FANDOM


Testy filmów dla wiki na Fandomie01:07

Testy filmów dla wiki na Fandomie

Podsumowanie modernizacji
Redukcja liczby reklam
 • Wprowadziliśmy nowy układ reklam, który zmniejszył ich liczbę.
 • Nowy układ zmniejszył ilość jednostek reklamowych o 30%.
 • Poprawia wygląd i wydajność stron na wiki.
 • Wybrany układ został wprowadzony po kompleksowych testach na całym portali.
 • Wyróżnione filmy i zmiany wyglądu umożliwiły nam zmniejszenie ilości reklam.
Wyróżnione filmy
 • Dotyczą tematu artykułu.
 • Są umieszczone na początku artykułu (przykłady: Alec Ryder, Newt Scamander)
 • Pojawiają się w wersji mobilnej.
 • Rozpoczną odtwarzanie automatycznie (z wyciszonym dźwiękiem) i minimalizują się w trakcie przewijania.
 • Umieszczenie reklam przed filmami pozwoliła nam zredukować ilość reklam na stronie.
 • Filmy odtwarzają się automatycznie (z wyłączonym dźwiękiem) oraz odtwarzacz jest minimalizowany przy przewijaniu strony. Automatyczne odtwarzanie można wyłączyć na 2 tygodnie.
Aktualizacja nagłówków strony i artykułu
Inne zmiany wyglądu
 • Wypuściliśmy zmodernizowane wersje kluczowych modułów. Pozostałe moduły wkrótce zostaną zaktualizowane.
 • Kanał informacji dla fanów, znajdujący się na dole strony, został zaktualizowany i teraz zawiera strony z wiki, dyskusje społeczności, zawartość redakcyjną, Wyróżnione filmy oraz spotlighty.


Pytania lub uwagi? Daj nam znać!

Kiedy pierwszy raz była mowa o modernizacji wiki, wspomnieliśmy jaki będą w tym brały udział filmy. Dzisiejsi czytelnicy wolą oglądać filmy, a umieszczenie reklam przed dobrym filmem na wiki pozwoli nam na zmniejszenie ilości innych na stronie. To z kolei pozwoli nam zwiększyć wydajność wszystkich wiki na Fandomie. W tym celu musimy stworzyć filmy, które odwiedzający będą z chęcią oglądać. Testujemy kilka rodzajów treści wideo, aby zobaczyć gdzie jakie dobrze działają.

Typy filmów dla wiki

Eksperymentujemy z rodzajami filmów, które zostaną umieszczone na popularnych stronach. Testy będą długotrwałe, dzięki czemu będziemy mogli dostosować się do tego czym nasi użytkownicy i odwiedzający są najbardziej zainteresowani. Na razie zidentyfikowaliśmy cztery typy treści wideo, które chcemy stosować:

 • Specjalne filmy o wysokiej wartości produkcyjnej. Są to filmy, w które włożymy dodatkowy wysiłek (prowadzący, efekty cyfrowe, lektor i tym podobne). Zostaną one użyte na najczęściej odwiedzanych stronach na kluczowych wiki. Mają one na celu zwrócenie uwagi, na to, że nasi użytkownicy są autorytetami w swoich fandomach. Przykładem takiego filmu jest „Will We Ever Visit the Andromeda Galaxy?” dla Mass Effect: Andromeda.
 • Szablonowe filmy z lektorem. Te filmy podążają za prostym formatem, który będzie zawierał nagrania i obrazy na dany temat oraz lektora. Mogą to być przedstawienia bohaterów lub listy, jak Najlepsze 5 momentów... dotyczących danego tematu. Przykłady to Newt Scamander i Lista zaklęć na angielskiej Harry Potter Wiki. Wraz z lektorem może pojawić się tekst.
 • Szablonowe filmy z tekstem. W przeciwieństwie do powyższego rodzaju, te filmy nie będą zawierać lektora, ale zawierają tekst. Jednym przykładem może być Moana na Disney Wiki.
 • Filmy stron trzecich. To film, które nie zostały stworzone przez nas, ale są to oficjalne filmy wysokiej jakości, jak zwiastuny czy oficjalne poradniki do gier. Najlepszym przykładem są Prezentacje bohaterów na angielskiej League of Legends Wiki, jak Aatrox.

Uważamy, że niektóre strony powinny zawierać filmy wysokiej jakości, a na innych wystarczą prostsze klipy. Eksperymentujemy z tymi rodzajami oraz jak często je stosować, aby zaspokoić wymagania czytelników. Musimy też upewnić się, że optymalnie wykorzystujemy zasoby i czas naszego zespołu odpowiedzialnego za tworzenie filmów. Filmy są tworzone przez naszych producentów w San Francisco i Los Angeles, a czasami scenariusze i montaż są wykonywane przez członków zespołu ds. rozwoju społeczności, przy użyciu narzędzi, które testujemy. Użycie ich talentów w odpowiednich miejscach pozwoli nam upewnić się, że użytkownicy i czytelnicy zobaczą filmy najwyższej jakości.

Jak użytkownicy mogą tworzyć filmy?

Wiki są pisane przez użytkowników, przez co są one autentyczne. Dlatego powinniście być również częścią procesu tworzenia filmów. Na chwilę staramy się określić jak to robić, rozpoczynając od pisania scenariuszy. Współpracujemy z niektórymi z naszych społeczności testowych, jak angielska Elder Scrolls Wiki, nad scenariuszami. Inne społeczności, jak DC Database, mają możliwość na przeglądnięcie i poprawienie naszych scenariuszy.

Kiedy proces pracy nad scenariuszami zda egzamin, będziemy eksperymentować z możliwością udostępnienia użytkownikom narzędzi do montażu filmów. Za wcześnie, aby podawać konkrety na ten temat, ale naszym celem jest umożliwienie wnoszenia wkładu w treści wideo na wiki w łatwy i przyjemny sposób.

Macie jakieś doświadczenia z tworzeniem filmów? Jesteście zainteresowani pisaniem scenariuszy? Dajcie nam znać w komentarzach! Chętnie dowiemy się kto jest chętny do tworzenia filmów dla wiki.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.