FANDOM


Ropebridge.jpg

Bycie dobrym adminem wymaga trochę umiejętności, ale na tej drodze jest też sporo pułapek. Oto kilka uwag, które pomogą je ominąć i znaleźć bezpieczną drogę po terenie wiki.

Przepaść Wymaganej Perfekcji

Wiki są kumulatywne. Jeśli wszystko działa poprawnie, to nawet z najmniejszych początków może powstać znakomity artykuł. Potrzeba tylko kogoś, kto wykona pierwszą edycję i innych, którzy zaczną rozwijać. Wiki nigdy nie są ukończone, zawsze jest coś do dodania i nawet drobne dodatki pozwalają wiki iść do przodu. Czasami administracja wymaga, aby dodawać na wiki tylko kompletne artykuły. Może to spowodować znacznie mniejszą ilość artykułów na wiki. Dlatego naucz się tolerować brak perfekcji... to najlepsza droga, aby ją osiągnąć.

Nieprzebyta Dolina Nadmiernego Zabezpieczania

Wandalizmy to regularny problem adminów. Naturalne jest, że chcesz zabezpieczyć strony, aby wandalizmy się nie zdarzały. Jednakże wtedy zabezpieczasz się również przed wykonywaniem dobrych edycji. Pomyśl o największych wiki na Wikii, nigdy nie udałoby się stworzyć Wookieepedii samemu. Jednak będąc pierwszym adminem i zabezpieczając wszystkie strony, tak to wygląda. Dlatego stosuj zabezpieczanie sporadycznie i na jak najkrótszy czas jak to możliwe.

Kaskada Przedwczesnych Adminów

Często spotykany widok na nowych wiki. Założyciele dają uprawnienia admina osobom, które dopiero pojawiły się na wiki. To zrozumiałe, że zdobycie tych pierwszych edytorów jest ekscytujące i zachęcenie ich do zostania jest normalne. Należy jednak pamiętać, że zaufanie do współtwórców buduje się z czasem, rozmowami i rejestrem dobrych edycji. Dobrze jest poczekać, aż zbuduje się z innymi jakieś relacje przed nadaniem im praw. W ten sposób możesz im zaufać, że nie zablokują wszystkich i nie zaczną wypisywać „lubię placki!” na wszystkich stronach.

Ruchome Piaski Samotnego Admina

Z drugiej strony, niemianowanie innych administratorów przez długi czas również jest pułapką. Może być ciężko zaprosić kogoś do pomocy w zarządzaniu wiki, szczególnie jeśli się nie ma pewności, że będą wykonywać to jak trzeba. Ale wiki najlepiej rozwijają się, kiedy są zarządzane przez społeczność. Większa ilość adminów pozwala podzielić pracę, umożliwia wszystkim na przedyskutowanie kluczowych decyzji oraz pozwala zachować ciągłość, jeśli któryś postanowi odejść. Twoi pierwsi administratorzy nie muszą być idealni, wystarczy, że będą godni zaufania, pomocni oraz skłonni do nauki.

Wnyki Surowości

Administrowanie wymaga czasem dozy stanowczości. Admin, który jest łagodny, nie będzie w stanie zająć się kimś, kto się źle zachowuje, przerwać kłótni lub zablokować kogoś zakłócającego spokój (szczególnie jeśli to ktoś, kogo się lubi). Ale jednocześnie, bycie zbyt surowym może być tak samo złe. Ważne jest, aby wiadomości od administracji były grzeczne (w tym powody blokady), ponieważ to one ustalają ton wiki. Spokojna i przyjazna wiki ma większą szansę na przyciągnięcie dobrych edytorów.

Labirynt Przywództwa

Jednym z trudniejszych problemów, które stają na drodze adminów to linia pomiędzy słuchaniem społeczności a podejmowaniem decyzji jako jeden z jej przywódców. Jeśli admin musiałby przedyskutować ze społecznością i przegłosować każdą blokadę lub wycofanie wandalizmu, wiki stanęłaby w miejscu. Admini powinni administrować. Ale również projekty budowane przez społeczność potrzebują jej wkładu w ważne decyzje.

Przykładowo na niektórych wiki normalnym procesem jest blokowanie zwyczajnych wandali bez dyskusji, ale zapytanie się o zdanie społeczności (i zainteresowanego), jeśli trzeba zablokować zwykłego użytkownika. Inne wiki wytyczyły linię bliżej jednej bądź drugiej strony – musisz znaleźć równowagę, która pasuje do danej wiki.

I to równowaga jest kluczowa przy przechodzeniu przez Most Linowy Dobrego Administratora. Skrajne słowa i akcje często prowadzą do skrajnych sytuacji i nieporozumień. Jeśli jesteś w stanie nawigować przez wiele decyzji i dyskusji dotyczących opiekowania się społecznością wiki, będziesz w stanie odkryć drogę prowadzącą do dobrego administrowania.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki