FANDOM


Witajcie!

Dzisiaj sobota, czyli kolejny wywiad. Dzisiejszym gościem jest Texel, biurokrata GTA Wiki. Z mojej strony chciałbym życzyć Wam miłej lektury. :)


780583.png

Witaj w Wikianinie od kuchni, Texel! Rzeknij co nieco o sobie. Emoticon_happy.png

Witam, witam. Coś o sobie? Więc jestem Texel, użytkownik Wikii (od lat prawie siedmiu) i biurokrata GTA Wiki (od lat sześciu). Uczeń technikum informatycznego, skrajny pesymista, człowiek od wszystkiego i do niczego. Samozwańczy tłumacz i grafik.

Dlaczego wybrałeś właśnie taką nazwę i taki avatar? Czy mają one jakieś znaczenie?

Taka nazwa użytkownika (lub jej delikatne warianty) pojawia się prawie na wszystkich moich kontach od początków mojego połączenia z Internetem, czyli roku 2008. Trochę ciężko zapamiętać jednak, skąd się wzięła. Avatar z kolei przedstawia to, czym się w danym okresie interesuję poza serią GTA i paroma innymi rzeczami - aktualnie są to komiksy Andrewa Hussiego.

Opowiedz nam swoją historię na Wikii - W jaki sposób wkręciłeś się w edytowanie? Dlaczego tak Cię to wciągnęło?

Historia jest całkiem prosta - sobotni poranek, poszukiwania czegoś o GTA w Google, trafiam na GTA Wiki, stwierdzam że to obraz nędzy i rozpaczy i zaczynam edytować, zakładając konto i olewając całkowicie zasadę 13+ (wtedy miałem lat 11). Nagle mamy 5000 artykułów i przeszło 15 000 grafik. Wciągające tutaj jest według mnie samo rozkładanie gier na czynniki pierwsze, co w przypadku czegoś takiego jak GTA jest często fascynujące.

Jako doświadczony edytor możesz nieco powiedzieć o rozszerzeniach tworzonych przez Wikię. Które najbardziej przypadło Ci do gustu, a które najmniej? Dlaczego?

Tutaj może być trochę ciężko... trudno mi wymienić jakieś rozszerzenia made in Wikia z których w ogóle korzystam. Jeśli jednak miałbym wybrać jakieś, to pewnie byłyby to Blogi. Zawsze można tam ponarzekać na jakiś temat, napisać łatwo życzenia świąteczne czy coś w tym stylu. Początkowo bardzo spodobały mi się Mapy, jednak po krótkich testach okazało się że w obecnym kształcie nie będą lepsze od szablonu, którego używamy obecnie. Ciekawa jest również Tablica Wiadomości, możliwe że kiedyś ją wprowadzimy. Najgorsze rozszerzenie? Tutaj też będzie ciężko, ale chyba wybiorę wczesny edytor wizualny (obecnie nie ma aż takich problemów jak kiedyś), czasami kompletnie psujący kod strony i doprowadzający naszych perfekcjonistów do szewskiej pasji.

Podsumowując, czy Wikia idzie w dobrym kierunku? Jakie zmiany zaproponowałbyś Wikii?

Widząc kolejne innowacje, coraz częściej się nad tym zastanawiam. Wikia jest znana z niepopularnych decyzji, które mimo sprzeciwu społeczności wchodzą w życie. Kierownictwu poleciłbym wyhamowanie w pościgu za pieniędzmi z reklam oraz większe interesowanie się społecznością, bez której Wikia byłaby niczym. Konkretniej, na początek przyznałbym poszczególnym stronom większą swobodę w tworzeniu własnego wyglądu i podobnych spraw (sami mieliśmy chyba trzy poprawki w skórce, bo TOU).

Zauważyłem że GTA Wiki planowało przenieść się na serwery ShoutWiki. Dlaczego mimo wszystko postanowiła zostać na Wikii?

Owszem, planowaliśmy takie coś, ale doszliśmy do wniosku że pozostając na Wikii po pierwsze ominie nas los naszego angielskiego odpowiednika, który obecnie istnieje w dwóch egzemplarzach, a po drugie będziemy po prostu bardziej popularni. O wiele przyjemniej tworzy się jakąkolwiek zawartość wiedząc, że ktoś ją potem obejrzy i skorzysta z niej.

Wikia to także duża społeczność. Co o niej myślisz? Jakie ma zalety, a jakie wady? Co trzeba zrobić by skorygować wady?

Myślę, że to temat na dłuższą wypowiedź. Na całą społeczność z pewnością inaczej patrzy się z perspektywy "starego wyjadacza" jak ja, a inaczej oczami kogoś kto właśnie dostał wiadomość powitalną. Z jednej strony więcej użytkowników to - przynajmniej teoretycznie - więcej edycji i treści, z drugiej - nie wszyscy od razu wiedzą jak robić niektóre rzeczy, więc robią je źle, te edycje są później wycofywane przez wypalonych administratorów, użytkownicy się zrażają i tak to się kręci. Inni z kolei od razu zakładają, że ja nie potrafię i koniec. A inni to wandale których nigdy nie zrozumiem.

Społeczność to także mnóstwo nowych użytkowników. Wyobraź sobie, że jeden z nich prosi Cię o pomoc. Co mu polecisz na początek?

Żeby przeczytał strony pomocy, a potem zorientuję się że mamy ich dość mało i jednak napiszę coś więcej... tak na serio, to gdy widzę każdego nowego, ogarniętego użytkownika, od razu poprawia mi się humor i przyjemnie jest pomóc. Nowym użytkownikom poleciłbym, żeby nie przejmowali się złymi administratorami, a po prostu patrzyli do Ostatnich zmian, do kodów stron i ich naśladowali. A w razie czego pytać, bo kto pyta nie błądzi.

Co poleciłbyś administratorowi, który właśnie otrzymał "przyciski"?

Żeby za bardzo się nie cieszył, bo bycie administratorem to czasami ciężka, a przez cały czas niewdzięczna praca. Żeby podjął ją z jakąś odpowiedzialnością i nie porzucał projektu po tygodniu, bo każdy zawsze może pójść na wikiwakacje i nikt go za to nie ukatrupi.

Zakładam że Wikia to nie całe Twoje życie. Emoticon_silly.png Co robisz poza Wikią?

Parę lat temu takie stwierdzenie nie byłoby bardzo dalekie od prawdy. Oprócz edytowania stron na Wikii, zajmuję się również tłumaczeniami gier i nie tylko (jak ktoś poszuka to znajdzie), ale to temat na inną rozmowę. Robię także w grafice wektorowej (czyli Inkscape) i w mniejszym stopniu w rastrowej (czyli Gimp), ale to również temat na inną rozmowę.

No i dotarliśmy do końca. Kogo chciałbyś pozdrowić?

Całą naszą kompanię edytorów z GTA Wiki, tomtę1 i Gimmiego, nasz kanał IRC, wszystkich którzy wytrzymali ze mną na wikiowym Sylwestrze. Dalej, całą polską scenę tłumaczeniową, YoYo i bemberga z różnych projektów. Wszystkich fanów serii GTA. I wszystkich o których zapomniałem, o co wcale nietrudno.


I tak oto dobiegł końca wywiad z Texelem. Dzięki mu za zmierzenie się z moimi pytaniami.

Jeżeli znasz kogoś ciekawego i chętnie udzieliłby wywiadu, śmiało, nominuj go.

Pio387 Dyskusja