FANDOM


Proste jest piękne

Przeglądając dużą część polskich wiki można dojść do wniosku, że posiadają one dużo linijek kodu CSS, który zmienia wygląd modułów, nawigacji, dodaje przeróżne obramowania i cienie oraz znacznie modyfikuje czcionkę. Co jeśli powiem Ci teraz, że to całkowicie niepotrzebne, a do uzyskania naprawdę fajnego wyglądu wiki wystarczy sam kreator motywu?

Zawartość jest ważniejsza niż wygląd

Wielu administratorów traktuje te wszystkie wyżej wymienione ulepszenia jako klucz do uzyskania pokaźnej społeczności, zapominając o tym, co na wiki jest najważniejsze, czyli jej zawartości. No bo w końcu co z tego, że wprowadziłeś do swojej wiki dwadzieścia tysięcy bajtów kodu CSS, kiedy posiada ona dziesięć artykułów? Wyższych wyników w Google i tak nie uzyskasz, a Twoje zmiany mogą na dodatek pogorszyć czytelność wiki, przez co przebywanie na niej będzie mniej komfortowe.

Jeśli już posiadasz spory licznik artykułów na wiki, dalej nie możesz myśleć, że znaczne modyfikowanie za pomocą CSS-u większości rzeczy na wiki cokolwiek polepszy. Jeśli z tym przesadzisz, utrudnisz dostęp do treści, co zirytuje użytkowników i zniechęci ich do odwiedzania Twojej wiki.

Pstrokaty wygląd przeszkadza również redaktorom

Tak, dokładnie. Jeżeli przesadzisz z modyfikacją wyglądu, uniemożliwisz nie tylko czytanie, ale też redakcję artykułów. No bo kto chciałby w końcu edytować na wiki, która wygląda identycznie jak przeciętny blog nastolatki? Już od kilku sekund przebywania na takim czymś, oczy bolą niemiłosiernie.

Kiedy zastosujesz prosty, pozbawiony bajerów układ strony, z pewnością łatwiej przyciągniesz potencjalnych edytorów, którzy po wejściu na wiki nie poczują się przytłoczeni i zdezorientowani ilością niedopasowanych do siebie elementów. No i masz też pewność, że nikt nie zamknie z krzykiem karty przeglądarki z Twoją wiki. ;)

LoL Wiki

Przykład dobrze zaprojektowanej skórki wiki

Rady przydatne podczas tworzenia skórki wiki

Nie przesadzaj z CSS-em
Nie piszę tutaj, aby całkowicie porzucać myśl zmieniania czegoś za pomocą CSS-u. Wbrew przeciwnie, może to nadać wiki oryginalności. Należy używać jednak tego rozważnie, bez przesadzania i nadgorliwości.
Do tworzenia skórki używaj głównie kreatora motywu
Tak naprawdę to dzięki niemu można zaprojektować ładną skórkę, która nie będzie dawała po oczach. Korzystaj z niego umiejętnie, a na pewno uzyskasz wspaniałe efekty.
Rozważnie dobieraj kolory
Jeśli połączysz niektóre kolory na wiki, efekt może nie być zadowalający. Pomyśl co się stanie, jeśli kolor strony ustawisz na ciemnobrązowy, nawigacji na różowy, a linków na biały i do tego udekorujesz wiki zmianą koloru modułów na pomarańczowy, a czcionce nadasz znaczne powiększenie i bordowe cienie.
Nie zmieniaj kursora
Zmiana podstawowego kursora na inny kojarzy mi się ze słitaśnymi blogami siedmiolatek. Uwierz mi, to naprawdę nie polepsza wyglądu, a w większości irytuje i przeszkadza sprawnie poruszać się po wiki.
Nie dodawaj muzyki w tle
Wielu początkującym administratorom wydaje się, że to wspaniały sposób na urozmaicenie strony głównej wiki. Problem w tym, że nie każdy podczas przeglądania wiki chce, aby w tle leciała mu jakaś domyślnie włączona muzyka, której na dodatek nie może zapauzować.
Nie przesadzaj ze stylami i skryptami
Jeśli wgrasz na swoją wiki dość pokaźną ilość styli i skryptów pogorszysz jej optymalizację, przez co będzie się wolniej wczytywać. Czy jest sens pogarszać wygodę użytkownika na rzecz zmodyfikowanych modułów w aktywności na wiki lub zaokrąglonych avatarów na forum i tablicach wiadomości? Co prawda nie będzie to znaczne pogorszenie szybkości ładowania strony, ale jednak zawsze warto uzyskiwać jak najlepsze wyniki pod tym względem.
Zaprojektuj proste infoboksy
Infoboksy to bardzo ważny element artykułu. Skracają w formie małej tabelki wszystkie informacje na temat tego, co opisujemy, dlatego niezwykle ważne jest, aby były czytelne. Zamiast kombinować samemu, możesz skorzystać z bardzo dobrych, dostarczonych od Wikii przenośnych infoboksów. Masz wtedy pewność, że infoboksy będą czytelne i dostosowane kolorystycznie do reszty wiki.

To tyle, dzięki za czytanie i powodzenia w tworzeniu ładnego i niepowtarzalnego wyglądu wiki!

Wpis inspirowany blogiem użytkownika Bermuda z angielskiego Community Central