FANDOM


VisualEditor

VisualEditor dzisiaj

Witajcie, Wikianie!

Prezentujemy wam aktualizację VisualEditora (VE) - to, co działo się w ciągu ostatnich kilku miesięcy, to, nad czym pracujemy teraz, a także to, co zamierzamy zrobić w przyszłości.

W ubiegłych miesiącach, nasz zespół ciężko pracował dodając nowe funkcje, likwidując błędy i poprawiając ogólne odczucia związane z edycją. Połączenie pracy Fundacji Wikimedia i naszej sprawiło, że VE jest teraz szybszy, zawiera lepsze media i narzędzie szablonów, zreorganizowany pasek narzędzi, ładniejszy wygląd i wiele więcej. Zaktualizowaliśmy także preferencje edytowania, pozwalając użytkownikom w większym stopniu kontrolować ich edycyjne doznania.

Dość niedawno, VE stał się domyślnym edytorem dla niezarejestrowanych użytkowników - zaczynając od najmniejszych wiki, idąc dalej w kierunku tych większych. W tym momencie dla prawie wszystkich anonimowi odwiedzających na Wiki VisualEditor jest główne źródłem edycyjnych doznań.

Oczywiście, śledziliśmy sukcesy edytora od początku do końca: VE sprawdza się o wiele lepiej niż stary edytor źródłowy i sprawia, że odwiedzający stają się edytorami - rezultaty są tym większe, im więcej wprowadzamy zmian. W przeciwieństwie do starego edytora źródłowego, większość elementów strony jest widoczna tak, jak w już opublikowanym artykule.

Wykres poniżej pokazuje współczynnik Publikuj/Edytuj anonimowych odwiedzających (tj. jak dużo wizyt na stronie edycji skutkowało zapisaniem zmian), a także dzienną ilość opublikowanych edycji przez tych, którzy używają VE. Warto zauważyć, że w przypadku zarejestrowanych użytkowników wskaźnik ten jest wyższy niż w przypadku anonimowych użytkowników, którzy po prostu chcą poznać jego funkcje.

VE data

Co dalej?

Zdajemy sobie sprawę, że VisualEditor nie jest jeszcze idealny i jest jeszcze kilka obszarów, na których zamierzamy się skupić: uniknięcie sytuacji, gdy edytor nie jest całkiem WYSIWYG (czyli to, co widzisz w edytorze nie odpowiada temu, co zostanie opublikowane) lub wykonuje niezamierzone zmiany w wikitekście; zmierzanie do poprawy osiągów i istniejących narzędzi, a także do wprowadzenia nowych funkcji.

Wiemy, że kilka wiki po prostu nie chce pracować w środowisku edycji wizualnej, szczególnie te, na których cała strona jest zbudowana z jednego szablonu. Jeśli obawiasz się tego na swojej wiki, prosimy daj nam znać. Zauważ, że klasyczny wikitekstowy edytor nie odejdzie do lamusa, ale zastanawiamy się, jak stopniowo go ograniczyć nie powodując dużych zakłóceń.

Jak dotąd, mamy wrażenie, że wprowadzenie VisualEdiora było sporym sukcesem i chcemy trzymać tak dalej. Jeśli wciąż używasz klasycznego edytora źródłowego, serdecznie zachęcamy do wypróbowania VisualEditora.

Czy edytujesz w edytorze wizualnym, czy jesteś zatwardziałym entuzjastą edytora źródłowego, dziękujemy ci za edytowanie na Wiki.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki