FANDOM


Rok temu Wikia wprowadziła nową grupę na wszystkich wiki znaną jako Moderatorzy. Celem tej grupy była pomoc administratorom poprzez umożliwienie wyznaczania zaufanych użytkowników do śledzenia dyskusji dziejących się na forach czy tablicach użytkowników.

Od tego czasu monitorowaliśmy, jak grupy są używane, bezpośrednio zbieraliśmy opinię od użytkowników, jak grupa może zostać ulepszona i skonsultowaliśmy kilka pomysłów z Community Council.

Dzisiaj zapowiadamy kolejny krok na drodze ulepszania grup moderatorów, wprowadzając dwie kluczowe zmiany, które wejdą w życie jutro, 14 stycznia. Pierwsza to zmiana nazwy obecnej grupy z „moderatora” na „moderatora dyskusji” oraz dodanie kilku uprawnień pomagających w doglądaniu rozmów na wikiach. Druga to wprowadzenie przeciwwagi dla społecznych obowiązków moderatorów dyskusji poprzez wprowadzenie „moderatorów treści”, którzy będą mieli uprawnienia skupiające się na zarządzaniu treścią artykułów na wiki.

Dlaczego to robimy

ExistingUserGroups.png

Struktura grup na Wikii przed zmianą

Wraz z wzrostem Wikii rośnie liczba funkcji i produktów, które oferujemy członkom naszej społeczności. W 2016 planujemy wprowadzenie w życie kilku nowych pomysłów. Uważamy, że każda nowa funkcja zwiększa nakład pracy wymagany od administratorów społeczności. Stworzenie grup pozwala administratorom na nadawanie czysto określonych ról w celu przekazania części obowiązków oraz pozwoli projektantom Wikii na budowanie i utrzymywanie konsekwencji w zadaniach moderatorów wśród różnych funkcji.

Pozwala to też moderatorom na skupienie uwagi na tym co ich interesuje. Jeden użytkownik może czerpać przyjemność z organizacyjnego aspektu administracji, jak usuwanie nieużywanych plików, patrolowanie Ostatnich Zmian czy uzupełnianie brakujących linków. Pozycja moderatora treści jest dla niego idealna. Inny być może jest klejem, który trzyma społeczność razem i w harmonii. Rola moderatora dyskusji może dawać mu większą satysfakcję. Każdy lider społeczności, który jest ekspertem w swojej roli i czerpie z niej przyjemność pewnie jest przy tym efektywny.

NewLocalGroups.png

Czwartkowa zmian stworzy nową bardziej przejrzysty model struktury grup użytkowników

Utworzenie rozdzielonego systemu moderatorów pozwala również na utworzenie pozycji „młodszego admina”, o którą przez ostatnie lata prosiło wiele społeczności i czasami próbowali tego dokonać przez niestandardowe grupy. Pozwala to użytkownikom, który pokazali, że są godni zaufania i interesują się społecznością pomagać w administrowaniu wiki i uzyskanie trochę doświadczenia oraz rozwinięcie umiejętności przed uzyskaniem pełnych praw administratora. Stanowią też dobre źródło kandydatów na wikiach, które prowadzą wybory na admina.

Moderatorzy dyskusji

Przemianowana grupa moderatorów utrzyma wszystkie swoje wcześniejsze uprawnienia. Moderatorzy dyskusji dalej będą pełnić rolę podobną do administratora na forum i tablicach.

Dodatkowo ich możliwości moderowania zostaną rozszerzone do innych partii społeczności gdzie mają miejsce dyskusje. Uzyskają możliwość moderowania czatu. (Moderatorzy czatu pozostaną jako osobna grupa). Będą również mieć możliwość usuwania, przenoszenia i edytowania komentarzy pod artykułami oraz usuwania komentarzy do blogów.

Wraz z jutrzejszą zmianą termin „moderator dyskusji” zastąpi wszystkie wystąpienia „moderator” na stronach takich jak Specjalna:Grupy użytkowników i Specjalna:Użytkownicy. Użytkownicy należący do obecnej grupy moderatorów nie będą musieli nic robić, aby zostać w nowej grupie. Zostanie to zaktualizowane automatycznie.

Moderatorzy treści

Moderatorzy treści będą mieli możliwość moderowania tej części społeczności, w której znajduje się treść.

Uzyskają następujące możliwości: usuwanie i przywracanie stron, zabezpieczanie i odbezpieczanie stron, przenoszenie stron bez pozostawienia przekierowania, przenoszenie oraz zastępowanie plików. Na wiki z włączoną funkcją patrolowania Ostatnich Zmian będą również posiadać prawa do oznaczania edycji jako sprawdzonych i automatycznego oznaczania własnych.

Będą również domyślnie posiadać możliwość rollbacka. Administratorzy uważający, że rollbackowie są najlepszymi pierwszymi kandydatami na to stanowisko, mogą ich awansować za pomocą standardowego procesu przez Specjalna:Uprawnienia.

Ostatnie uwagi

W przeszłości tworzyliśmy na żądanie niestandardowe grupy na niektórych wikiach. Mogą one stać się zbędne wobec tych zmian. Jeśli jesteś administratorem jednej z takich społeczności i chcesz usunąć lub przemianować niestandardową grupę, napisz na Specjalna:Kontakt lub do jednego z polskich helperów.

Oczywiście jeśli macie jakieś uwagi dotyczące nowych grup, piszcie w komentarzach!

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki