FANDOM


Powiem wam dzisiaj o testach A/B oraz dlaczego są dobre dla was i waszych społeczności. Testowanie A/B to duża inicjatywa dla zespołu ds. produktu Wikii w 2014, jest to sposób optymalizowania wydajności strony poprzez pokazywanie w tym samym czasie alternatywnej wersji strony różnym użytkownikom. Testy będą śledzić interakcje obu grup i określą, która ma lepsze wyniki.

Przykładowo, powiedzmy, że chcemy aby większa ilość użytkowników tworzyła nowe wiki. Stawiamy hipotezę, że zwrócenie większej uwagi na przycisk "Utwórz wiki" spowoduje zwiększenie ilości utworzonych wiki. Dlatego uruchamiamy test A/B, który wyświetla domyślny przycisk połowie użytkowników (grupa kontrolna) oraz nową wersję przycisku drugiej połowie. Po pewnym czasie zauważamy, że nowy przycisk zwiększył ilość kliknięć o 45%. Mając te informacje jesteśmy przekonani co do słuszności wprowadzenia tej zmiany na stałe dla wszystkich użytkowników.

Jest to oczywiście bardzo prosty przykład, jest znacznie więcej możliwości. Możemy zmieniać rozmiar obrazów, przestawiać nawigację czy nawet zmienić układ strony artykułu. W skrócie, praktycznie wszystko na Wikii może zostać zmodyfikowane i przetestowane w jakimś stopniu.

Co to oznacza dla waszych społeczności? Po pierwsze, możecie zobaczyć zmiany na różnych stronach swojej wiki. Niektóre zmiany mogą być oczywiste jak zmiana położenia modułu, ale niektóre mogą być bardzo subtelne jak zmiana algorytmu wyszukiwania. Większość tych testów nie będzie trwała dłużej niż tydzień. Część z nich może trwać tylko kilka dni albo nawet godzin. Zaletą posiadania dużej widowni jest to, że można dość szybko osiągnąć istotność statystyczną.

Oczywiście, jeśli nie chcesz aby twoja społeczność brała udział w testach, proszę daj nam znać abyśmy mogli wziąć to pod uwagę. Jeśli, po dyskusji na ten temat ze swoją społecznością doszliście do wniosku aby się wypisać z testów, dajcie nam znać poprzez Specjalna:Kontakt.

Przejrzystość procesu takich testów jest w naszych intencjach. Na początku możemy nie powiedzieć o co dokładnie nam chodzi (aby nie wpłynąć na wyniki). Za to na pewno podzielimy się z wami wynikami po zakończeniu – co zadziałało, co nie oraz jakie są następne kroki. W gruncie rzeczy, chciałbym (Chris, aka Rupert Giles) wystartować serię blogów na Community Central, w której Menedżerzy Produktu będą pisać o wynikach.

Oznacza to, że nasze decyzje dotyczące zmian nie będą naszym widzimisię, lecz będą bazowane na zachowaniach użytkowników. Zanim wprowadzimy jakieś większe zmiany (czy nawet mniejsze) chcemy być pewni, że będą one miały pozytywny wpływ na czytelników i redaktorów. Chcemy użyć waszych społeczności aby mieć pewność, że decyzje nie są podejmowane tylko na podstawie naszych opinii. Chcemy pokazać wam nasza pracę i zademonstrować kilka nowych funkcji, które mogą mieć dużą wartość dla waszych czytelników i edytorów.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat testowania A/B, poniżej jest kilka źródeł od których warto zacząć:

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki