FANDOM


VisualEditor.png

Dzisiejszy VisualEditor

Witajcie Wikianie!

Minęło już parę miesięcy od ostatniej aktualizacji VisualEditora i wiele się działo w tym czasie. Dzisiaj przybliżę Wam ostatnie poprawki, informacje dotyczące ważnej zmiany nadchodzącej w tym miesiącu oraz przyszłych planów dotyczących VisualEditora.

Ostatnie poprawki

Rachel VE template.png

Zaktualizowany edytor szablonów w akcji

Przez ostatnie cztery miesiące przerobiliśmy narzędzie edycji szablonów poprzez wyświetlanie parametrów w bardziej przystępnej kolejności, dodając filtrowanie, pozwalając na przesuwanie okna oraz ulepszając proces dodawania nowego szablonu. My udostępniliśmy sugestie odnośników w oknie edycji źródła oraz rozwiązaliśmy wiele problemów powodujących 'brudne edycje', a aktualizacje od Fundacji Wikimedia znacznie ulepszyły wyświetlanie złożonych szablonów, poprawiły zachowanie mediów przy przeciąganiu i upuszczaniu oraz wiele więcej. Dodatkowo edytor jest dostępny dla większej ilości przestrzeni nazw (Kategoria, Projekt i Użytkownik), do tego bez przerwy ciężko pracujemy nad ulepszeniem wydajności, niezawodności i stabilności edytora.

Wszystkie te poprawki pozwalają większej ilości użytkowników na szybkie i łatwe dodawanie i poprawianie treści na całej Wikii.

VisualEditor-save-edit-ratio.png

Procent edycji zakończonych zapisaniem zmian

Wielka migracja

W przeciągu października, w związku z sukcesem VisualEditora oraz w celu uproszczenia opcji edytowania na Wikii planujemy przestawienie zalogowanych użytkowników, poprzez udostępnienie VisualEditora jako domyślnej opcji w preferencjach użytkownika.

Wprowadzenie będzie stopniowe i wszyscy, których ta zmiana będzie dotyczyć nadal będą mogli zmienić ustawienia w preferencjach. Dostęp do alternatywnego edytora poprzez menu rozwijane przycisku „Edytuj” również pozostanie dostępne.

Ponieważ VisualEditor już jest globalnie dostępny dla niezalogowanych jako domyślny (z wyłączeniem kilku przypadków) przez co zmiana nie będzie widoczna na wikiach, które przestawiły przełącznik VisualEditora w rozszerzeniach na „Włączony”.

Kiedyś w nieokreślonej przyszłości planujemy wycofać klasyczny edytor graficzny – ale pozostawimy edytor źródłowy. Będziemy się przyglądać statystykom korzystania z edytora klasycznego w celu określenia konkretnych planów.

Plany na przyszłość

VisualEditor-Gallery mockup.jpg

Model koncepcyjny planowanego edytora galerii

Pracujemy obecnie nad przerobieniem narzędzi mediów, rozszerzając ich funkcje dołączając edytowanie i tworzenie galerii oraz umożliwiając przesyłanie wielu plików jednocześnie wraz z dalszymi poprawkami błędów i wydajności.

W dalszej przyszłości użytkownicy mogą się spodziewać narzędzi edytowania tabeli, wsparcia dla Internet Explorera 11, ulepszeń dla urządzeń dotykowych i wiele więcej. W połączeniu z pracą Fundacji Wikimedia ulepszenia edytora wydają się nie mieć końca!

Podsumowanie

Zostanie usunięta opcja „Domyślny” przy wyborze edytora w preferencjach. Domyślną opcją stanie się VisualEditor, ale użytkownicy dalej będą mieć możliwość wyboru edytora.


Dzięki za uwagę. Nie krępujcie się zadawać pytania i zostawiać sugestie w komentarzach!

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki