FANDOM


Trafiłeś na fascynującą wiki, gotową do rozwoju i aż palisz się do pracy. Jednakże z pewnych powodów wikia nie nadaje się do adopcji. Być może administrator jest “prawie” nieaktywny i edytował w zeszłym miesięcu, a może nie edytujesz na wiki wystarczająco długo, by spełnić wymagania. A może po prostu nie jesteś jeszcze gotowy.

Nawet bez uprawnień administratora możesz wiele zdziałać na wiki i tym samym przygotować się do adopcji.

Na sam początek sprawdziłbym, czy ktoś jeszcze odwiedza wikię. Możesz to zrobić na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest udanie się na Specjalna:Ostatnie zmiany, gdzie zobaczysz wykonane w ostatnim czasie edycje. To jedna z ważniejszych stron na wiki. Jeśli dobrze się z nią zapoznasz, błyskawicznie staniesz się wikiowym ekspertem!

Poza tym, że dają ci wgląd na to, jakie edycje zostały ostatnio wykonane, Ostatnie zmiany pokazują także kto je wykonał. Czasami dobrze jest zmienić opcje, by uzyskać więcej informacji. Wybierając ostatnich 500 edycji w ciągu 30 dni możesz rozeznać się w stanie wiki i jej aktywności. W Preferencjach możesz także wybrać rozbudowany widok Ostatnich zmian.

Patrolowanie Ostatnich zmian

Innym sposobem jest użycie Specjalna:Użytkownicy. Tutaj uzyskasz więcej szczegółów na temat osób działających na wiki, zarówno w chwili obecnej, jak i w przeszłości. Jeśli chcesz zobaczyć, czy na wiki są aktywni administratorzy i biurokraci, kliknij “Odznacz wszystkie”, a następnie zaznacz pola przy administratorach i biurokratach. Warto wspomnieć, że domyślny widok pokazuje tylko osoby, które wykonały co najmniej 5 edycji. Jako minimalną ilość edycji możesz ustawić “1”, by w ten sposób zobaczyć wszystkich, którzy byli aktywni na wiki.

Specjalna Użytkownicy

Uzbrojony w te dwa narzędzia możesz dowiedzieć się sporo o aktywności i społeczności na wiki. Na obu stronach znajdziesz linki do tablic wiadomości użytkowników - zdecydowanie warto skorzystać! Pomijając czat i forum, tablice wiadomości to dobry sposób na przedstawienie się i rozpoczęcie rozmowy na temat poprawy wiki. Kategoryzacja szwankuje? A może potrzeba więcej szablonów? Na bardzo aktywnych wikiach poważne zmiany są często ciężkie do wprowadzenia i tym samym wymagają dokładnego przedyskutowania. Z kolei mała lub nieaktywna wikia z pewnością skorzysta z dużych zmian i nowych pomysłów.

Masz już rozeznanie w użytkownikach przebywających na wiki i nawiązałeś już kontakt z aktywnymi. A może nie zastałeś nikogo, poza przypadkowymi przechodniami? Co w takim wypadku możesz zrobić, by pomóc wiki?

Na pewno możesz stać na straży i chronić wikię przed niedobrymi edycjami. Tutaj również przydadzą się Ostatnie zmiany. Specjalna:Aktywność na wiki jest także przydatna i przystępniejsza, gdy chcesz sprawdzić, co się dzieje na wiki. Powinieneś jednak pamiętać, że nie zobaczysz tu wszystkich zmian dokonanych na wiki. Jeśli chcesz uchronić wikię przed szkodliwymi edycjami, powinieneś mieć szersze rozeznanie.

W Ostatnich zmianach znajdziesz multum przydatnych linków, które warto poznać. Jednym z nich jest “różn.”. Pokazuje różnice pomiędzy tym, co znajdowało się na stronie przed edycją a tym, co znajduje się po niej. W przypadku forum i wątków na tablicach użyj “hist.” (historia), dzięki czemu znajdziesz zmiany dokonane w wątkach. W przypadku różnicy, po lewej stronie widzisz stronę przed zmianą, natomiast po prawej widoczne są naniesione zmiany. Porównaj obie strony i oceń, czy edycja jest poprawna. W Ostatnich zmianach możesz także spojrzeć na opis zmian, który może być dobrym wyznacznikiem jakości edycji.

Jeśli okaże się, że nie jest to dobra edycja, wcale nie potrzebujesz uprawnień, by to naprawić! Spojrzyj na tę szkodliwą edycję w artykule.

Złe edycje

Kliknij na datę z dobrą wersją - poprzez historię strony lub oglądając zmiany dokonane na stronie. Następnie kliknij “edytuj” podczas edycji tej wersji i w końcu “publikuj” (bez jakichkolwiek zmian). Na tym polega ręczne cofanie edycji! Rollback i administrator mają specjalny przycisk, dzięki któremu proces jest o wiele szybszy, lecz nawet z tym trzeba czasami cofnąć zmianę ręcznie, więc warto wiedzieć jak.

Bez uprawnień administratora możesz także oznaczać strony do skasowania, usuwać treść ze złych stron, poprawiać literówki i inne błędy autorstwa chcących dobrze edytorów. Miej oko na toczące się konwersacje, gdzie może potrzebna być twoja pomoc.

Najważniejsza rzecz, jaką możesz robić na małych, opuszczonych wikiach jest dodawanie treści! To zadanie z najwyższym priorytetem. W dodatku nie wymaga uprawnień administratora.

Rozejrzyj się, które tematy nie posiadają kluczowych informacji. Pomyśl, czego najprawdopodobniej szukali by inni. Może krótki opis fabuły każdego odcinka. Może dobrze zbudowany artykuł o głównej postaci. Miej na uwadze, że informacje możesz czerpać zewsząd, jeśli tylko używasz ich, by napisać swój własny tekst.

Kategoryzacja w przejrzysty i zorganizowany sposób jest kolejnym dobrym sposobem na pomoc wikii. Poskutkuje poprawieniem trafności wyszukiwania i pomoże użytkownikom odnaleźć podobne artykuły.

Nawet jeśli nie jesteś w stanie dostosować motywu i zmienić tła, nic nie stoi na przeszkodzie, by upiększyć wikię dodając nowe obrazki i filmy. Pliki multimedialne to duża zachęta dla odwiedzających. A nuż niektórzy czytelnicy staną się następnymi edytorami. Przemyśl, jak możesz wykorzystać film czy obrazki do ilustracji umiejętności lub jak wstawić urywek odcinka, by coś pokazać. Masz duże pole do popisu, by uczynić wikię atrakcyjnym miejscem.

Jak widać, nie potrzebujesz wcale być administratorem, by zdziałać wiele dobrego na małych, cichych lub porzuconych wikiach. Możesz wiele zmienić, a tym samym pomóc wikii rosnąć i wydawać plony.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki