Fandom

Wikia Polska

Komentarze11

Jak napisać idealnego bloga

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Blog keyboard.jpg

Blogi to wyjątkowe miejsce na współpracującej społeczności. Większość stron jest współtworzona przez wielu użytkowników, którzy w ten sposób przyczyniają się do budowy bazy danych na poszczególny temat. Blog z drugiej strony to także artykuł, lecz napisany przez jedną osobę.

W pewnym sensie są podobne do tablic wiadomości i stron dyskusji, lecz ogólnie rzecz biorąc tablice to miejsce dyskusji pomiędzy dwoma lub kilkoma osobami. Dyskusje mogą dotyczyć spraw na wikii lub rozprawiać o tym, jak najlepiej napisać artykuł, a może po prostu są miłym przywitaniem. Blogi skłaniają innych do wzięcia udziału w dyskusji, lecz same w sobie nie są dyskusjami. Można by rzec, że są bardziej jak artykuł i następująca po nim konwersacja.

Mamy też forum, które, pomimo iż przypomina blog, nie powinno być mylone z blogiem. Wątki na forum zawierają raczej kilka linijek, w przeciwieństwie do obszernego bloga. Wynika z tego, że blogiem nie jest post bardzo krótki bądź zawierający pytania – takie sprawy powinny trafiać na forum.

Ustaliliśmy już, że blogi to wyjątkowa część społeczności. Są pisane z perspektywy jednej osoby i, w przeciwieństwie do większości artykułów, mogą być subiektywne. W zasadzie subiektywne blogi są najlepsze. Jeśli są odpowiednio uzasadnione i pisane w uprzejmy sposób, mogą dać początek ciekawej konwersacji osób z wieloma różnymi poglądami. A jeśli są otwarte na argumenty, mogą naprawdę ożywić społeczność!

Innym rodzajem bloga jest blog informacyjny. Publikujemy takie na Centrum Społeczności. Przydają się, gdy trzeba o czymś poinformować, a forum nie byłoby na to odpowiednim miejscem. Możemy otrzymać opinię w komentarzach, a także zaangażować większą liczbę osób w czytanie i komentowanie.

Ma się rozumieć, że każda społeczność jest wyjątkowa i może używać blogów w zupełnie inny sposób. Na niektórych wikiach wymagane jest pozwolenie. Na innych z kolei blogi służą jako miejsce do gier RPG. Z kolei niektóre społeczności wcale nie używają blogów. Na Centrum Społeczności doceniamy blogi będące przemyślane, na temat i napisane porządnym językiem.

Jest kilka kluczowych kwestii, które czynią blog idealnym.

  • Blog powinien być ściśle związany z tematyką wiki. Jeśli piszesz o kotach, Harry Potter Wiki nie jest odpowiednim miejscem (chyba że piszesz o kotach z Harry’ego Pottera!). Jeśli chodzi o Centrum Społeczności, najlepiej żeby blogi traktowały o Wikii ogólnie lub o konkretnych wikiach.
  • Znajdź coś nowego. Wałkowano już wielokrotnie, czy w Doktorze Who powinna być damska inkarnacja Doktora, a także czy to Han strzelił pierwszy. Większość użytkowników jest już całkowicie znudzona takimi tematami, więc raczej nie zostaniesz dobrze odebrany.
  • Sprawdź, czy twój tekst jest poprawny pod względem językowym! Nawet jeśli napisałeś bloga z ciekawą treścią, nikt nie zwróci na niego uwagi, jeśli będzie on napisany niedbale.
  • Celuj w około 500 słów. Na oko tyle powinno wystarczyć. Ten blog ma 560 słów. Wygląda na to, że mieszczę się w normie.
  • Spróbuj dodać obrazki. Czasem po prostu nie możesz, ale warto poszukać czegoś, co wpasowuje się w twój temat. Dobre obrazki możesz znaleźć w sekcji Creative Commons na stronie Flickr oraz na wielu stronach z listy graficzne zasoby o wolnych licencjach na Wikipedii.
  • Jak ze wszystkim na Wikii, najlepiej pozostać pozytywnym. Blog o tym, jak bardzo nie cierpisz gier The Legend of Zelda nie spotka się z uznaniem fanów tej gry (w ogóle, nie spotka się z niczyim uznaniem). Nie oznacza to, że nie możesz krytykować rzeczy związanych ze społecznością, ale rób to grzecznie, ostrożnie i z szacunkiem.

Jeśli planujesz bloga na Centrum Społeczności lub na innej społeczności, podziel się tym z nami!

Więcej w Fandom

Losowa wiki