FANDOM


Wikia-logo-navy-tag

Hej Wikianie! Pewnie zauważyliście, że w ciągu ostatniego roku, Wikia oficjalnie zaczęła używać słowa wikia jako zamiennika wiki. Coraz częściej będziecie się z tym spotykać na Wikii, dlatego poniżej znajdziecie podstawowe informacje i odpowiedzi na Wasze pytania.

Kiedy spotykamy się z Wikianami na imprezach, w naszym biurze czy online, często pytamy się co dla nich znaczy „Wikia”. Odpowiedzią znacznej większości jest „społeczność” i my się z tym zgadzamy. Wikia jest czymś więcej niż platformą do budowania wiki. Chociaż fundamenty leżą na MediaWiki, Wikia rozrosła się do tego stopnia, że zawiera ogromną społeczność, funkcje społecznościowe i pozwalające publikować treści, przez które jest czymś znacznie więcej. Ważne jest, aby pokazać, że Wikia jest inna niż typowe serwisy hostujące wiki.

Żeby pokazać tą unikatowość naszych społeczności, Wikia teraz odnosi się do wiki jako wikii, i zachęcamy – ale nie wymagamy – użytkowników i społeczności do tego samego. Niektórzy z Was robią to obecnie i uważamy, że pozwala to na wyodrębnienie Waszej pracy i społeczności jako najlepszego źródła treści tworzonych przez fanów w sieci.

Co jest naszym celem? Przez określenie swojej społeczności jako wikii, pomagasz w ustanowieniu jej niewzruszonej pozycji jako części Społecznościowego Uniwersum od Fanów, dla Fanów. Wikia jest domem dla ponad 300 tysięcy społeczności i ma ponad 110 milionów odwiedzin miesięcznie z całego świata. Informacje znalezione na wikiach często są najbardziej obszerne i są de facto źródłem treści stworzonej przez fanów na dany temat. Treści na przeciętnych wiki nie zawsze są w stanie pochwalić się takim standardem. Ponieważ wiki stają się coraz bardziej liczne w sieci, a inne przedsiębiorstwa medialne wbudowują wiki do swoich usług, unikalność słowa wiki traci swoją siłę. Mówiąc komuś żeby odwiedził wikię na dany temat od razu będą wiedzieć o jaką stronę Ci chodzi.

Wiemy też, że Wikia jest tak dobra jak jej społeczności, dlatego nie będziemy zmuszać Was do zmian, z którymi nie czujecie się komfortowo. Zobaczycie nas używających wikia zamiast wiki w naszych przestrzeniach, jak oficjalne blogi, nowa globalna nawigacja, ale nie będziemy zmieniać nazw istniejących wiki. Np: Cartoon Network Wiki nie zostanie przemianowana na Cartoon Network Wikia, ani nie będziemy się tak do niej odnosić. Nie zmuszamy też użytkowników do używania słowa wikia zamist wiki, chociaż do tego zachęcamy!

Co o tym sądzicie? Macie zamiar wprowadzić te zmiany? Nie mamy zamiaru zmienić tej marki, więc propozycje w stylu „wróćcie do używania wiki zamiast wikia” nie będą brane pod uwagę, ale chcemy wiedzieć czy sami macie zamiar tego używać bądź nie.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki