki. Początkujący najczęściej nawet nie zdają sobie sprawy z tego jak potężnym systemem zarządzają i ile ma on opcji konfiguracji/rozbudowania i nie odczuwają potrzeby dbania o tę stronę swojej wiki o zwyczajnie nie zdają sobie sprawy z tego, że ona w ogóle istnieje i da się z nią cokolwiek zrobić.

  „Problem” zaczyna pojawiać się w momencie w którym administrator…


  Czytaj całość >
 • TOR

  Ech. Chciałbym móc blogować o czymś pozytywnym i przyjemnym. Zamiast tego muszę się wcielić w Hulka:


  UE KRZYWDZIĆ WIKI. GRRRR.

  Rozwalanie rzeczy bez opamiętania raczej tutaj nic nie da, więc spróbuję wyjaśnić wam co się dzieje i jak możecie pomóc. Poniżej dalej jestem Hulkiem, tyle że w okularach.

  Jak myślicie, kto powinien odpowiadać za treść edycji na wiki? Albo za zawartość posta na Dyskusjach?

  To nie jest podchwytliwe pytanie. Jeśli nie jesteście tu od wczoraj, to pewnie odpowiedzielibyście jakoś tak:

  Cała społeczność danej wiki odpowiada wspólnie za jakość treści i za to, jak treść jest poukładana. Podobnie na Dyskusjach: wszyscy pracujemy na to, aby tematy były ciekawe i toczyły się w przyjaznej atmosferze.

  Ale to autor lub autorka każdej …


  Czytaj całość >
 • Nanaki

  W tym roku sporo zrobiliśmy w kierunku ulepszenia wersji mobilnej. Rozpoczęliśmy od zmian za kulisami, które miały na celu przyspieszenie ładowania i działania strony. Niedawno wprowadziliśmy więcej zmian mających na celu poprawienie wyglądu i komfortu użytkowania.


  Pewnie się zastanawiacie, skąd te zmiany w skórce mobilnej? W uproszczeniu, jeśli strony dobrze wyglądają i odznaczają się większą jakością, to jest większa szansa, że czytelnicy wrócą na Wasze społeczności. Do tego dochodzi fakt, że strony lepszej jakości przyciągają reklamy wyższej jakości – a takie reklamy pozwalają zredukować ich ilość. W podobny sposób, udało nam się zmniejszyć ilość reklam o 30% w wersji na komputery. Uważamy, że lepszy design skórki mobilnej pozwoli nam zm…


  Czytaj całość >
 • Nanaki

  Na początku 2019 roku poczynimy kolejny duży krok dla marki FANDOM: wszystkie nasze domeny zmienią się z wikia.com na fandom.com. Oznacza to, że domeny Waszych wiki zmienią się z [nazwa].wikia.com na [nazwa].fandom.com.

  Wiemy, że będziecie mieć wiele pytań, a nawet obaw. Omówimy niektóre z tych, których się spodziewaliśmy, a na wszelkie inne pytania odpowiemy w komentarzach poniżej.

  • Dlaczego domena zmienia się na fandom.com? Nie jesteśmy Wikią od prawie dwóch lat. Strona wciąż ewoluuje pod marką FANDOM. Fani doceniają FANDOM i Wasze społeczności jako ważne miejsca pośród stron zajmujących się światem rozrywki. Jesteśmy przekonani, że nadszedł czas, aby dokończyć rebranding i docenić markę FANDOM tak, jak zrobili to fani.
  • Dlaczego to jest dobre…
  Czytaj całość >
 • DeXart

  Witajcie! Chcemy Wam przedstawić kolejną edycję Fantasy Fight. Tym razem odbędzie się pojedynek rozmaitych artefaktów i przedmiotów. Edycja Fantasy Fight: Artefakty polega na tym, że spośród 32 kandydatów, których Wy wybierzecie odbędzie się 16 walk pomiędzy nimi w 1 etapie i Wy będziecie decydować o tym, kto wygra.


  • Zdecyduj się! Zdecyduj się! Wybierz dowolny przedmiot z twojego ulubionego wymyślonego uniwersum, na przykład Szpon Beliara z serii gier Gothic, Rękawica Nieskończoności z uniwersum Marvela czy Żelazny Tron z Gry o Tron!
  • Nominuj! Jeśli już się na coś zdecydowałeś, możesz nominować przedmiot poprzez formularz poniżej. Oczywiście możesz wysłać więcej propozycji, jeśli nie możesz zdecydować się na tą jedną. Idealnie, jeśli istnieje ar…

  Czytaj całość >
 • Nanaki

  Na początku czerwca wprowadziliśmy dużą aktualizację aplikacji FANDOM na iOS. Dodaliśmy artykuły z wiki i Dyskusje do istniejącej treści redakcyjnej, łącząc wszystkie typy treści w jednej aplikacji. Teraz ta sama ujednolicona aplikacja jest dostępna Androidzie.


  Dzięki zunifikowanej aplikacji FANDOM na iOS, a teraz także na Androida, fani mogą śledzić cały fandom i wszystkie jego treści, a nie tylko śledzić nowości. Macie dostęp do wielu fandomów, z których część składa się z niezależnej społeczności bez treści redakcyjnych, niektóre tylko z treści redakcyjnych, a wiele z zawierają oba rodzaje treści. To do Was należy decyzja, które fandomy śledzić i na których się udzielać.

  Ta aktualizacja udostępniła również aplikację FANDOM użytkownikom mi…


  Czytaj całość >
 • Luqgreg

  Witajcie! Do dzisiejszego wydania Admina od kuchni zaprosiiśmy administratora Dead Cells Wiki i do niedawna administratora technicznego na Wiedźmin Wiki, znanego na Fandomie pod nickiem Railfail536. Miłej lektury!


  Witaj Railfail536 w Adminie od Kuchni! Przedstaw się nam i opowiedz czym się zajmujesz.

  Jestem, jak to już błyskotliwie zauważył prowadzący, Rail. Czasami towarzyszy mi też nieudane alterego - fail536 - ale staram się go na codzień nie używać. Zajmuję się bardzo wieloma rzeczami, ale do tych najważniejszych chyba mogę zaliczyć tłumaczenie rzeczy (skryptów i dokumentacji na FANDOM Open Source Library, stron pomocy tu, na Centrum Społeczności i MediaWiki w ogóle na translatewiki.net), pomaganie bardziej lub mniej początkującym na for…


  Czytaj całość >
 • Baakamono

  Dobry wieczór moi drodzy członkowie Centrum Społeczności,

  oczekiwaliście tutaj zapewne kolejnego wywiadu z serii Admin od kuchnii, jednak dzisiaj głos zabieram ja. Ja, Baakamono, znany także jako PonyDesu, był helper polskiej społeczności. Przez wiele lat pełniłem stanowisko administratora na polskiej Bleach Wiki, jak i innych mniejszych projektach.

  Od bardzo dawna nie uczestniczę w życiu na Fandomie, ale nabrałem dzięki temu zupełnie nowej perspektywy, nowego spojrzenia na sprawy związane z edytowaniem. Mam wam dziś do przekazania ważną wiadomość, pozwolę sobie umieścić tutaj mój krótki manifest.

  Nie edytujcie. Wszyscy umrzemy, to jest bez sensu.


  Dziękuję za uwagę i spokojnej nocy.

  Czytaj całość >
 • Nanaki

  Dzisiaj, wszystkie społeczności otrzymały do dyspozycji nowe narzędzie: Ogłoszenia. Narzędzie kieruje wszystkich niedawno aktywnych członków społeczności na wybraną stronę w formie powiadomienia.


  Ogłoszenia stanowią zamiennik zarówno dla opcji wyróżniania postów na forum, jak i dla zakątka społeczności. Stare funkcje wymagają, aby odbiorca samemu odwiedził społeczność, aby zobaczyć komunikat. Ogłoszenia pozwalają dostarczyć wiadomość, niezależnie od tego, gdzie na Fandomie znajduje się odbiorca.

  Powiadomienia z Ogłoszeń są wysyłane do użytkowników wiki oraz Dyskusji, jeśli gdziekolwiek wykonali akcję w przeciągu ostatnich 90 dni. Powiadomienia są dostarczane przez system, z którego obecnie korzystają Dyskusje. Niedługo Ogłoszenia będą również…


  Czytaj całość >
 • Comet2500

  To już jest koniec. Francja wygrywa, Chorwacja wice-mistrzostwo. A ja już nikomu nie muszę przypominać o typach w prywatnych wiadomościach na discordzie.

  Osobiście dziekuję wszystkim osobom, które oddały typy przynajmniej do 1 rundy ;) 

  A w szczególności dla użytkowników: 3patryk3, Damian102, WW19, DarknessEyes23 oraz Norbertl1989 którzy razem ze mną wzieli udział we WSZYSTKICH rundach typowania mundialu.   Co prawda wszyscy już znają wyniki, ale dla formalności przestawię je tutaj:
  Konkurs typowania wygrał użytkownik: Damian102, który obronił tytuł sprzed 2 lat podczas typowania Euro 2016 i on znowu będzie typerem fandomu na przynajmniej kolejne 2 lata aż do konkursu typowania Euro 2020.

  Ale wielkie brawa należą się też użytkownikowi 3patryk3, kt…


  Czytaj całość >
 • Nanaki

  Od pierwszej połowy tego roku FANDOM systematycznie wdraża HTTPS w coraz większej części naszej sieci.

  HTTPS to protokół, który szyfruje dane przesyłane przez stronę internetową, w porównaniu do zwykłego protokołu HTTP, który wysyła dane w postaci zwykłego tekstu. FANDOM już od wielu lat szyfruje i bezpiecznie przesyła dane osobowe takie jak dane logowania i hasła, ale coraz częstszym standardem sieciowym jest przesyłanie wszystkich części witryny za pośrednictwem protokołu HTTPS. Właśnie dlatego pracujemy nad tym, aby cały nasz portal był zgodny z HTTPS.  Kilka miesięcy temu zakończyliśmy projekt, dzięki któremu zalogowani użytkownicy mogą korzystać z HTTPS na wszystkich wiki z pojedynczą subdomeną (takich jak wiki bez prefiksu językowego, n…  Czytaj całość >
 • Comet2500

  To już ostatni weekend. Czas w końcu, żeby TOP 4 drużyny tego świata zmierzyły się ze sobą o: złote, srebrne oraz brązowe medale. Wiecie co to oznacza? Że już nie będę musiał nikomu przypominać o typach w prywatnych wiadomościach na discordzie! 


  Wyniki 6 rundy:

  1. Damian102 - 6 pkt
  2. The Doctor of Tardis - 5 pkt
  3. 3patryk3, Comet2500, DeXart oraz Darknesseyes23 - 4 pkt
  4. Norberl1989 - 1 pkt
  5. WW19 - 0 pkt

  Klasyfikacja generalna

  1. Damian102 - 68 pkt
  2. 3patryk3 - 67 pkt
  3. Comet2500 - 61 pkt
  4. Norbertl1989 - 55 pkt
  5. WW19 - 53 pkt
  6. DarknessEyes23 - 48 pkt
  7. Szynka013 - 40 pkt
  8. DeXart - 35 pkt
  9. IwanRoslin - 26 pkt
  10. Mustafar29 - 14 pkt
  11. NesteaCookie - 13 pkt
  12. The Doctor of Tardis - 5 pkt

  Mecz o 3 miejsce, czyli Belgia-Anglia będzie meczem punktowanym dwukrotnie. Przypominam, że te drużyny spo…  Czytaj całość >
 • Pio387

  Admin od kuchni: ZelDelet

  lip 9, 2018 przez Pio387

  Witajcie!

  Dziś jest co prawda poniedziałek, ale mimo to pomyślałem że warto opublikować wywiad w ramach „Admina od kuchni”. Chciałbym przedstawić Wam użytkownika ZelDelet, administratora i biurokratę Nonsensopedii i jednego z najstarszych (a przy tym nadal aktywnych) członków polskojęzycznej społeczności Fandomu. Życzę miłej lektury wywiadu!


  Witaj w Adminie od Kuchni, ZelDelet! Na sam początek powiedz nam coś o sobie.
  Jestem starym zgredem, który skończył studia nauk społecznych, z sentymentu uwielbia VHSy i stare nagrania z TV, i przynudza.
  A w zasadzie... dlaczego akurat ZelDelet? I dlaczego korzystasz z domyślnego avatara na FANDOMie?
  Nicka "ZelDelet" wybrałem w 2005, gdy byłem jeszcze młody i głupi i nie miałem pomysłu na nic fajnego. Nie…

  Czytaj całość >
 • Comet2500

  Witam. Przed nami już przedostatnia faza mundialu - półfinały, gdzie zmierzą się ze sobą 4 najlepsze drużyny na tym świecie. Zwycięzcy par półfinałowych zagrają ze sobą w wielkim finale z przegrani zagrają mecz o 3 miejsce.

  A oto jak się prezentują wyniki:

  5 runda:

  1. NesteaCookie - 13 pkt
  2. Damian102 - 10 pkt
  3. WW19 - 7 pkt
  4. DarknessEyes23 - 5 pkt
  5. DeXart - 4 pkt
  6. Comet2500 oraz Szynka013 - 3 pkt
  7. 3patryk3 oraz Norbetl1989 - 2 pkt

  Klasyfikacja generalna:

  1. 3patryk3 - 63 pkt
  2. Damian102 - 62 pkt
  3. Comet2500 - 57 pkt
  4. Norbertl1989 - 54 pkt
  5. WW19 - 53 pkt
  6. Darknesseyes23 - 44 pkt
  7. Szynka013 - 40 pkt
  8. DeXart - 31 pkt
  9. IwanRoslin - 26 pkt
  10. Mustafar29 - 14 pkt
  11. NesteaCookie - 13 pkt  • Francja VS Belgia
  • Anglia VS Chorwacja


  Pogrubione mecze będą punktowane x2.

  Czytaj całość >
 • Comet2500

  Witam. Mundial już naprawdę wchodzi w decydującą fazę, gdyż w grze zostało już tylko 8 fantastycznych zespołów, które już realnie mogą myśleć o zdobyciu mistrzostwo świata. Gdyż w tej fazie nie ma już przypadkowych zespołów.

  A oto przed nami jak dotychczas prezentują się wyniki:


  • Klasyfikacja 4 rundy:
  1. Damian102 - 17 pkt
  2. WW19 - 14 pkt
  3. Comet2500 - 13 pkt
  4. Szynka013 - 9 pkt
  5. Norbertl1989 oraz 3patryk3 - 8 pkt
  6. DarknessEyes23 - 7 pkt
  7. DeXart - 6 pkt  • Klasyfikacja generalna:
  1. 3patryk3 - 61 pkt
  2. Comet2500 - 54 pkt
  3. Norbertl1989 oraz Damian102 - 52 pkt
  4. WW19 - 46 pkt
  5. DarknessEyes23 - 39 pkt
  6. Szynka013 - 37 pkt
  7. DeXart - 27 pkt
  8. IwanRoslin - 26 pkt
  9. Mustafar29 - 14 pkt  Czas jest do piątku 6 czerwca 2018, godz 15:50. Przypominam też, że żaden mecz nie może zakończyć się remisem. Kt…


  Czytaj całość >
 • Comet2500

  Witam. Oto 4 runda typowania Mundialu 2018 oraz pierwsza runda w, której to będziemy już typować mecze fazy pucharowej mundialu.

  Na mundial zakwalifikowało się łącznie 32 drużyny. 16 z nich (czyli równo połowa) wyszła z grupy i zagra w 1/8 finału. Od tej pory nie będzie patrzenia na wyniki w innych spotkaniach, każdy musi grać swoje. Gdyż drużyna, która wygra mecz będzie grać dalej a kto przegra odpada.

  Również typowanie Mundialu będzie w pewnym sensie prostsze, bo będzie mniej meczy do wytypowania.

  Ale teraz jeśli jakieś spotkanie zakończy się po 90 minutach remisem będzie wtedy potrzebna dogrywka a jeśli to nie rezultatów to seria rzutów karnych, by w końcu móc wyłonić zwycięzcę.


  4. IwanRoslin oraz Szynka013 - 14 pkt

  5. Comet2500 - 13 pk

  6. Darknes…


  Czytaj całość >
 • Comet2500

  Witam. Za nami już połowa drugiej kolejki fazy grupowej Mistrzostw Świata w piłce nożnej bądź jak to woli Mundialu 2018.

  Zaraz rozpocznie się ostatni batalia o punkty (na Mundialu, bo w naszym konkursie walka o punkty będzie trwać do finału). Niektóre drużyny są już pewne gry w 1/8 finału, inne pewne że po ostatnim meczu opuszą Rosję a jeszcze inne będą grały mecz o wyjście z grupy. Również wtedy 2 mecze w każdej grupie będą rozgrywane o tej samej porze, by nikt nie sabotował wyników (jak np. RFN oraz Austria w 1982 roku, żeby wyeliminować Algierię z Mundialu).

  No to przejedźmy do konkursu. Po połowie rudny mamy 2 liderów - 3Patryk3 oraz Szynka013. Ogólnie to w tej rundzie "pewniaki" wygrywają swoje mecze, ale skromnym 1:0. Dlatego ponad poł…

  Czytaj całość >
 • Comet2500

  Hej. Za nami już połowa pierwszej kolejki fazy grupowej Mundialu.

  Na chwilę obecną minimalną przewagę w klasyfikacji ma Damian102, jednak wszystko może się jeszcze zmienić. Oficjalnie wyniki 1 rundy zostaną podane po zakończeniu meczu Polska VS Kolumbia - 19 czerwca ok godz 19:00.

  Z racji tego iż 19 czerwca zaczyna się już druga kolejka fazy grupowej Mundialu, rozpoczynając od meczu Rosja - Egipt to czas rozpocząć typowanie 2 kolejki.

  Czas macie do Wtorku 19 czerwca, godz 19:50.

  A oto co typujemy w 2 drugiej kolejce:  Tutaj opcjonalnie dla tych, którzy NIE zrobili tego przy 1 rundzie (jednak tutaj się dostanie o 1 pkt mniej)

  • Kto wygra Mundial?
  • Kto zostanie królem strzelców?
  • Gdzie zajdzie Polska?


  • Rosja VS Egipt
  • Urugwaj VS Arabia Saudyjska
  • Portugalia VS …  Czytaj całość >
 • Luqgreg

  Hej! Dzisiaj w ramach , a także kilku mniejszych projeków oraz członka grupy Community Council. Miłej lektury!


  Witaj Stygies VIII w Adminie od Kuchni! To tradycyjne na początek opowiedz nam kim jesteś, czym się zajmujesz.

  Cześć, jestem Stygies, kiedyś znana jako The Lusty Dovahkiin, a po starym nicku do dziś pozostało mi przezwisko Lustyna. Chyba na zawsze pozostanie ono moim fandomowym imieniem. Od 2014 roku siedzę na Fandomie i albo edytuję, albo zajmuję się studiami, albo robię w fanowskich spolszczeniach. Lubię też angażować się w społeczność, ale tak naprawdę zajmuję się tylko społecznością The Elder Scrolls. Kiedy znajdę trochę czasu tak naprawdę dla siebie, odpalam netflixa, ESO albo TES: Legends, ewentualnie gram w bitewniaki, plansz…


  Czytaj całość >
 • Comet2500

  Witam. Oto pierwsza runda z obstawiania Mundialu. Zasady przedstawiłem już w poprzednim blogu.

  A to co typujemy (do 14 czerwca 2018):

  • Kto wygra mundial?
  • Kto zostanie Królem Strzelców?
  • Gdzie zajdzie Polska

  A tu wyniki meczów:

  • Rosja VS Arabia Saudyjska
  • Urugwaj VS Egipt
  • Hiszpania VS Portugalia
  • Maroko VS Iran
  • Francja VS Australia
  • Dania VS Peru
  • Argentyna VS Islandia
  • Chorwacja VS Nigeria
  • Kostaryka VS Serbia
  • Brazylia VS Szwajcaria
  • Niemcy VS Meksyk
  • Szwecja VS Korea Południowa
  • Belgia VS Panama
  • Anglia VS Tunezja
  • Polska VS Senegal
  • Kolumbia VS Japonia

  Pogrubione mecze będą punktowane x2.

  Powodzenia ;) Tytuł typera fandomu wciąż do zgarnięcia :)


  • Grupa A (Rosja, Urugwaj, Egipt, Arabia Saudyjska): Urugwaj wydaje się być pewnym faworytem tej grupy. Rosja jest nieco bez formy. For…
  Czytaj całość >
 • Comet2500

  Typowanie Mundialu 2018

  cze 10, 2018 przez Comet2500

  Pamiętacie te czasy kiedy na Centrum Społeczności w 2014 roku typowano meczu Mundialu w Brazylii a 2 lata później mecze Euro we Francji? Cóż w takim razie czas kontynuować tradycję!

  Mundial w Rosji zaczyna się już za 4 dni, podczas meczu otwarcia Rosja VS Arabia Saudyjska! Największe sportowe święto na świecie. Natomiast dla użytkowników Fandomu oferuję konkurs w, którym wyłonimy najlepszego typera w całym fandomie!

  Oto zasady konkursu:

  • W komentarzach przed meczem podajecie dokładny wynik jakim waszym zdaniem padnie.
   • 3 pkt - za dokładny wynik
   • 1 pkt - wytypowanie zwycięzcy/remisu
   • Ciekawsze mecze jakie wybiorę oraz mecze reprezentacji Polski będą liczone x2
  • Komentarze pisane w trakcie meczu lub po meczu nie będą liczone!
  • Konkurs wygra osoba, która n…
  Czytaj całość >
 • DeXart

  Fantasy Fight: Zwycięzca

  cze 8, 2018 przez DeXart

  Cześć! To już jest finał Fantasy Fight. Ogólnie chciałbym podziękować wszystkim za udział w głosowaniu. Bardzo chciałbym podziękować Nanakiemu oraz Stygies za pomoc w organizowaniu. Specjalnie wyróżnienie dla Szynki oraz dla Vuha za ożywienie sekcji komentarzy oraz pojedynku Dovahkiin vs Constantine, który potem pojawił się na stronie głównej.


  Zwycięzcą okazał się król Polski, Władysław Łokietek. Serdecznie zapraszamy do rozwinięcia dopiero powstającej wiki Korona Królów Wiki, Korona Królów to polski serial skupiający się na historii Polski.


  Nie jest to ostatnia rzecz jaką planuję zorganizować. Do zobaczenia za rok w następnym pojedynku, który nie będzie już walką postaci.

  By zobaczyć całe głosowanie zobacz Poprzednie głosowanie.

  Czytaj całość >
 • Nanaki


  W dniu dzisiejszym wypuściliśmy ujednoliconą aplikację FANDOM na system iOS, która jest dużą aktualizacją naszej flagowej aplikacji. Aplikacja ta łączy treści wiki, redakcyjne i dyskusje w jednej wygodnej aplikacji – dając fanom łatwy dostęp do wszystkiego, co jest dostępne dla określonego fandomu, takiego jak Gwiezdne wojny, Trzynaście powodów, czy Fortnite. Wersja na urządzenia z systemem Android pojawi się niedługo, bo już w lipcu tego roku.

  Rzućmy okiem na aplikację i jak będzie się ona zmieniała przez cały rok.


  Wszystkie rodzaje treści na FANDOMIE odgrywają istotną rolę w Podróży Fana. Ludzie są fanami wielu tematów, więc udostępnienie pełnej gamy społeczności i typów treści w aplikacji FANDOM będzie kluczem do stworzenia jeszcze lepsze…  Czytaj całość >
 • Pio387

  Witajcie!

  Po przerwie, spowodowanej paroma sprawami mojego życia prywatnego, wracamy do wywiadów w ramach serii Admin od kuchni. Naszym dzisiejszym (wyjątkowo, na dobry początek tygodnia, poniedziałkowym) gościem jest Addamek09, biurokrata Harry Potter Wiki. Życzę miłej lektury wywiadu!  Witaj Addamek w Adminie od kuchni! Na początek przedstaw nam się krótko.
  Witam serdecznie! Ja jestem Adam, Adaś, Adamek, czy jak kto woli się do mnie zwracać. Jestem jak widać jednym z wielu użytkowników Fandomu, na którym działam już prawie sześć lat i na razie nie zamierzam przestawać, bo jest to dla mnie bardzo satysfakcjonujące zajęcie. Przy okazji tej działalności zostałem administratorem paru projektów, co jest zapewne powodem tego zaszczytu, jakim jest …


  Czytaj całość >
 • Stygies VIII


  W zeszłym tygodniu omawialiśmy drogę od czytelnika do edytora. Kolejnym krokiem jest rozwijanie swoich umiejętności, reputacji oraz relacji na wybranej przez siebie wiki.

  Zaangażowani edytorzy to serce i dusza naszych społeczności. Prawdopodobnie zaczynali oni jako czytelnicy i od dłuższego czasu ulepszają swoje umiejętności. Ze względu na znajomość terytorium, zasad, narzędzi i terenu danej społeczności, są oni lokalnymi przewodnikami. Istnieje wiele rzeczy mogących udoskonalać społeczność, które możesz robić jako użytkownik, dzięki którym staniesz się użytkownikiem-ekspertem!


  Najlepszym sposobem na bycie zauważonym i szanowanym jest wkład, który stanowią edycje o wysokiej jakości. Dobrym postępowaniem jest wprowadzanie drobnych ulepszeń or…  Czytaj całość >
 • DeXart

  Fantasy Fight: Finał

  cze 1, 2018 przez DeXart
  Czytaj całość >
 • DeXart

  Fantasy Fight: Półfinał

  maj 25, 2018 przez DeXart
  Czytaj całość >
 • Railfail536


  Ten blog jest skierowany do wszystkich. Przejrzałeś kilka z 300 000 wiki na FANDOMIE, sprawdziłeś News & Stories, znalazłeś jakiś świetny tekst na wiki a może nawet trafiłeś do Dyskusji. Ale co dalej?

  Jedną z rzeczy, którą na pewno zauważyłeś, jest niespotykane bogactwo społeczności na FANDOMIE. Każdy fandom stanowi unikalną społeczność, a przecież istnieje jeszcze globalna społeczność na Community Central, Centrum Społeczności, czy odpowiednikach tych wiki w innych językach.


  Przed dołączeniem do społeczności, pierwszą rzeczą jaką zawsze polecam jest [?uselang=pl założenie konta]. Możesz robić wiele rzeczy na FANDOMIE pozostając niezalogowanym, np. czytać treść, edytować lub komentować artykuły, jednak założenie konta daje ci o wiele szersze m…  Czytaj całość >
 • DeXart
  Czytaj całość >
 • Stygies VIII

  Strona główna danej wiki służy jako brama do najlepszej zawartości stworzonej przez społeczność. Dobrze zaprojektowana strona główna powinna wyróżniać najważniejsze oraz najbardziej popularne artykuły, przy czym powinna być bardzo przyjazna i przyciągająca. Jednym z zalecanych elementów strony głównej jest ładna galeria do nawigacji z rzucającymi się w oczy obrazami, które promują wspomnianą wcześniej ważną i popularną zawartość. Zalecamy też, by taka galeria była jedną z pierwszych rzeczy, które użytkownik widzi, otwierając stronę główną wiki.

  FANDOM odkrył w ostatnich badaniach w społecznościach Game of Thrones i Arrowverse, że galerie do nawigacji są najczęściej używanym elementem stron głównych i zbierają więcej kliknięć, niż cokolwiek …

  Czytaj całość >
 • DeXart

  Fantasy Fight: Runda Druga

  maj 11, 2018 przez DeXart
  Czytaj całość >
 • Stygies VIII

  Czat pozwala nam na nawiązanie kontaktu z innymi użytkownikami, którzy chcą porozmawiać o zawartości wiki, dyskutować o zasadach, projektach, a nawet rozkręcić miłą rozmowę off-topową. Pomimo tego, że z czatu korzysta się w całym internecie, są ludzie, którzy nadal nie rozumieją jaka etykieta w takim miejscu obowiązuje. Właśnie dlatego kluczowym elementem każdego czatu jest moderator czatu, jeśli chcemy mieć zdrowe i wolne od dramy środowisko.

  Gdy jesteś moderatorem czatu, nie jesteś gliną, nie jesteś ochroniarzem ani superbohaterem, jesteś użytkownikiem, który zyskał zaufanie zarówno administratorów, jak i innych użytkowników, przy czym liczą oni na dbanie o zachowanie harmonii pomiędzy osobami obecnymi na czacie. Dobry moderator czatu to …

  Czytaj całość >
 • Painto

  Wiele blogów podejmuje tematykę prowadzenia wiki oraz zarządzania społecznością. Żaden jednak nie wspomina o coraz popularniejszym trendzie w polskich społecznościach - przeniesienie głównego ośrodka społeczności poza FANDOM. Mowa oczywiście o serwerach na Discordzie. Ich liczba rośnie, o czym świadczy wciąż powiększająca się lista serwerów. Jest to jednak nie tylko źródło wielu udogodnień oraz ułatwień dla społeczności, lecz także źródło zagrożeń. W tym wpisie postaram się przybliżyć kilka kwestii z obu stron.

  Sekcje posiadają również barwne ilustracje przybliżające temat oraz sekcję tl;dr dla leniwych lub powracających osób, które przeczytały wcześniej.


  Najważniejszą rzeczą jest oczywiście sam serwer. Przede wszystkim należy zastanowić się…


  Czytaj całość >
 • Stygies VIII


  Jedną z pierwszych rzeczy, jakie niektórzy robią na swojej nowej wiki, jest napisanie zasad i wytycznych. W końcu wszyscy chcemy, żeby wszystko było od samego początku robione w odpowiedni sposób.

  Mam dla was radę: nie róbcie tak. Na nowej wiki o wiele ważniejsze jest sprawienie, że jest ona jak najbardziej otwarta i przyjazna. Nie musi wcale być perfekcyjna. Na tym etapie twojej wiki najlepiej by było koncentrować się na budowaniu jej zawartości i przyciąganiu tych wiecznie nieuchwytnych edytorów.

  Po pewnym czasie nadchodzi jednak moment, kiedy wytyczne stają się ważne. Często tak jest, kiedy ktoś zaczyna przekraczać granice i wykorzystywać fakt, że nie ma zapisanych zasad. W sytuacji idealnej napiszesz już jakieś zasady zanim to się stanie…


  Czytaj całość >
 • DeXart

  Bez zbędnego przedłużania o to pierwsza runda Fantasy Fight! Kolejne będą pojawiały się co tydzień w piątki. Postacie zostały wybierane z waszych zgłoszeń.


  Chciałbym podziękować również Stygies i Nanakiemu za pomoc w organizacji!

  Czytaj całość >
 • DeXart

  Fantasy Fight: Ogłoszenie

  kwi 13, 2018 przez DeXart

  Plebiscyt to nie jedyną rzecz jaką zorganizowałem dla was ze Stygies. Dzisiaj chcemy wam przedstawić kolejną rzecz, jaką jest Fantasy Fight. Polega ona na tym, że spośród 32 kandydatów, których wy wybierzecie odbędzie się 16 walk pomiędzy nimi w 1 etapie i wy będziecie decydować o tym, kto wygra.


  1. Zdecyduj się! Wybierz postać z twojego ulubionego wymyślonego uniwersum, na przykład Dovahkiin z serii gier Elder Scrolls, Geralt z Rivii z Wiedźmina czy Daenerys Targaryen z Gry o Tron!.
  2. Nominuj! Jeśli już się na coś zdecydowałeś, możesz nominować postać poprzez formularz poniżej. Oczywiście możesz wysłać więcej propozycji, jeśli nie możesz zdecydować się na tę jedną. Idealnie, jeśli istnieje artykuł opisujący postać, którą zgłaszasz, jednak nawet jeśl…

  Czytaj całość >
 • Stygies VIII

  Wyniki plebiscytu

  kwi 7, 2018 przez Stygies VIII

  Dziękujemy wszystkim za oddane głosy i za udział w naszym plebiscycie. Mamy nadzieję, że się podobało! Przedstawiamy Wam zwycięzców w każdej z kategorii.  1. Vuh (11 głosów)
  2. Nanaki (10 głosów)
  3. Martin5038 (1 głos)
  4. Luqgreg (1 głos)

  1. Nanaki (9 głosów)
  2. Luqgreg (3 głosy)
  3. Pio387 (1 głos)
  4. 123farlander321 (1 głos)
  5. Railfail536 (1 głos)
  6. Lisica01 (1 głos)
  7. WW19 (1 głos)
  8. Isthealice (1 głos)
  9. Sovq (1 głos)
  10. BlackAngel92 (1 głos)
  11. Saltified (1 głos)
  12. Fargothen (1 głos)

  1. Damian102 (8 głosów)
  2. Elementalist Mateuszlu1! (3 głosy)
  3. Lisica01 (2 głosy)
  4. Alvgjerd (1 głos)
  5. Vuh (1 głos)
  6. Tydeus 2000 (1 głos)
  7. Stygies VIII (1 głos)
  8. Pallando158 (1 głos)
  9. Pio387 (1 głos)
  10. Kamcia012 (1 głos)
  11. Mensae (1 głos)

  1. Szynka013 (3 głosy)
  2. Pedyjczyk (3 głosy)
  3. DarknessEyes23 (3 głosy)
  4. Teryf Marynarz (2 głosy)
  5. DeRudySoulStorm (2 g…

  Czytaj całość >
 • Nanaki
  Poniższy artykuł to część druga. Część pierwsza została opublikowana we wtorek i można ją przeczytać tutaj.

  Kilka dni temu opowiedzieliśmy Wam czym jest Podróż Fana. Jest to koncepcja będąca podstawą tworzenia kompletnego docelowego miejsca dla fanów jakim chcemy, aby był FANDOM. Przed nami jeszcze sporo pracy zanim uda się zrealizować naszą wizję. Rok 2018 to czas na znalezienie właściwego sposobu by tego dokonać.

  Na przestrzeni lat wprowadziliśmy mnóstwo funkcji w celu dotarcia do szerszej grupy odbiorców. Stworzyliśmy wiele aplikacji, produktów i form tworzenia i wyświetlania treści na platformie. Jednak każde rozwiązywało pojedyncze problemy, co pokazało powtarzające się zagadnienie: strona posiadała zbyt wiele niepowiązanych i często my…

  Czytaj całość >
 • Nanaki

  Podróż Fana po FANDOMIE

  kwi 3, 2018 przez Nanaki
  Poniższy artykuł to część pierwsza. Druga część znajduje się tutaj.

  FANDOM przeszedł szereg zmian w ciągu kilku ostatnich lat. Sporo mówiliśmy o tym, że staliśmy się kompletnym miejscem docelowym dla fanów, o idei, w myśl której stale informujemy o tym w jaki sposób tworzymy produkty. Prace modernizacyjne w 2017 roku w dużej mierze miały na celu dotarcie do szerokiej grupy odbiorców i ten sam cel będzie nam przyświecał w obecnym roku. Ale czym właściwie jest bycie kompletnym miejscem docelowym dla fanów?


  To pytanie jest sednem tematu tego bloga. Większość osób czytających ten wpis tworzy wiki, bo tam zakorzeniona jest ich pasja. Jednak istnieje również duża społeczność poszukująca przeróżnych informacji, a FANDOM dokłada wszelkich starań, ab…


  Czytaj całość >
 • Stygies VIII

  FANDOM daje tobie możliwość dodawania filmów bezpośrednio do twoich artykułów, co powołuje je do życia w sposób, jakiego tekst ani nawet obrazy nie są w stanie osiągnąć, przynajmniej nie zawsze. Filmy stają się coraz bardziej znaczącym elementem oczekiwań odbiorców w internecie, co oznacza, że ludzie spędzą więcej czasu w twojej społeczności, jeżeli dostarczysz im odpowiednich filmów do obejrzenia.


  To dlatego filmy stają się coraz ważniejszą częścią zawartości FANDOMu. Przyczyniły się do tego w dużej mierze wyróżnione filmy, lecz poszczególne społeczności także mają możliwość dodawania dodatkowych filmów gdziekolwiek chcą na stronie. Społeczności takie, jak Thomas & Friends czy Tardis w pełni wykorzystują te możliwości od kilku lat. Obecnie…


  Czytaj całość >
 • Painto

  Niedawno informowaliśmy Was o usprawnieniach w skórce mobilnej. Zastosowane zmiany wpływają pozytywnie na FANDOM oraz zadowolenie społeczności i czytelników. Nie jest to jednak koniec, a dopiero początek zmian. W tym wpisie przybliżymy Wam nasze następne kroki, dążące do większego zintegrowania skórki z potrzebami społeczności lokalnych.


  Zmiany obejmą przede wszystkim stronę wizualną, lecz będą miały użytkowe zastosowanie. Pośród naprawdę wielu pozytywnych opinii na temat skórki, w Waszych komentarzach znajdują się również propozycje nowych elementów oraz zmian w jej wyglądzie i działaniu. FANDOM wychodził, wychodzi i wychodzić będzie na przeciw Waszym oczekiwaniom. Od 1 kwietnia, wybrani użytkownicy otrzymają dostęp do dwóch nowych funkcji…


  Czytaj całość >
 • Railfail536

  Witajcie w moim pierwszym oficjalnym blogu! Wielu zastanawiało się jaki los czeka polski ComDev po odejściu Vengira, także nie mogę trzymać was dłużej w niepewności i pragnę powitać was jako wasz nowy Community Developer! Moje nowe uprawnienia pomogą mi skuteczniej rozwijać wasze wiki i udzielać wam dodatkowego wsparcia, a otrzymam je w ciągu najbliższych dni.

  Liczę na owocną współpracę z wami, mam nadzieję że was nie zawiodę.

  Va Railfail E'er y gloir!

  Czytaj całość >
 • Nanaki

  Od początku do końca 2017 roku średni czas ładowania wiki na Fandomie na komputerach stacjonarnych spadł o 46%, dzięki całości prac modernizacyjnych w ciągu ostatniego roku. To był tylko wierzchołek góry lodowej, a nasz zespół ciężko pracował nad znaczącymi usprawnieniami wydajności w witrynie mobilnej. Odnotowaliśmy już wiele sukcesów, zmniejszając o kilka sekund czas ładowania w przypadku użytkowników używających danych komórkowych.

  Jak udało się to osiągnać?


  Podczas pomiaru czasów ładowania należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Oto te podstawowe, zarówno dla urządzeń mobilnych, jak i stacjonarnych.

  • First Meaningful Paint. Punkt, w którym możesz zacząć wchodzić w interakcję ze stroną i konsumować treść, czyli robić to, po co tu jesteś.

  Aby …


  Czytaj całość >
 • DeXart

  Plebiscyt

  mar 27, 2018 przez DeXart

  Cześć, tu DeXart i Stygies VIII! Zdecydowaliśmy się zorganizować plebiscyt, który będzie dla nas wszystkich świetną zabawą. Obejmuje całą polską społeczność FANDOMu i nominowany może zostać każdy użytkownik spełniający wymagania regulaminu.


  1. Możesz zgłosić tylko jednego użytkownika do danej kategorii.
  2. Plebiscyt jest organizowany w celach humorystycznych i nie powinien być przez nikogo brany na poważnie.
  3. Nie możesz zgłosić samego siebie.
  4. Osoba oddająca głos powinna mieć co najmniej 500 edycji globalnie na FANDOMie.
  5. Osoba nominowana powinna mieć co najmniej 500 edycji globalnie na FANDOMie.
  6. Osoba nominowana może odmówić udziału poprzez odpowiedź na komentarz, w którym była nominowana albo poinformowanie organizatorów w inny sposób.
  7. Prosimy o to, by…

  Czytaj całość >
 • Railfail536

  Wielu już o tym pisało, czy to na swoich blogach, czy w aktywnie komentowanych wywiadach, niestety, wielu administratorów, nie tylko tych, którzy świeżo otrzymali swoje uprawnienia, ma z tym problemy i szybko zapomina o wskazówkach przekazywanych przez swoich „kolegów po fachu”. Sam nie uważam się za wzór nienagannych administratorskich cnót (bo takowych nikt nigdy nie ustalił), jednak mogę przekazać kilka uniwersalnych zasad których każdy administrator powinien się zawsze trzymać i wziąć je sobie głęboko do serca.


  Może mniej popularny problem, jednak spotkałem się z nim już kilka razy i zazwyczaj wyglądało to podobnie – wiki jest zarządzana przez administratora, bardziej lub mniej obeznanego z serwisem, czasami całkowicie nowego. Opiekun tak…


  Czytaj całość >
 • Luqgreg

  Cześć! Tak jak dwa tygodnie temu zapowiedział Pio, będę wspólnie z nim prowadził wywiady w ramach serii Admin od kuchni, oby jak najdłużej. ;) Tymczasem, chcielibyśmy przybliżyć Wam sylwetkę administratora Assassin's Creed Wiki oraz Arrowwersum, a także byłego helpera - DarknessEyes23.


  Witaj Darkness w Adminie od Kuchni! Opowiedz nam coś o sobie - kim jesteś, czym się zajmujesz?

  Cześć! Jestem Darkness, na chwilę obecną mam 18 lat i zajęty jestem teraz głównie przygotowaniami do matury. Swoją przyszłość wiążę z tłumaczeniem najróżniejszych utworów z języka angielskiego na polski, a także w drugą stronę. Poza tym, interesuję się web designem, a także szeroko pojętą sztuką, do której zaliczam też gry wideo. Cieszę się z tego, że zostałem zaprosz…


  Czytaj całość >
 • Stygies VIII

  FANDOM jest różnorodną i skomplikowaną społecznością. Wszyscy mamy odmiennie upodobania, uprzedzenia i pomysły. Pochodzimy także z wielu różnych miejsc i kultur, jesteśmy odmienni w rasie, seksualności, identyfikacji płciowej i na wiele innych, pięknych sposobów.

  Większość naszych różnic nie powoduje problemów na wikiach, chyba że dany użytkownik jest przeciwny danej grupie. Na przykład, wiek i religia nie mają zbyt wielkiego wpływu na to, jak ktoś edytuje wiki, ale widzieliśmy przypadki problemów z ludźmi, którzy mają uprzedzenia wobec tego typu spraw. Należy uważać, by nie zwalać wtedy winy na cel ataku i pamiętać, że różnorodna i interesująca wiki jest tworzona przez różnorodną i interesującą społeczność. Nie trzeba wszystkich lubić, ani…

  Czytaj całość >
 • Pio387

  Admin od kuchni: Lares174

  mar 10, 2018 przez Pio387

  Witajcie!

  Po dłuższej przerwie, czas na to, by ukazał się kolejny wywiad w ramach serii Admin od kuchni. Zanim jednak nastąpi samo przedstawienie osoby, która bierze udział w dzisiejszym wywiadzie, czas małe ogłoszenie parafialne. Do redakcji Admina od kuchni dołączył użytkownik Luqgreg, który zajmować się będzie, wspólnie ze mną, przygotowaniem i redakcją wywiadów. Liczymy na to, że wywiady tworzone przez nas Wam się spodobają.

  A dzisiejszym gościem Admina od kuchni jest Lares174, biurokrata Gothicpedii. Życzymy miłej lektury!


  Witaj, Lares, w Adminie od Kuchni! Powiedz nam parę słów o sobie.
  Witam serdecznie. Jestem Lares, mam 20 lat, na co dzień zajmuję się studiowaniem. Interesuję się szeroko pojętą sztuką, głównie romantyczną, modernistyczną…

  Czytaj całość >
 • Nanaki

  W FANDOMIE jednym z naszych celów jest zapewnienie Wam, naszym użytkownikom, jak największej kontroli nad Waszymi kontami. Dostarczamy użytkownikom masę ustawień i przycisków Specjalna:Preferencje, aby dostosować narzędzia służące do tworzenia treści, zaoferować możliwość dodawania własnych skryptów, a nawet pozwolić wybrać własny edytor. Dajemy także łatwy dostęp do podstawowych funkcji kontroli konta - upewniając się, że możesz zmienić swój adres e-mail, ustawić hasło i wybrać, jakie wiadomości e-mail będziesz otrzymywał od FANDOMU.

  A już dzisiaj, dajemy Wam możliwość zmiany nazwy swojego konta. FANDOM z przyjemnością przedstawia kolejny krok rozwoju narzędzi do samodzielnej obsługi: narzędzie UserRenameTool, które pozwala zmienić nazwę u…

  Czytaj całość >
 • DeXart

  Sovq - w latach 2012-2013 polski Helper, pierwszą edycje wykonał w 2006 roku na angielskiej Lostpedii. Zaczął aktywnie edytować w 2010 roku na Sacred Seasons 2 Wiki, gdzie później został administratorem. Na Centrum Społeczności trafił w 2011 roku. Został z nim przeprowadzony wywiad w ramach Wikianina od Kuchni. Pod koniec 2013 roku ogłosił on swoje odejsćie. Ostatnią jego edycje jaką udało mi sie znaleźć jest na jego wiki testowej w 2015 roku, ale nikt nie wie, czy nie założył nowego konta i na nim nadal edytuje.


  „Zapamiętałam go jako osobę wyrozumiałą i bardzo cierpliwą. Imponował mi zawsze tym że mimo że miał uprawnienia i ogromną wiedzą wykazywał się poczuciem humoru i empatią. Pamiętam jak parę lat temu znosił dramy na Simspedii, teraz jak n…


  Czytaj całość >