FANDOM


Cześć Wikianie!

W dzisiejszym wydaniu Wikianina od kuchni przedstawiam Wam Alexus242, administratorkę kilku projektów na Wikii. Wydaje mi się, że wystarczająco opowiedziała o wszystkim w wywiadzie, dlatego ze swojej strony chciałbym tylko życzyć dobrych wrażeń podczas czytania wywiadu.


150px-5409003.png.jpg

Witaj w Wikianinie od kuchni! Opowiedz coś o sobie.

Ahoy! Emoticon_happy.png Mam na imię Ola, a na Wikię dołączyłam ok. 2 lata temu. Jak nietrudno zgadnąć, jestem fanką Simpsonów oraz gier z serii The Sims Emoticon_wink.png

Na jakich wiki działasz najwięcej? Posiadasz gdzieś uprawnienia? Jakie i jak je otrzymałaś?

Jestem administratorką dwóch projektów: Simspedii i Simpsons Wiki. Na Simspedię trafiłam tak jak niemal każdy – szukając kodów do gry. Bardzo spodobały mi się artykuły na wiki, a po paru tygodniach odkryłam przyciski „zarejestruj się” oraz „edytuj”. Po jeszcze dłuższym okresie czasu odważyłam się wejść na czat, gdzie zostałam ciepło przyjęta przez resztę użytkowników Emoticon_wink.png Od tej pory aktywnie edytuję Simspedię, starając się wprowadzić jak najwięcej zmian do artykułów. Z biegiem czasu zaczęłam „awansować”, choć na początku byłam przekonana, że biurokrata to biznesmen zajmujący się papierkową robotą w olbrzymiej firmie, a rollback to jakieś poważne stanowisko w korporacji, więc nie mam szans otrzymać jakichkolwiek uprawnień na wiki… W każdym razie zaczynałam coraz lepiej rozumieć kod źródłowy oraz Wikiskładnię, w czym pomogli mi m.in. Sandy97, Wojtexxx7, PiotrekD, Exe19 czy też Wampir555. Byli (i dalej są!) moimi mentorami i jestem im wdzięczna za to, co dla mnie zrobili. Emoticon_happy.png Jeśli chodzi o drugi projekt (Simpsons Wiki), to rozwijam go od niedawna. Początki nie były łatwe, skontaktowanie się z kimś graniczyło z cudem, gdyż na wiki nie było tablic, forum ani nawet czatu. Mimo wszystko, udało mi się znaleźć bratnią duszę o podobnych zainteresowaniach. Do dziś na SW wspiera mnie Grejpfrut, pełna zapału użytkowniczka, której staram się przekazać całą wiedzę, jaką posiadłam. Cóż, to chyba tyle o moim „pochodzeniu”. Emoticon_wink.png

Co jest takiego w Wikii, że nadal jesteś na niej aktywna?

Tak jak wielu innych użytkowników muszę przyznać, że Wikia uzależnia. Jestem przywiązania do moich wiki i nie potrafiłabym bez nich żyć. Poza tym, poznałam tu wiele wspaniałych osób, na które mogę liczyć i porozmawiać z nimi na niemal każdy temat. Myślę, że szybko stąd nie odejdę Emoticon_wink.png

Z projektami na Wikii łączy Cię Twoja nazwa użytkownika i avatar. Skąd się ona wzięła? Dlaczego taki, a nie inny avatar? Jesteś do tych rzeczy przywiązana?

Nick wymyśliłam około 4 lata temu, jest to zdrobnienie od imienia Aleksandra, a liczba 242 pochodzi od belgijskiej kapelki Front 242. Co do avataru, przedstawia jeden z najlepszych (spośród ponad 50, jakie udało mi się znaleźć…) FanArtów mojej ulubionej postaci z Simpsonów – Monty’ego Burnsa.

Które rozszerzenie przypadło Ci najbardziej do gustu, a które najmniej?

Myślę, że tutaj nie będę oryginalna. Emoticon_wink.png Z doświadczenia na Simpsons Wiki wiem, że bez czatu czy tablic nie byłabym w stanie normalnie funkcjonować. Jak wspominałam wcześniej, nawiązanie kontaktu z jakimkolwiek użytkownikiem bez tych rozszerzeń stanowiło ogromny problem. Co do innych wynalazków Wikii, większość użytkowników narzeka na Visual Editor i muszę przyznać, że sama za nim nie przepadam. Z pewnością ułatwia edytowanie nowym użytkownikom, jednak (co wszyscy w kółko potwierdzają) psuje kod i jak dla mnie jest po prostu zbędny.

Czy Wikia idzie w dobrym kierunku?

Według mnie tak. Wiele nowych rozszerzeń z pewnością przyczyniło się do jej rozwoju i ułatwiło obsługiwanie jej nowym użytkownikom. Teraz należy tylko czekać co będzie dalej.

Co sądzisz o skórkach na Wikii? Której z nich używasz?

Oasisa znam od samego początku, a więc zrozumiałe jest, że jestem do niego bardziej przywiązana. Monobook nie jest zły, potrafiłabym do niego przywyknąć, jednak wolę pozostać przy swojej skórce Emoticon_wink.png

Co myślisz o społeczności na Wikii? Jakie ma wady, a jakie zalety? Co należy zrobić, by skorygować te wady?

Wady są naprawdę nieliczne, zaś zalet jest mnóstwo. Emoticon_laughing.png Najbardziej w społeczności podoba mi się to, że ludzie mogą komunikować się z osobami o podobnych zainteresowaniach i wymieniać swoje poglądy na tematy powiązane z danym hobby.

Co poradziłbyś nowemu użytkownikowi?

Po pierwsze, żeby nie bał się próbować i wprowadzać większych zmian do artykułów. Wiadomo, zachęciłabym go także do przeczytania regulaminu oraz edytowania w trybie źródłowym, jednak nie każdy jest urodzonym informatykiem i potrafi pojąć podstawy kodu i zwyczaje na wiki w jeden dzień. Do tego potrzeba czasu. Nowy użytkownik po otrzymaniu pierwszej uwagi typu „… gdyż inaczej zostaną wyciągnięte wobec Ciebie konsekwencje” od razu zniechęca się do dalszego edytowania. Człowiek uczy się przez całe życie i ma prawo popełniać błędy, a wytykanie ich na pewno nie zmobilizuje go do pracy. Według mnie trzeba do tego podejść w inny sposób. Nowego użytkownika należy zmotywować i, co najważniejsze, nie lekceważyć jego pomysłów oraz cierpliwie odpowiadać na zadane przez niego pytania.

A co, jeżeli na Twojej drodze stanie nowy administrator, który prosi o radę?

Na początek radziłabym mu zająć się tzw. „czarną robotą”, czyli uciążliwymi raportami oraz nawiązać kontakt ze społecznością, a przynajmniej jej częścią. Ważne jest także opracowanie podstawowych rzeczy na wiki oraz uatrakcyjnienie jej wyglądu, by przysporzyć jej więcej edytorów. Zachęciłabym go do stworzenia czegoś zupełnie nowego, realizowania własnych pomysłów. Przy rozwijaniu wiki warto także przyjrzeć się innym projektom ku zaczerpnięciu inspiracji.

Czym zajmujesz się, gdy nie edytujesz na Wikii?

Moim drugim hobby jest rysowanie komiksów. W wolnym czasie gram w Simy, oglądam Simpsonów i Archiwum X, czytam książki oraz słucham muzyki electro-pop. Lubię uczyć się i poznawać nowe rzeczy. Emoticon_happy.png

Kogo chcesz pozdrowić?

Chciałabym serdecznie pozdrowić moją wspaniałą ekipę z Simspedii: Sandy97, GoodTime, Armagedon3000, MoonlightMusic, Nataszę201, Martinalucasa17, Simsoholiczkę, Simspedystę17, Karu, Kinu 203,Loonę87, Grejpfrut, osoby, które umknęły mojej uwadze, a uważają, że powinny zostać tu wymienione oraz każdego, kto dotrwał do końca tego wywiadu Emoticon_happy.png W tym także Ciebie, Pio.

Dzięki za zmierzenie się z moimi pytaniami! Cześć.

I tak oto dobiegł końca wywiad z Alexus. W tym miejscu również dziękuję jej za zmierzenie się z moimi pytaniami. Jeżeli chcecie wyrazić swoją opinię o Wikianinie od kuchni lub zapytać o coś Alexus, najlepiej użyć do tego komentarzy.

Znasz ciekawą osobę, z którą warto by przeprowadzić rozmowę? Nie wahaj się jej nominować!

Pio387 Dyskusja

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki