FANDOM


Lolcat watching RC

Czy masz wiki, na której jest kilku stałych bywalców, którzy regularnie odwiedzają twoją wiki, ale ich wkład jest niewielki? Jeśli tak, to zapewne jest to dla ciebie frustrujące-- wiesz że tam są, jednak nie dodają nowych materiałów. Jest kilka rzeczy które możesz zrobić aby zachęcić użytkowników do pracy na twojej wiki...

ProjektyEdytuj

Każdego tygodnia, zaproponuj projekt, nad którym będą mogli pracować użytkownicy, rozdziel pracę między różne zespoły i pozwól im wspólnie stworzyć coś pożytecznego. Być może projektami zainteresują się nowi użytkownicy, w ten sposób zyskasz nowych użytkowników. Przykładowe pomysły na projekty od których możesz zacząć (za przykład użyję różnych wiki, jednak dane strony specjalne istnieją na wszystkich wiki):

  • Dodawanie linków do stron bez linków wewnętrzynch. Brak linków wewnętrznych w artykułach utrudnia nawigację po wiki i utrudnia odnalezienie twojej strony w wyszukiwarkach.
  • Porzucone strony, to strony do których nie ma żadnych linków wewnętrznych. Dodanie linków ułatwiłoby odnalezienie ich przez użytkowników.
  • Nieużywane grafiki zostały przesłane ale nie ma ich na żadnej stronie, co oznacza że nikt ich nie zobaczy.
  • Puste kategorie to takie, które mają swoją stronę, ale nie zostały dodane do żadnego artykułu. Spróbuj dodać do nich jakieś strony lub po prostu usuń je.

Twórczość użytkownikówEdytuj

Każda wiki ma swoje zasady dotyczące niekanonicznych lub fikcyjnych informacji. Jeśli nie chcesz aby takie informacje mieszały się z prawdziwymi, powinieneś zapewnić użytkownikom miejsce do dyskusji na takie tematy, lub na tematy całkiem odbiegające od tematyki wiki, to przytrzyma użytkowników na dłużej.

Jeśli chcesz aby twoja wiki pozostała encyklopedią, ale nie chcesz odbierać przyjemności entuzjastom fan fiction, nie blokuj ich, lecz wyślij ich na wiki fan fiction. Możesz skierować ich na istniejącą wiki, lub stworzyć nową i dodać link na swojej wiki, żeby użytkownicy szybko i łatwo mogli odnaleźć interesującą ich fan wiki.


To tylko kilka wskazówek jak zachęcić użytkowników. Jest wiele różnych sposobów, jeśli masz jakiś swój, niezawodny sposób, możesz podzielić się nim komentarzach.