FANDOM


Czołem Wikianie!

W tej odsłonie Wikianina od kuchni przedstawiam Wam Obywatela, wieloletniego Wikianina, administratora i biurokratę Bezsensopedii, Gitara Wiki i wielu innych projektów. Na pewno większość z Was go kojarzy. Czasem można go spotkać na czacie.


Życzę miłej lektury i liczę na pochlebiające komentarze. :-)

150px-1665243.png.jpg

Wstęp - Obywatel o sobie

1. Powiedz coś o sobie… kim jesteś i jakie są Twoje codzienne zajęcia?
Moim codziennym zajęciem jest studiowanie. Jak tu by opisać się w dużym skrócie… jestem Polakiem o dość konserwatywnych poglądach, w miarę kreatywnym i lubiącym poszerzać swoją wiedzę, choć dość skrytym.
2. Czy masz jakieś zainteresowania? Co robisz w wolnym czasie?
Swoje zainteresowania określiłbym jako dość szerokie. Odkąd pamiętam interesowała mnie geografią, choć zawodowo poszedłem w kierunku nauk technicznych. A w wolnym czasie edytuję, słucham muzyki (lubię rocka i bardziej ambitną część popu), obejrzę jakieś transmisje sportowe (najbardziej lubię skoki narciarskie, ostatnio coraz bardziej ciekawi mnie kolarstwo), trochę gram na gitarze.
3. Czemu wybrałeś taką nazwę użytkownika i avatar? Czy przywiązujesz do nich szczególne znaczenie?
Jeśli dobrze pamiętam (a było to dość dawno, więc mogę coś przekręcić) jako nick chciałem mieć jakieś zwyczajne słowo, które niewiele by znaczyło i ładnie się odmieniało. Jeśli zaś chodzi o avatar… pierwotnie to miało być coś zbliżone do flagi oznaczającej narodowość zawodnika w tabelkach podczas transmisji np. skoków narciarskich. Wyszło bardziej oznaczenie kraju z tablic rejestracyjnych (tych sprzed przystąpienia do UE) i tak już zostało. Do avatara jestem średnio przywiązany, do nazwy trochę bardziej – podobny nick mam m.in. na YouTube.

Działalność na Wikii i opinia o niej

4. Jak zaczęła się Twoja przygoda z Wikią? Dlaczego zostałeś tutaj na dłużej?
Dawno, dawno temu, kiedy jeszcze nie byłem Obywatelem, miałem krótki epizod na Nonsensopedii i trochę dłuższy na Wikipedii. Z tego pierwszego projektu odszedłem bardzo szybko, gdyż po przeczytaniu niektórych haseł pozostawał u mnie bardzo duży niesmak. Z Wikipedii również odszedłem z powodu polityki projektu – z jednej strony poprzez radykalne zasady encyklopedyczności i weryfikowalności usuwane jest sporo wartościowej treści, z drugiej w hasłach o tematyce społecznej znajdują się eseje zajmujące krytykę wszystkiego, często mocno zabarwione liberalnym światopoglądem. Później, blisko 5 lat temu, zainteresowała mnie Indiana Jones Wiki. Choć konto założyłem na Filmopedii, to właśnie bardziej rozwinięta, lecz wówczas niemal martwa IJW stała się pierwszą Wikią, na której zostałem administratorem, którą autentycznie polubiłem.
5. Jesteś już tak długo na Wikii… opowiedz swoją historię!
Początek historii opisałem już w punkcie poprzednim. Następnie edytowałem trochę Filmopedię i założoną przez siebie Gitara Wiki. Najbardziej przełomowym momentem było chyba jednak zaangażowanie się w Bezsensopedię. Uważałem, że bardzo potrzebna jest humorystyczna encyklopedia, która będzie unikać tematów kontrowersyjnych, aby śmieszyła, a nikogo nie zrażała. Ten cel chyba udało się osiągnąć. W międzyczasie zajmowałem się również kilkoma innymi wikiami. Najczęściej były to wikie znalezione w zapuszczonym stanie i doprowadzane do porządku. Nie da się co prawda stale edytować aż takiej ilości projektów, ale staram się pilnować je wszystkie, aby nie uległy zaśmieceniu i mogły kogoś zainteresować.
6. Co cenisz sobie w rozwijanych przez siebie projektach?
W rozwijanych przez siebie projektach najbardziej cenię sobie swobodę działania i brak kontrowersji.
7. Jakie wady widzisz w polskiej społeczności? Co byś zmienił, by wszystko działało jak należy?
Społeczność funkcjonuje dość dobrze, choć czasem zdarzają się zupełnie zbędne konflikty. Zaleciłbym użytkownikom, żeby więcej energii wkładali w rozwijanie i porządkowanie swoich projektów, a mniej zużywali na jałowe dyskusje.
8. Dlaczego Wikia, a nie inna farma wiki?
W Wikii najbardziej sobie cenię wysokie pozycjonowane w wyszukiwarce. Poza tym gdy zaczynałem przygodę z Wikią, innych farm nie znałem.
9. Co lubisz w Wikii, a co Cię drażni i odpycha?

Najbardziej lubię… po prostu edytowanie! Tworzenie artykułów, które każdy może przeczytać, a także porządkowanie zawartości projektów daje mi autentyczną satysfakcję. Drażnią mnie dziecinne kłótnie i pokemonizacja pewnej części społeczności.

10. Jak myślisz o krokach podejmowanych przez Wikię, mające na celu jej rozwój i unowocześnienie?
Niestety niezbyt pozytywnie. Unowocześnienie w rozumieniu Wikii często polega na upodabnianiu się do portali społecznościowych, a to szkodzi. Nie podoba mi się głównie "chronienie" nowych użytkowników przed trybem źródłowym. Edytor wizualny jako domyślny, komentarze zamiast dyskusji - moim zdaniem nie idzie to w dobrym kierunku. Esencją wiki jest tworzenie haseł i tak powinno pozostać.
11. Którą zmianę uważasz za najbardziej przełomową?
Największą zmianą wg mnie było wprowadzenie czatu. Trudno mi jednoznacznie powiedzieć, czy była to zmiana na lepsze. Z jednej strony czat bardzo ułatwił komunikację między użytkownikami, z drugiej jednak stworzył nowe problemy - pochłania dużo czasu, sprzyja też "gwiazdorzeniu" i eskalacji niektórych konfliktów. Niezależnie od oceny trzeba jednak przyznać, że życie społeczności za sprawą czatu zmieniło się znacznie.
12. Co sądzisz o obecnych helperach? Czy Twoim zdaniem dobrze wykonują swoje obowiązki?
Nie mam do nich zastrzeżeń Emoticon_happy.png.
13. Co polecisz osobom, które dopiero co zaczęły przygodę z Wikią?
Szybkie przejście na tryb źródłowy. Jego podstawy można opanować bardzo szybko, a operowanie w tym trybie daje ogromne możliwości. Do tego życzę otwartości na uwagi od bardziej doświadczonych użytkowników.
14. Jakie cechy i wiedzę jakiego typu powinien Twoim zdaniem posiadać administrator szanującej się wiki?
Dużo dobrej woli i względną dyspozycyjność. Trzeba starać się wyciągnąć rękę do każdego użytkownika, choć w przypadku trolli trzeba też umieć zachować się stanowczo.
15. Które z rozszerzeń przypadło Ci najbardziej do gustu, a którego nie lubisz?
Przydatne są ankiety, zbędne są komentarze.
16. Z której skórki korzystasz na co dzień, dlaczego wybór padł na nią?
Najbardziej podobała mi się skórka Monaco, która była równie czytelna i funkcjonalna jak Monobook, a mniej spartańska. Po jej wycofaniu dość szybko przerzuciłem się na Oasis, żeby widzieć strony tak, jak zwykli czytelnicy. Obecnie jednak zazwyczaj używam Monobooka, gdyż ma mniej zbędnych ozdobników. Obie mają swoje wady i zalety.

Zakończenie

17. Jakiego systemu operacyjnego używasz?
Na co dzień używam Windowsa 7. Czasami korzystam z Linuxa, ale na razie nie wyobrażam sobie za bardzo używania go jako głównego systemu.
18. Czy chciałbyś kogoś pozdrowić?
Założycieli i pierwotnych edytorów wszystkich Wikii, które potem odnajdywałem.
19. Pytanie bonusowe: Jak się czujesz jako prawdopodobnie jedyny Polak prowadzący norweską wiki? od Mysleca anonimowego użytkownika na M.
Trochę osamotniony, bo FilmGuiden jest niemal martwa. Choć ogólnie uważam to za ciekawe doświadczenie. Nawet nie znając języka można się do czegoś przydać. Usuwanie spamu wszędzie wygląda podobnie, a z translatorem i intuicją czasami się nawet jakiegoś stuba napisze.

To już koniec wywiadu z Obywatelem. Serdecznie mu dziękuję za zmierzenie się z moimi pytaniami. Dziękuję także Wedkarskiemu, który dostarczył pytania i sformatował wywiad, podczas gdy mój komputer uległ awarii. A już w następną sobotę, Wedkarski, nasz drugi redaktor, przeprowadzi wywiad z Diode24q. Mam nadzieję, że jego dzieło również Was zaciekawi ;-).

Pozdrawiam, Pio387 Dyskusja

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki