FANDOM


Hej wszystkim! Kilka tygodni temu była mowa o tym jak Wikia podejmuje decyzje dotyczące produktu, żeby ewoluować, utrzymując nowoczesną platformę i nadążać za standardami w branży oraz żeby sprostać wymaganiom konsumentów. Dzisiaj pomówimy o kolejnym dużym kroku w ewolucji Wikii. Konkretnie chodzi nam o przyszłość infoboksów na Wikii. Może to się wydawać jak mała część platformy, ale infoboksy stanowią bardzo ważną część Wikii i wprowadziliśmy ważne zmiany w procesie ich tworzenia.

Infoboksy są wszechobecne na Wikii, są kluczową częścią ruchu. Strony, które zawierają infoboks stanowią około 60% ruchu na każdej wiki. I jest ku temu powód! Są popularne, bo stanowią prosty i skuteczny sposób podsumowania treści na wiki.

Dlaczego infoboksy są ważne? W dwóch słowach: urządzenia mobilne.

Wikia mobile traffic growth.jpg

Ilość wizyt z urządzeń mobilnych wzrosła o 36% w ciągu roku, w porównaniu do 4% dla komputerów

Przyszłość jest mobilna. Nie tylko dla Wikii, ale dla całej sieci. Spójrz na prognozy wzrostu ruchu z urządzeń mobilnych (ang.) – to niesłychane.

Infoboksy są tutaj wyjątkowe nie tylko dlatego, że stanowią integralną część Wikii, ale dlatego, że ich wikitekst i style nie przekładają się dobrze na urządzenia niebędące komputerem lub laptopem. Używaliśmy różnych sztuczek przez długi czas – jeden z inżynierów mówi, że sposobem na obejście problemu było: „czy ma dwie kolumny? W takim razie to jest infoboks.” – ale nadszedł czas na prawdziwe, trwałe rozwiązanie.

Kluczowym wnioskiem jest to, że ruch na Wikii się zmienia, a infoboksy muszą zmienić się razem z nim.

Nowy rodzaj infobosków – nazywamy je Przenośnymi infoboksami ponieważ ich składnia pozwala nam portować infoboksy na dowolne urządzenia – jest prosty, funkcjonalny i umie kilka sztuczek, które nie są osiągalne przy starej składni. Przykładowo nie wymaga dodatkowego kodu, żeby automatycznie chować puste wiersze i grupy, a rozmiar obrazów zostanie dopasowany po stronie serwera. Upewniliśmy się również, żeby była możliwość dodania własnej klasy do każdego szablonu, dzięki czemu stylowanie ich jest szybkie i proste. Są również bardzo podobne do obecnych infoboksów, z większością zmian wprowadzonych za kulisami.

Żeby jak najbardziej ułatwić przejście na Przenośne infoboksy stworzyliśmy narzędzie do migracji, które szybko i łatwo zamieni Twoje obecne infoboksy na Przenośne. Narzędzie jest dostępne już teraz – po prostu otwórz szablony z infoboksami oraz zerknij na prawy panel. Możesz też odwiedzić Specjalna:Podpowiedzi, żeby uzyskać szerszy wgląd na to, które infoboksy wymagają migracji.

To wielki krok i chcemy podziękować społeczności za poświęcony czas pracując razem z nami. Zbudowaliśmy szkielet i otwarliśmy dyskusję, a Wasze opinie były bardzo pomocne. W efekcie powstał produkt, który zagra kluczową rolę przy upewnieniu się, że Wasza treść będzie dostępna dla wszystkich, na każdym urządzeniu.

Wikia to Społecznościowe Uniwersum od Fanów, dla Fanów i wiemy, że kroki takie jak ten pozwolą Waszym społecznościom pozostać w centrum świata fanów na długi czas. To wielkie przedsięwzięcie, ale przyniesie zyski. Migracja pozwoli upewnić się, że Wasza praca będzie dostępna wszędzie, na wszystkich urządzeniach, od teraz po wsze czasy. Tablety, małe telefony, wielkie fablety, Oculus Rift, tickery we Wiadomościach; Twoja prace będzie działać na każdej platformie.

Jeśli masz jakieś pytanie albo sugestię, napisz w komentarzu!

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki