FANDOM


W 2017 postawiliśmy sobie duży cel produktowy: zadbać by FANDOM oferował nowoczesne doświadczenia cyfrowe, zapewniając odpowiednie treści we właściwym czasie, był łatwy w nawigacji i zapewniał lepsze wrażenia użytkownikom i reklamodawcom. Nazwaliśmy ten projekt Modernizacją Wiki, a objął on wprowadzenie wyróżnionych filmów, przeprojektowanie nagłówków stron i artykułów oraz zmniejszenie o 30% ilości reklam na wszystkich wiki.

Cieszymy się, że możemy podzielić się wynikami tych starań i przedstawić jeden z naszych pierwszych projektów związanych z modernizacją w 2018 roku!

Zmniejszenie czasu ładowania strony

W wyniku zmian w filmach i w wyglądzie strony, wprowadziliśmy nowy układ reklam, który znacząco skrócił czas wczytywania strony. Spójrzcie na ten wykres, który pokazuje zmianę średniego czasu ładowania strony na komputerach na całym świecie od stycznia 2015 do grudnia 2017 roku:

Page load time percentage changes

Korzystając z czasu ładowania strony w styczniu 2015 jako bazy, wykres ten pokazuje wzrosty i spadki czasu ładowania strony w wersji desktopowej na przestrzeni 3 ostatnich lat.

Znaczny spadek został zapoczątkowany w lipcu 2017 roku, kiedy zaczęliśmy wdrażać nowy układ reklam. W październiku układ ten był dostępny na całym świecie. Łącznie czas ładowania spadł o 46% od początku do końca 2017 roku. Jest to znacząca poprawa, która przyniesie długotrwałe korzyści dla Waszych społeczności, ponieważ ludzie będą mogli łatwiej wchodzić w interakcję z Waszymi treściami!

Oczywiście zawsze jest więcej do zrobienia, a rok 2018 będzie kolejnym ważnym rokiem dla modernizacji. Więc, co dalej?

Skupmy się na wersji mobilnej

Modernizacja w 2017 roku skupiała się głównie na wersji desktopowej, a teraz jesteśmy gotowi skierować uwagę na modernizację wersji mobilnej. Biorąc pod uwagę, że użytkownicy mobilni stanowili ponad 60% całkowitego ruchu w ostatnich trzech miesiącach 2017 roku, ważniejsze niż kiedykolwiek jest zapewnienie takiego samego poziomu wysiłku i koordynacji, aby zwiększyć komfort korzystania z wersji mobilnej.

Podobnie jak w przypadku ubiegłorocznej modernizacji Wiki, naszym celem jest poprawa czasu wczytywania strony i odpowiednie zrównoważenie wpływu reklam. Przeanalizowaliśmy już w jaki sposób modernizacja mobilna wpłynie na SEO i architekturę strony. Przyjrzeliśmy się także rodzajom dostawców reklam mobilnych, z którymi współpracujemy. Lepsze wrażenia mobilne oznaczają, że mamy większe możliwości pracy bezpośrednio z reklamodawcami, a nie z sieciami zewnętrznymi, co pozwoli nam ograniczyć reklamy o niskiej skuteczności i często niskiej jakości, które są obecnie w wersji mobilnej.

Czy pojawią się zmiany wyglądzie na urządzeniach mobilnych? To całkiem możliwe, ale na początku 2018 roku w naszej pracy skupimy się na wydajności strony. Może to spowodować niewielkie zmiany w interfejsie. Na przykład ostatnio wprowadziliśmy zmianę, że wszystkie sekcje stron artykułów na urządzeniach mobilnych są domyślnie zwinięte, co znacznie przyspieszyło ładowanie strony. Daje to także czytelnikom możliwość, by w prosty sposób zobaczyli, niejako, spis treści na długich stronach. Zwiększa to wygodę użytkowania w przypadku dłuższych stron wiki.

To jest kierunek, w którym zmierzamy w modernizacji wersji mobilnej w 2018 roku i ciężko pracujemy nad przekuciem tych pomysłów w bardziej konkretne plany. Cały czas będziemy dzielili się informacjami, więc odwiedzajcie Centrum Społeczności w poszukiwaniu dalszych aktualizacji!