FANDOM


Wyszukiwarka Google.png

Dzięki dobremu pozycjonowaniu fraza "Kim jest Harry Potter" kieruje nas na Harry Potter Wiki

Czołem! Mam okazję przedstawić wam blog Charliego Boatwrighta - jednego z analityków w Zespole Wikii.

Dzisiaj na warsztat weźmiemy optymalizację dla wyszukiwarek internetowych (ang. Search engine optimization – SEO; zwana także pozycjonowaniem). Najogólniej mówiąc, jest to proces zwiększający szansę na znalezienie się wiki na listach wyszukiwania wyszukiwarek internetowych. W ten sposób wyszukiwarki są w stanie właściwie określić "trafność" i "znaczenie" wiki bazując na kryteriach wyszukiwania, by w ten sposób przedstawić wyniki, których oczekuje użytkownik. Dla przykładu - gdy użytkownik wyszukuje frazę "Kim jest Harry Potter", algorytm w wyszukiwarce Google zwraca mu listę najbardziej trafnych wyników. W tym przypadku Wikia ląduje na miejscu drugim.

Czemu powinienem zawracać sobie głowę pozycjonowaniem?

Pozycjonowanie jest kluczowe do tego, by wikia została zauważona. Około 80% odwiedzin na społecznościach Wikii pochodzi z wyszukiwarek. Znaczy to tyle, że jeśli Twoja społeczność nie jest zauważana przez wyszukiwarkę, nie zostanie także zauważona przez użytkowników szukających zawartości, jaką oferuje Twoja wiki. Poprzez "widziana" mam na myśli to, że wyszukiwarka potrzebuje pomocy w zrozumieniu zawartości na Twojej wiki. Pozycjonowanie jest także ważne jako nieodłączny element doświadczeń użytkownika: strony z solidnym pozycjonowaniem mają zagwarantowane pozytywne doświadczenia wśród użytkowników. W tym blogu pokażę Ci na czym się skupić, aby utworzona już przez Ciebie treść stała się dostępniejsza dla wyszukiwarek internetowych.

Czego wyszukiwarki szukają na stronie?

Nasze wewnętrzne badania pokazały, że edytor ma dostęp do trzech głównych czynników, które mają największy wpływ na pozycjonowanie: zawartość, linki oraz obrazki.

Treść to klucz

Artykuły powinny być pisane w jasny i zwięzły sposób. Powinny zawierać (jeśli to możliwe) co najmniej kilka akapitów tekstu. Jako autor musisz się zastanowić "Dla kogo to piszę? Odpowiedzi na jakie pytania może szukać użytkownik, który trafi na tę stronę? Czy aktualna zawartość odpowiada na te pytania?". Jeśli na każde z tych trzech pytań jesteś w stanie odpowiedzieć "tak", treść jest zapewne w przyzwoitej formie. Rozumie się samo przez się, że treść zawsze powinna być niepowtarzalna, gdyż wyszukiwarki mają narzędzia do rozpoznawania treści skopiowanej z innych stron i usuną ze swoich list wyszukiwania strony, które dopuściły się takiego naruszenia.

Autorzy również powinni być ostrożni, by strona nie zawierała zbyt dużo treści. Nadmierna zawartość na stronie może wywołać negatywny efekt zarówno na użytkowniku, jak i na wyszukiwarce, ponieważ zbyt dużo treści może zmniejszyć jej wartość. W tej sytuacji, jako autor, powinieneś rozważyć podzielenie strony na dwie mniejsze i skupić się na różnych aspektach z oryginalnej strony.

Paragraphs vs PVs.png

Duża ilość treści wiąże się z większymi odwiedzinami, lecz zbyt jej nadmiar może także zaszkodzić

Ze względu na ograniczone umiejętności wyszukiwarek, jeśli chodzi o "zobaczenie" strony, strony z ograniczoną treścią, która jest w większości sformatowana, jak na przykład tabele z danymi, bywa deprecjonowana przez wyszukiwarki i zostaje oznaczona jako nie zawierająca "pożytecznej" treści. Z tego powodu tabele powinny być otoczony przynajmniej jednym lub dwoma akapitami tekstu w celu prawidłowej oceny treści przez wyszukiarkę.

Dobierając tytuł artykułu, autor powinien zadać sobie pytanie "czego może szukać użytkownik, który znajdzie się na tej stronie?". Trendy Google to łatwe do użycia narzędzie, które pomoże autorowi wybrać najlepszy tytuł dla jego artykułu. Na przykład, jeśli piszesz o pojazdach z gry Grand Theft Auto, Trendy Google pokazują Ci, że użytkownicy wyszukują słowo "samochody" znacznie częściej niż "pojazdy". Jeśli zdecydujesz się nazwać artykuł "Pojazdy w Grand Theft Auto", obniżasz swoje szanse na odwiedzenie tego artykułu przez użytkowników, gdyż wyszukiwarka ocenia wyżej strony ze słowem "samochody".

GTA samochody.png

Trendy Google pokazuje, że fraza "GTA samochody" jest wyszukiwana częściej niż "GTA pojazdy". Wybierając tytuł strony powinno się sugerować trendami.

Linki są zasadnicze

Linki zewnętrzne na porządnych stronach, które kierują na Twoją wiki, to ogromna zaleta dla Twojej wiki. Linki do Twojej wiki sygnalizują wyszukiwarce, że Twoja społeczność jest wiarygodnym źródłem informacji. Linki do zewnętrznych stron na Twojej wiki mogą poprawić doświadczenie użytkownika, ale zbyt duża ich liczba może przynieść efekt odwrotny i odwieść użytkowników od Twojej zawartości, tym samym szkodząc pozycjonowaniu. Przyczyną jest fakt, iż wyszukiwarki oznaczą Twoją treść jako mniej autorytatywną - ryzykujesz bycie postrzeganym jako spamowa społeczność.

Linki wewnętrzne, czyli prowadzące do innej strony na tej samej wiki, dodają ogromnej wartości i powinny być używane w celu złączenia użytkowników z resztą Twojej wiki. Pierwszą zaletą jest polepszenie doświadczenia użytkownika, gdyż łatwo znajdują oni więcej artykułów o treści, która wzbudziła ich zainteresowanie. Drugą zaletą jest to, że linkowanie odgrywa znaczną rolę w pozycjonowaniu wiki, ponieważ umożliwia wyszukiwarkom dostęp do artykułów na Twojej wiki i wartość każdego z nich wzrasta. Wszakże wyszukiwarki internetowe nie mogą użyć funkcji szukania do znalezienia treści! Oczywiście istnieje limit, ile linków powinno się znajdować w artykule. Po przekroczeniu pewnego punktu, zbyt wiele linków przeszkadza użytkownikowi, a Twój artykuł wygląda jak niekończąca się hodowla linków.

BlueLinks by PVs.png

Duża liczba linków jest ważna dla pozycjonowania, ale zbyt dużo linków może zaszkodzić

Martwe linki, na Wikii powszechnie znane jako "red linki", prowadzą do stron, które jeszcze nie istnieją. Powinny być używane z rozsądkiem, gdyż mogą spowodować uszczerbek na pozycjonowaniu wiki. Nasze badania wskazują na to, że im więcej red linków, tym mniej odwiedzin. Zarazem, red linki są czynnikiem sprawiającym, że użytkownicy chętniej dodają treść na wiki. Jeśli administratorzy uważają, że strona nie zostanie stworzona bez red linków, zatem powinny zostać one użyte. Wszakże red linki wskazują na to, że może (i powinno) powstać więcej treści, a większa ilość treści jest zawsze korzystna dla pozycjonowania. Jednakże, gdy potrzeba istnienia strony zostanie zasygnalizowana red linkiem, bardzo ważne jest, by wkrótce kolor czerwony przemienił się w niebieski.

Obrazki: Znaczenie opisu

Właściwie, wyszukiwarki i boty nie potrafią widzieć obrazków. W wyniku tego, jeśli na Twoją wiki zostanie przesłany obrazek bez opisu, nie zostanie on wliczony w rankingu wiki. Patrząc z perspektywy użytkownika, dobry układ obrazków może niesamowicie podnieść wartość treści, lecz by wpłynąć na pozycjonowanie, obrazek musi zawierać jasny opis, który zrozumieją wyszukiwarki.

Wnioski

Treść jest sercem każdej społeczności, począwszy od tytułów do akapitów. Linki są żyłami, które pozwalają użytkownikom i wyszukiwarkom na dostanie się do treści. Obrazki budują masę mięśniową - polepszają doświadczenie użytkownika, rankingi w wyszukiwarkach. Jak zawsze, co za dużo, to nie zdrowo: masywne strony obniżają wartość treści, źle dobrane tytuły mogą zaginąć w odmętach wyszukiwań, zbyt dużo linków zewnętrznych odciąga użytkowników od Twojej wiki, a obrazki bez opisu pozostają "niezauważone".

W jaki sposób radzisz sobie z pozycjonowaniem w Twojej społeczności? A może używasz już sugestii opisanych powyżej? Daj nam znać w komentarzu!

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki