FANDOM


Chcąc zmodernizować wiki zdecydowaliśmy się na pracę nad różnymi aspektami strony, żeby zapewnić jeszcze wyższy komfort użytkowania. Nasz pierwszy krok w tym kierunku to uprzątnięcie reklam na wiki, co chcemy osiągnąć dzięki wprowadzeniu powiązanych treści wideo.

Następny krok, nad którym rozpoczęliśmy pracę to udoskonalenie nagłówka strony i artykułu. Nagłówek strony to element zawierający logo danej wiki oraz lokalną nawigację, nagłówek artykułu – nazwę strony i przycisk „Edytuj”. Tak to wygląda od 2011 roku:

DC Wiki - teraz

Obecny wygląd nagłówka strony zaznaczony jest na czerwono, a nagłówka artykułu na zielono.

Podsumowanie modernizacji
Redukcja liczby reklam
 • Wprowadziliśmy nowy układ reklam, który zmniejszył ich liczbę.
 • Nowy układ zmniejszył ilość jednostek reklamowych o 30%.
 • Poprawia wygląd i wydajność stron na wiki.
 • Wybrany układ został wprowadzony po kompleksowych testach na całym portali.
 • Wyróżnione filmy i zmiany wyglądu umożliwiły nam zmniejszenie ilości reklam.
Wyróżnione filmy
 • Dotyczą tematu artykułu.
 • Są umieszczone na początku artykułu (przykłady: Alec Ryder, Newt Scamander)
 • Pojawiają się w wersji mobilnej.
 • Rozpoczną odtwarzanie automatycznie (z wyciszonym dźwiękiem) i minimalizują się w trakcie przewijania.
 • Umieszczenie reklam przed filmami pozwoliła nam zredukować ilość reklam na stronie.
 • Filmy odtwarzają się automatycznie (z wyłączonym dźwiękiem) oraz odtwarzacz jest minimalizowany przy przewijaniu strony. Automatyczne odtwarzanie można wyłączyć na 2 tygodnie.
Aktualizacja nagłówków strony i artykułu
 • Przetestowaliśmy przeprojektowane nagłówki na kilku społecznościach.
 • Wersje dla zalogowanych i wylogowanych użytkowników będą miały drobne różnice dostosowane do potrzeb danej grupy.
 • Nowe nagłówki miały premierę 13 czerwca.
 • Nagłówek strony został wprowadzony w Dyskusjach 27 lipca.
Inne zmiany wyglądu
 • Wypuściliśmy zmodernizowane wersje kluczowych modułów. Pozostałe moduły wkrótce zostaną zaktualizowane.
 • Kanał informacji dla fanów, znajdujący się na dole strony, został zaktualizowany i teraz zawiera strony z wiki, dyskusje społeczności, zawartość redakcyjną, Wyróżnione filmy oraz spotlighty.


Pytania lub uwagi? Daj nam znać!

Wczesne testy w 2016 r.

W grudniu ubiegłego roku rozpoczęliśmy testy nowego wyglądu nagłówka strony na 12 wiki. Wcześniej jednak analizując dane i informacje od biorących udział w testach użytkowników dowiedzieliśmy się dwóch kluczowych rzeczy:

 1. Większość osób nie używa lokalnej nawigacji do przemieszczania się na stronie. Skoro nie spełnia ona swojej podstawowej roli, zdecydowanie istnieje tutaj możliwość poprawy.
 2. Zalogowani i niezalogowani użytkownicy inaczej używają lokalnej nawigacji, która często jest dopasowana do potrzeb użytkowników edytujących wiki.

Wstępne testy wykazały, że zmiana nagłówka strony nie wpływa negatywnie na to, czy użytkownicy są w stanie znaleźć poszukiwane treści. Zmieniając wygląd nagłówka jesteśmy więc w stanie pomóc użytkownikom w przemieszczaniu się na stronie i zwiększyć liczbę czytanych przez nich artykułów.

Modernizacja, krok drugi: nagłówki strony i artykułu

W następnym kroku modernizacji wiki chcemy użyć wiedzy, którą zdobyliśmy w trakcie wstępnych testów i zmienić wygląd nagłówków stron i artykułów. W przyszłym tygodniu – najpierw wśród społeczności, które dołączyły już do grupy testowej modernizacji wiki – rozpoczynamy testy A/B nowego wyglądu nagłówków stron i artykułów:

DC Wiki - nowy nagłówek

Tak wygląda nowy nagłówek strony i artykułu dla niezalogowanego użytkownika.

Nowe nagłówki pojawią się w końcu również na pozostałych wiki i w Dyskusjach. Ułatwi to użytkownikom odkrywanie nowych treści na Waszych stronach oraz wesprze tożsamość wiki. Na obrazku powyżej widoczny jest nowy wygląd nagłówków dla niezalogowanego użytkownika. Nagłówki widoczne dla zalogowanych i niezalogowanych użytkowników dostosowane są do tego, co dla danej grupy jest najważniejsze.

Każda z tych grup ma inne potrzeby:

 • Czytelnicy zazwyczaj szukają najważniejszych i najpopularniejszych stron. Rzadko interesuje ich dostęp do narzędzi takich jak Aktywność na wiki czy Ostatnie zmiany, które często mogą być niezrozumiałe dla nowych czytelników. Wydaje nam się, że usunięcie tych elementów uczyni interfejs bardziej dla nich przejrzystym, jednocześnie nie uniemożliwiając współtworzenia stron.
 • Edytorzy to z drugiej strony grupa używająca tych narzędzi do śledzenia zmian na swoich stronach (Aktywność na wiki) i artykułów wymagających uwagi (Podpowiedzi) oraz szukania porad dotyczących stylu i polityki wiki.

O różnicach pomiędzy czytelnikami i edytorami będziemy pisać już niedługo, podobnie jak o wpływie tych różnic na nasze decyzje dotyczące modernizacji wiki.

Jakie są następne kroki?

W ramach testów nowego wyglądu nagłówków zależy nam uzyskaniu odpowiedzi na dwa kluczowe pytania:

 • Jak czytelnicy używają nowych nagłówków? Przeanalizujemy liczbę kliknięć w odnośniki oraz liczbę osób używających nowego nagłówka w porównaniu ze starym.
 • Jak nowy wygląd podoba się edytorom? Zbierzemy Wasze opinie oraz dane dotyczące interakcji, będziemy zadawać dalsze pytania i zrobimy wszystko, co w naszej mocy, żeby zrozumieć Wasze potrzeby. Chcemy stworzyć rozwiązanie, które odpowiada wszystkim.

Nagłówki i filmy stanowią dwa znaczące kroki na drodze do modernizacji strony. Podobnie, jak w przypadku trwających obecnie testów filmów na wiki, chcielibyśmy prosić o Wasze uwagi. Chcielibyście wypróbować nowe nagłówki na swojej wiki? Dajcie nam znać, rozpatrzymy Wasze prośby.

W międzyczasie piszcie w komentarzach jakie są Wasze opinie!

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.