FANDOM


Witajcie Wikianie! Wave_emoticon.gif

Dzisiaj słoneczna[1] sobota, a wraz z nią kolejna odsłona Wikianina od kuchni. Dzisiaj chciałbym Wam przedstawić ProOskiego, administratora Historia Wiki i Gothicpedii, a dawniej biurokratą Wiedźmińskiej Wiki i Risenpedii. Zdarza mu się także bywać na czacie Centrum Społeczności, dlatego myślę, że z pewnością go kojarzycie.


150px-5227286.png.jpg

Witaj, ProOski, w Wikianinie od kuchni. Co możesz powiedzieć o sobie? Emoticon_happy.png
Siemka. Hmmm. Ciężko powiedzieć. Heh. Mam na imię Oskar i jestem administratorem dwóch projektów. Na co dzień jestem zwykłym nastolatkiem interesującym się historią.
Czy mógłbyś opowiedzieć nam o projektach, na których jesteś administratorem?
Tak. Jestem adminem na Historia Wiki dawnej HistorioPedii. Czemu ta wikia? Może dlatego, że bardzo mnie interesuje historia i prawdopodobnie będę z nią wiązał przyszłość. Ponadto jeszcze jestem administratorem Gothicpedii. Tak jeszcze z tydzień. Jeśli sytuacja się nie zmieni. Z Gothicpedią to różnie wychodziło. Głównie jestem tam dlatego, bo bardzo polubiłem tamtejszą społeczność. Swego czasu administrowałem Risenpedię i Wiedźmińską Wiki.
W porządku, nazbierało się tego nieco Emoticon_silly.png. Skoro jesteś adminem tak wielkiej wiki jak Gothicpedia, musisz mieć za sobą jakąś historię na Wikii. Opowiedz nam, jak to wszystko się zaczęło. Emoticon_happy.png
Był taki piękny i słoneczny dzień 24 czerwca 2012 i chyba szukałem informacji na temat jakiegoś zadania. Znalazłem i trafiłem na Gothicpedię. Początki były... No dość nieciekawe. Edytowałem, moje edycje cofano. xd No cóż. Ooo edytowaniu wiedziałem tyle jak wygląda przycisk edytuj i zapisz. Byłem głupi. Mówię to otwarcie. Ta moja cudowna działalność skończyła się 3 miesięczną blokadą. Dobrze, że SpY ukrócił ją do 3 dni. Dzięki SpY. Później zaglądałem raz na jakiś czas. Powróciłem na Gothicpedię początkiem wakacji 2013. W sumie z kilku powodów. Powróciłem do gry i chciałem coś wnieść do encyklopedii oraz chciałem znaleźć zajęcie. Zacząłem pisać nowe strony. Nawet po kilka dziennie. Nie były one zbyt bogate w nasz język, ale były Emoticon_laughing.png. I tak się zaczęło. W dwa miesiące zostałem moderatorem. Później zrezygnowałem z praw. Następnie dostałem je ponownie i moda czatu. Byłem przez dwa tygodnie adminem. Później znów moderatorem i adminem aż do teraz. Aż petycja na moją skromną osobę się nie zakończy. I tak moja historia na Gothicpedii. W międzyczasie poznałem wielu wspaniałych ludzi.
I mając dwuletni staż jesteś w stanie powiedzieć nam co myślisz o Wikii. Które z rozszerzeń przypadło Ci najbardziej do gustu, a które najbardziej Ci nie odpowiada?
Trudne pytanie. Nawet bardzo trudne. Nie mam jednoznacznego faworyta. Bardzo lubię przesiadywać na czacie. Mijają nawet długie godziny, choć często wyrzuca i wyprowadza mnie z równowagi, to jednak tam się poznaje lokalną społeczność i atmosfera jest bardzo fajna. Nowy edytor nie przypadł mi do gustu. Po prostu go nie ogarniam, nie lubię i nie korzystam z niego.
OK. Emoticon_happy.png Co sądzisz ogólnie o tym, co w ostatnim czasie robi Wikia? Czy jej działania mają dobry wpływ na Twoją opinię?
Wikia ostatnio wprowadziła ciekawe rozszerzenie z mapami. Mi odpowiada to. Jednak nowy edytor nie jest taki świetny. Nie korzystam z niego. Czy działania mają dobry wpływ na moją opinię? Myślę, że tak. Ja doceniam każdy trud włożony przez pracowników, ale myślę, że zanim się wezmą za kolejne rozszerzenia, to niech naprawią obecne np. czat.
Wikia ma dużą społeczność. Co możesz o niej powiedzieć? Jakie ma zalety, a jakie wady? Co trzeba zrobić, by te wady poprawić?
Wikia ma ogromną społeczność. Jedną z większych w podobnych typu serwisach. Na różnych projektach można spotkać i poznać wiele ciekawych charakterów oraz wspólny cel ulepszania swoich projektów. Każda społeczność chce by ich wikia była jedną z lepszych i najbardziej znanych. (: Wadą są niestety kłótnie, które szkodzą. Nie wspominając o wandalach... Emoticon_indifferent.png
Wśród społeczności zdarzają się nowi użytkownicy, którzy potrzebują pomocy. Co byś im polecił?
To tak jak moi poprzednicy i poprzedniczki. Przełączenie się na tryb źródłowy, czytanie regulaminów. Zajmie to trochę czasu, ale lepiej zrobić to wcześniej niż później skończyć z blokadą. Proponuję również przełączyć się na tryb źródłowy. Na nim można się trochę nauczyć różnych ciekawych rzeczy oraz najważniejsze. Pytać się lokalnych administratorów. Oni są od pomocy oraz dbanie o projekt. Nie gryzą, a pomogą i wytłumaczą ci gdy czegoś nie będziesz rozumiał bądź rozumiała. Emoticon_happy.png
A co polecisz takim, co dopiero dostali przyciski administratora?
Zapytać się tych bardziej doświadczonych w administracji. Dokładniej na czym będę polegać ich obowiązki oraz tłumaczyli im różne rzeczy, ale to zależy od sytuacji. Ponadto próbować własnych sił, proponować swoje pomysły. A co najważniejsze. Dbać o projekt, wykonywać sumiennie obowiązki oraz zwalczać wandalów. Emoticon_wink.png Ciężko coś tu doradzić. Wszystko zależy od konkretnego użytkownika i sytuacji.
To teraz z działu święte wojny. Windows czy Linux? Oasis czy Monobook?
Miałem okazje korzystać z obu. Jednak na chwilę obecną korzystam z Windowsa 8 na laptopie. Na komputerze miałem Windowsa XP oraz Linuxa Ubuntu. Tak się to nazywa? Chyba tak. Jakby co, to mnie popraw. Miałem aż mi się komputer nie zepsuł. ;_; Co do skórki, to korzystam z Oasis. Czemu ta skórka? Ponieważ z niej najdłużej korzystam. Przez kilka dni byłem na Monobooku, ale Oasis i przyzwyczajenie dały o sobie znać.
Dochodząc powoli do końca, powiedz nam, gdzie byłeś w tym roku na wakacjach?
Oprócz sporadycznych wyjazdów oraz wizyt u znajomych, to przesiedziałem je w domu.
I w ten sposób doszliśmy do końca. Kogo chcesz pozdrowić? Emoticon_happy.png
Chciałbym pozdrowić obecną i byłą kadrę Historia Wiki, a w szczególności:
  • Martinussa, Marcopolo99, Dainavę, Darka (skróciłem twój nick) oraz tamtejszych userów Wesołego666 i Michnara;
  • Dawną i obecną kadrę Gothicpedii, a w szczególności: Wedkarskiego, Lighta22, Diode24q, Laresa174, Kubuśka, Wojnxa, GothicFana94, Jao98, Paskudnika, SpY, dawnego MarkosBoss;
  • Aurorę Teri, Mysleca, Szynkę013, Rzymianina, Nanakiego, Baakamono, Vuha, Sovq, Dragoniara, Yatalu i innych o których zapomniałem nicka wymienić. Proszę, wybaczcie.
W porządku. To tyle, cześć ProOski. Wave_emoticon.gif

Cześć i pozdrawiam. Wave_emoticon.gif


I tak oto dobiegł końca wywiad z ProOskim. Dziękuję mu za zmierzenie się z moimi pytaniami.

Jeżeli znasz jakąś ciekawą osobę na Wikii, z którą warto by przeprowadzić wywiad, zgłoś ją!

Pio387 Dyskusja

  1. Przynajmniej u mnie. :P

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki