FANDOM


Czasami się zastanawiam, po co w ogóle ta polska Centrala. No, w zasadzie to tylko po to, żeby robić głosowania na Wikię Miesiąca, czyli jeden z najbardziej hermetycznych plebiscytów jakie Internet widział. Ale, o przydatności konkursu może kiedy indziej... W zasadzie, przeglądając Wikię Miesiąca, rankingi, listy, kasując linki blueboksówy (straszne to było...) zauważyłem, iż w kolorowym świecie Wikii występują (nie mówię tu o 20-artykułowych encyklopediczkach) dwa rodzaje wikii: wikie inkluzjonistyczne i wikie delecjonistyczne. W zasadzie, to nazewnictwo jest stronnicze jak strona główna Komunistycznej Partii Polski, ale, od czego są blogi? Już tłumaczę, o co mi chodzi... W moim subiektywnym rozrachunku, czym wikia ma frywolniejsze tematy, tym bardziej powinno ją się ciąć. Takie wikię są delecjonistyczne. Działa to też w drugą stronę – czym wikia o węższym temacie, tym tematy artykułów mogą być luźniej powiązane z tematem. Kto w liceum/technikum chodził na bio-chema albo mat-fiza, ten od razu zauważy podobieństwo do fizykochemicznej reguły przekory. W zasadzie, przyroda nawet w społeczeństwie odciska swoje piętno... Rany, ale odbiegam od tematu, do rzeczy.

Ten podział zasadniczo odbija się na ścisłej tematyce projektów. Do wikii delecjonistycznych zaliczymy tzw. wikie kreatywne, czyli Nonsensopedię z odmianami Uncy, Bezsensopedię (masło maślane...), Pedziopedię, F=23, strony fanowskie, etc. Czyli wikie w stylu „czym mniej źródeł tym lepiej”, „liczy się talent, nie praktyka” i często „róbta co chceta”. Do wikii inkluzjonistycznych zaliczam sobie Lostpedie, ency o księżniczkach z księżyca, Unrealopedię, wiki o GTA i inne portale o grach, filmach, zabawkach, etc. Tam panują zasady „zobacz i spisz”. W każdej chwili (nie chce mi się wierzyć, że ktoś kto opisuje serial/grę/książkę nie ma jej, chociażby ściągniętej z torrentów) możemy otworzyć źródło, zatrzymać w dowolnym momencie i męczyć arty o nawet najmniejsze pierdółki. Nie mam nic do tego typu wikii, składam tu głęboki ukłon w stronę Nanakiego i ekipy z Lostopedii. Jednak, patrząc na te polskie wikii, mam wrażenie, że od tego szablonu del-ink odbiegają jedynie kopie Wikipedii, jak Bigpedia czy Astropedia oraz WarszaWiki (ZapytajWiki nie mieści się w mojej definicji wikii). Chociaż... Przecież jest tyle gazet internetowych, powstała TVN Warszawa i inne media o mieście, że można ją już zaklasyfikować jako wikię inkluzjonistyczną. Do czego zmierzam? Do tego, że dzisiaj polskie wikię to strony typu albo „kopiuj-wklej ze źródła i zamień spójniki”, albo „pisz, co ci ślina na język przyniesie”. Brakuje mi wikii, w której edytorzy zamiast redaktorami, będą reporterami. Ubolewam nad brakiem wikii, w których chociaż 50% grafik będzie autorstwa działaczy. Szkoda, że większość wiki posiada specjalne miejsce na źródła, zamiast sama zabiegać o to, aby inne strony źródłowały do niej. Wikia umożliwia pasjonatom publikowanie owoców swoich prac, nie cudzych za pośrednictwem edytora. Ale to zapewne głos, który zaraz przepadnie... Polacy nie potrafią stworzyć nawet kopii ambitnych, odkrywczych wikii, jak Recipes Wiki, gdzie można z innymi dzielić się własnymi, autorskimi przepisami, a co dopiero mówić o tworzeniu pionierskich, nowych projektów... Ale może to i moja wina... Jestem w końcu Administratorem Centrali, człowiekiem, różniącym się od przeciętnego tym, że mam opa na #wikia-pl i mogę banować na Wikii, na której aktywność dochodzi do edycji na dwa dni. I jako właśnie ten Admin powinienem dbać o promocję Wikii oraz o ich jakość...

Tak w ogóle, po co ja to piszę? A tak, natchnęło mnie. W zasadzie, to zaczęło się od tego, że chcieli mi Czarnobyl Wiki na Wikię Miesiąca wepchać. No, ale... Gdzie takiemu odmieńcowi się pchać na Wikię Miesiąca... Niedługo wikii stuknie rok, a tu zaledwie 85 artykułów. Pomimo to, jestem z niej dumny. Która wikia ma taki odsetek autorskich wolnych, autorskich grafik? Nie mówię tu o skrinach z gier, czy czymś innym, ale o zdjęciach, które same sobą są reklamą dla Wikii. Która inna wikia posiada artykuły na tematy, przy których angielska Wikipedia mięknie? Która inna wikia ma kontakty z profesjonalnymi fotografami, specjalistami naukowymi, czy zespołami muzycznymi? Ostatnio na CW przybył przedstawiciel zespołu Radiators, z propozycją o opisanie o nich artykułu, przysyłając gotowy tekst, piosenkę i grafiki. Dla takich artykułów tworzy się wikię. Dziękuję, dobranoc.

PS Zapewne czegoś tu brakuję, ale ja tego nie pamiętam... No, i przepraszam za błędy.