FANDOM


Witajcie Wikianie! W ostatnim wpisie była mowa o konfliktach administratorów, dziś chcę bliżej omówić kwestię konfliktów na linii użytkownik - administrator.


Opis

Wikie często tworzą ludzie o podobnych zainteresowaniach. Jednak podobne zainteresowania nie muszą iść koniecznie w parze z podobnymi charakterami, co może prowadzić do niepotrzebnych konfliktów. O ile sama wymiana zdań i poglądów między użytkownikiem, a administratorem nie jest jeszcze niczym złym - tak ataki personalne (niestety coraz częściej także administratorzy w tej kwestii nadużywają uprawnień i blokują userów, którzy nic nie zrobili, itp.), wojny edycyjne - destabilizują działanie danej Wikii przez np. dzielenie jej na obozy, a także psują atmosferę. Konflikty administrator - użytkownik mogą objawiać się w różny sposób, jednak najczęściej są to albo wojny edycyjne, albo wzajemne oskarżenia.

Porady

Administratorze - nawet jeśli różnisz się z danym użytkownikiem, w konkretnej sprawie pamiętaj, że uprawnienia masz po to by dbać o projekt przez usuwanie wandalizmów, blokowanie ipeków wypisujących głupoty, usuwanie nieużywanych plików; nie zaś po to by używać przycisków administratora do kontroli edytorskiej nad projektem. Nawet w czasie sporu staraj się w rozmowie z danym użytkownikiem zawsze założyć jego dobrą wolę - może z jakichś powodów ma rację. Użytkownikowi w rozmowie z administratorem, zamiast niepotrzebnych, psujących atmosferę wyzwisk i ciągłych zmian edycji radzę zawsze merytorycznie wyjaśniać powody swojej decyzji. Jeśli Ty dokonałeś jakiejś edycji, a administrator ją cofnął - nie cofaj jego zmiany, tylko pierw poproś go o wytłumaczenie swojej decyzji. Powinno to przynieść o wiele lepszy efekt jak ciągłe cofanie zmian. Administratorze - jeżeli jesteś w konflikcie z użytkownikiem, nie trafiają do niego Twoje argumenty lepiej zamiast samemu go blokować, czy zabezpieczać stronę - poproś innego administratora o mediację, i by ewentualnie on nałożył wedle swojego uznania blokadę. Zaś Ty użytkowniku gdy wyczuwasz niechęć administratora do siebie, robi wszystko na przekór Tobie - także poproś innego administratora o mediację. We wszelkich gorących dyskusjach wskazane jest by właśnie wkroczył taki bezstronny mediator, który obu stronom pokaże różnice i podobieństwa i dąż do zakończenia takiej dyskusji, z korzyścią dla obu stron. Nigdy też w dyskusji nie atakujemy danej osoby, a przedstawiamy tylko swoje własne poglądy, dlatego warto pisać w pierwszej osobie.


Skutki konfliktu

Generalnie na Wikiach panują różne zasady i nie idzie jednoznacznie przewidzieć skutków takiego konfliktu. Oczywistym efektem takiego konfliktu jest wzajemna niechęć stron do siebie, nie da się jednak jednoznacznie przewidzieć skutków konfliktu dla administratora czy użytkownika, gdyż każda Wikia kieruje się swoimi zasadami. Nieraz może się to skończyć odebraniem uprawnień administratora, nieraz ostrzeżeniem, nieraz zwyczajnie w świecie - niczym. Należy jednak pamiętać, że każdy konflikt niesie ze sobą stres i niepotrzebne nerwy, a generalnie na Wiki edytuje się dla rozrywki i własnej satysfakcji, więc należy unikać konfliktów dusząc je w zarodku. Warto by inni administratorzy przyglądali się temu co dzieje się na Wikii na bieżąco i - w porę reagowali. Konflikty często też pociągają za sobą stworzenie różnych "obozów" na Wikii, co utrudnia wzajemną komunikację. Blokada na użytkownika, czy zabranie uprawnień nie jest żadnym rozwiązaniem, a może tylko zaostrzyć niepotrzebny konflikt. Dlatego tak ważne jest by rozmawiać ze sobą, by administrator zawsze najpierw zakładał dobrą wolę drugiej strony, a jeśli chcesz krytykować - pierw pochwal zanim skrytykujesz i w ten sposób warto rozpoczynać dyskusję np. "Miło mi, że do nas dołączyłeś Twój wkład jest cenny. W artykule XXX, lepiej było wstawić infobox po prawej stronie, gdyż jest to przyjęty standard" - wtedy jest zdecydowanie większa szansa, że użytkownik nie odbierze krytyki jako ataku personalnego, a jako zwrócenie na coś uwagi, a pochwała na początku zmotywuje go do dalszej lepszej pracy. Stosując się do tego wszystkiego, co tu napisałem - uniknie się niepotrzebnych flejmów, stresów, nerwów, a samo edytowanie wikii czy rozmowy staną się przyjemniejsze dla wszystkich.

Praktyczne przykłady

Jestem administratorem już 7 lat, dlatego też trochę konfliktów zdarzyło mi się uspokajać w roli mediatora. Bez nicków wypiszę tu praktyczne przykłady:

1. User A był w sporze z Administratorem A odnośnie zasad wprowadzenia infoboxów. Często nawzajem cofali własne edycje, w dyskusji oskarżając się nawzajem o działanie na szkodę HPW. Poprosiłem więc, każdego o wypunktowanie swoich racji i wyszło, że różnią się tylko w kwestii miejsca infoboxu - nie zaś samej jego treści, co sobie zarzucali w dyskusji. Chcąc uniknąć wojny tych osób zrobiłem anonimową ankietę kto za, kto przeciw -i wyszło, że większość była po stronie tego usera A.

2. User A był w sporze z Administratorem A odnośnie zasad wprowadzenia informacji do pewnego szablonu. Drogą mailową obie strony prosiły mnie o mediację, ustalając, że sposobem komunikowania będzie wspólna konferencja na gg. Poprosiłem każdą ze stron o nakreślenie problemu z ich perspektywy, a także próbę jego rozwiązania. Na samym początku obie strony zupełnie się ze sobą nie zgadzały i nie chciały iść na żadne ustępstwa. Po zapoznaniu się z argumentami obu stron poprosiłem o czas na zastanowienie się - sprawa dotyczyła w końcu jednego z szablonów na stronie głównej. W końcu zaproponowałem, że utworzę szablon spoiler i w tym szablonie na 3 pozycje jedna będzie z informacji z niewydanego w języku polskim wtedy jeszcze 7 tomu z wyraźną informacją, że czyta się to na własne życzenie. W ten sposób po 4 dniach udało się załatwić sprawę.

3. User A był w sporze z Administratorem A, któremu zarzucał nadużywanie uprawnień, ten zaś zarzucał jemu: ciągłe trollowanie, uporczywe rewerty i pyskówki, za co user A dostał dwie blokady (po tym przyszedł do mnie ze skargą o nadużywanie uprawnień), a administrator ciągle cofał wszystkie jego zmiany. Przejrzałem wkład obu - i zobaczyłem, że każda ze stron ma trochę racji i administrator i ten użytkownik. Cóż więc było uczynić? Postanowiłem najpierw po przejrzeniu wkładu jeszcze raz go lepiej przejrzeć i założyć dobrą wolę każdej ze stron, co im tłumaczyłem. Następnie poprosiłem obie strony o merytoryczną argumentację danych zmian, a administratora o merytoryczne uzasadnienie danej blokady. Po zapoznaniu się z argumentacją stron, stwierdziłem, że w obu ich interesie leży dbanie o projekt, czasami jednak każda ze stron trochę przesadza, dlatego zaproponowałem - by zapobiec podejrzeniom o stronniczość, działanie na szkodę HPW zarówno przez usera A i Admina A - ja będę przeglądał te artykuły, gdzie obaj dokonali krótko po sobie edycji na co strony przystały. Trochę to trwało, jednak udało się osiągnąć kompromis.

Przykładów znalazłbym jeszcze kilka - jednak nie chcę Was już zanudzać kolejnymi opowieściami. Jeśli wytrwałeś/aś do końca tego bloga dziękuję Ci serdecznie, że zechciałeś/aś poświęcić swój czas na to.