FANDOM


Jest to mój pierwszy wpis na blogu CS, skopiowałem go z HPW, myślę, że wielhttp://spolecznosc.wikia.com/wiki/Specjalna:Utw%C3%B3rz_wpis_na_blogu#e osób zaciekawi :)


Moja przygoda z wikią, czyli: Harry Potter Wiki wczoraj i dziś

Witajcie ponownie, na moim blogu! Ponieważ jestem na Harry Potter Wiki administratorem z najdłuższym stażem, postanowiłem podzielić się z wami wspomnieniami sprzed 7 lat. Jaka była HPW dawniej i dzisiaj? Na początek tylko trochę historii - sama HPW powstała w 2006,dokładnie - 16.09.2006 jedyooo (założyciel) dokonał pierwszej edycji, tak więc 16.09.2006 jest oficjalną datą powstania HPW.

2007 - 2013

Na HPW trafiłem, w wakacje 2007 szukając informacji o Harrym Potterze. Moją pierwszą edycją było utworzenie artykułu Zielarstwo - 24.07.2007. Kiedy przyszedłem na HPW administratorami byli jedyooo, RAB i Diveks, z którymi nie było kontaktu. Skórką domyślną był Monobook, do wyboru była też Monaco, którą później zdjęto. W tamtym okresie zdarzało się, że wandale byli często i gęsto, więc stworzyłem kilka szablonów specjalnie dla nich. Niestety z adminami nie było kontaktu, więc pozostawało jedynie wstawiać im szablony. Z drugiej strony, w merytorycznej stronie projektu pomagał mi Wiking (którego z tego miejsca pozdrawiam i dziękuję za cały wkład włożony w HPW). HPW nie była dziś tak ładnie wyglądającą stroną, a jedynie - przez skórkę Monobook i Monaco - niewielkim białym tłem. Z racji faktu, że administratorzy byli mało aktywni poprosiłem na gg założyciela, o uprawnienia administratora HPW, które w dniu 01.09.2007 z rąk jedyooo otrzymałem. Od tego dnia, nieprzerwanie po dziś dzień jestem administratorem Harry Potter wiki. 18.09.2007 zostałem biurokratą, funkcji zrzekłem się 08.11.2007, ponownie biurokratą jestem nieprzerwanie od 15.01.2012. Pierwszy skład edytorów wyglądał tak: jedyooo, RAB, Diveks, Monilip, "mój" pierwszy skład edytorów to ja, Wiking, Okuśnik, jedyooo, Marlena Benita, Tay. W 2007 nawiązałem też znajomość z członkiem techteamu TOR-em (którego też pragnę pozdrowić). Wówczas nie było jak dziś - czatu CS by zwrócić się z wszelkimi problemami tam, a trzeba było prosić o pomoc staffów. Ponadto dawniej nie było czatu, na którym można było z każdym porozmawiać, nie było tablicy, która pojawiła się latem 2012, jeśli chciało się z kimś skontaktować trzeba było napisać na jego dyskusji podpisując się 4 tyldami ( ~~~~)


W 2008 cały czas jestem aktywnym administratorem, choć skupiam już się coraz mocniej na drobnej działalności admińskiej. HPW w 2008 już nie jest tą samą wikią, co jeszcze w ubiegłym roku,z racji słabszej aktywności Wikinga i mniejszego zżycia społeczności. Od końca listopada 2008 datuje się mój powolny spadek aktywności - robiłem tylko po parę edycji na rok, można by rzec, że opuściłem HPW już. W międzyczasie wiosną 2010 adminkami zostają Mrs nobody i Oola11, lato 2010 to także mój chwilowy wzrost aktywności, która znowu spadła na jesieni 2010. Przybycie Ooli wniosło nieco świeżości. W zasadzie od 2010 do 2013 na HPW bywałem tylko gościem, z istotniejszych wydarzeń: jesienią 2011 mianowałem Michnara adminem, latem 2013 adminkami zostały Animagia i Notabene i właśnie z osobą Notabene wiąże się mój powrót na HPW - po latach przerwy wróciłem w sierpniu 2013 i od tego czasu regularnie edytuję Harry Potter Wiki, zajmując się głównie drobną pracą administracyjną.

Podsumowując - HPW w 2007 i w 2014 to dwa zupełnie różne światy, zaszło bardzo wiele zmian: przestarzałą dyskusję zastąpiła tablica, opróz Monobooka można używać Oasisa, do tego dziś jeśli chcemy z kimś porozmawiać - mamy czat, tablicę, dawniej zostawała tylko dyskusja. Dzięki rozwojowi Wikii (choć niekoniecznie zawsze są to dobre zmiany jak np. VisualEditor) można także edytować wygląd czatu, czy nawet co ma się pojawiać na nim jako powitanie :) Obecnie można też wstawić sobie awatar, prowadzić bloga, dyskusję na forum, gdy przychodziłem - nigdy tego nie było.
Nigdy też nie śniłem o tym, że z małej niewielkiej encyklopedii o Harrym zrobi się jedna z największych Wikii w Polsce, a także 3 pod względem ilości artykułów, o HP Wikii na świecie. Przez 7 lat przewinął się ogrom użytkowników, którzy włożyli kupę pracy, w to by ta Wikia tak się rozwinęła, z czego i ja się czuję dumny, jako osoba, która także włożyła w to swoją cegiełkę. Z tego miejsca pozdrawiam wszystkich, z którymi współpracowałem jako administrator czy dalej współpracuję.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki