FANDOM


Mobile-Modernization-Header

W tym roku sporo zrobiliśmy w kierunku ulepszenia wersji mobilnej. Rozpoczęliśmy od zmian za kulisami, które miały na celu przyspieszenie ładowania i działania strony. Niedawno wprowadziliśmy więcej zmian mających na celu poprawienie wyglądu i komfortu użytkowania.

Dlaczego zmieniliśmy wersję mobilną

Pewnie się zastanawiacie, skąd te zmiany w skórce mobilnej? W uproszczeniu, jeśli strony dobrze wyglądają i odznaczają się większą jakością, to jest większa szansa, że czytelnicy wrócą na Wasze społeczności. Do tego dochodzi fakt, że strony lepszej jakości przyciągają reklamy wyższej jakości – a takie reklamy pozwalają zredukować ich ilość. W podobny sposób, udało nam się zmniejszyć ilość reklam o 30% w wersji na komputery. Uważamy, że lepszy design skórki mobilnej pozwoli nam zmniejszyć ilość reklam i poprawić wydajność stron.

Co się zmieniło?

Mobilna Modernizacja przyniosła spory sukces. Oto co udało nam się dokonać:

  • Poprawa wydajności. Zmiany pod maską pozwoliły nam zredukować czas do pierwszej interakcji o 51%, z 7 do 3,5 sekundy.
  • Zmiana czcionki. Na początku marca, w skórce mobilnej została wprowadzona czcionka Rubik dla artykułów z wiki. Jest to czcionka, którą stosujemy wraz z nasza marką i pozwala na zwiększenie jednolitości pomiędzy wersją mobilną a aplikacją Fandomu.
  • Nowy wygląd nagłówków artykułu. W lipcu została zmieniona globalna nawigacja w wersji mobilnej oraz na komputery stacjonarne. Zaktualizowaliśmy również wygląd mobilnych nagłówków artykułów, aby globalna i lokalna nawigacja współpracowały ze sobą oraz przede wszystkim zwracały uwagę na nazwę społeczności.

W tym miesiącu weszło w życie też kilka ważnych zmian w wyglądzie:

  • Wygląd przenośnych infoboksów. Zmiana wyglądu przenośnych infoboksów, aby się bardziej wyróżniały i żeby było jasne, że stanowią sekcję z podstawowymi informacjami na dany temat.
  • Mobilna edycja. Przycisk edycji został na razie usunięty z wersji mobilnej. Funkcja ta widziała znikome użycie, a edycja mobilna nie jest w stanie jakim chcielibyśmy aby była. Mamy nadzieję, że uda nam się przywrócić możliwość edycji w przyszłości, kiedy będziemy mogli zaoferować lepszy sposób edytowania.
  • Aktualizacja stopki. Globalna stopka otrzymała nowy wygląd oraz zostały dodane linki do artykułu w innych językach, aby czytelnicy mogli nawigować między wersjami językowymi.
  • Galerie. Teraz w galeriach domyślnie wyświetla się kilka obrazów, dzięki czemu łatwiej będzie znaleźć ten, którego się szuka.

W niedalekiej przyszłości, stuknięcie na obraz wyświetli odnowione okno, pozwalające na nawigowanie do wybranego obrazu z galerii. Pracujemy również nad aktualizacją wyświetlania tabel, by były jak najbardziej czytelne na urządzeniach mobilnych, jak to tylko możliwe.

Sukces Mobilnej Modernizacji

Podoba nam się sukces, który osiągnęliśmy. Zmiany w wersjach na komputery i mobilnych będą następowały zawsze, ale to co udało nam się zrobić teraz i w nadchodzących aktualizacjach, jest kulminacją projektu Modernizacji, który rozpoczął się prawie połtora roku temu.

Teraz nastaje czas na zwrócenie się w kierunku kolejnego projektu, za który się zabieramy. W nadchodzących tygodniach podzielimy się z Wami informacjami na ten temat. Zmiany te będą dotyczyły zarówno komputerów, jak u urządzeń mobilnych.

W międzyczasie, chętnie odpowiemy na pytania dotyczące Mobilnej Modernizacji w komentarzach.