FANDOM


Heja Wikianie! Wave_emoticon.gif

Dzisiaj słoneczna sobota, a więc i wywiad Emoticon_happy.png. Tajemniczym jegomościem, zapowiedzianym w poprzednim odcinku jest... Wedkarski, nasz drugi redaktor! Wedkarski jest administratorem i biurokratą wielu projektów, między innymi Gothicpedii, Risenpedii, AC/DC Wiki i wielu innych. Na Centrum Społeczności możemy go spotkać jako majsterkującego w projektowaniu wiki i jako moderatora czatu. Na pewno każdy go przynajmniej kojarzy Emoticon_wink.png. Liczę, że wywiad Wam się spodoba, od siebie życzę miłego czytania! Emoticon_happy.png


150px-9066943.png.jpg

Cześć, z tej strony Wikianin od kuchni. Opowiedz coś o sobie. Emoticon_happy.png

Czołem. Jak widać, jestem Wedkarski i można powiedzieć, że jestem zwyczajnym Wikianinem. Na co dzień biurokracę na Gothicpedii i paru mniejszych projektach, a czasami też wpadnę na jakieś inne wiki coś zepsuć. No, oczywiście zaglądam też na Centrum Społeczności, głównie na czat lub coś zaprojektować.

Jesteś moderatorem czatu Centrum Społeczności i projektantem - opowiedz nam o tym coś więcej. Emoticon_happy.png

Projektować wiki lubię od niepamiętnych czasów. Pierwszym projektem, dla którego w tym się jako tako przysłużyłem, była Historiopedia, jeszcze w sierpniu 2013. Zrobiłem wówczas stosunkowo prostą stronę główną. Mimo to innym się spodobało i szybko urosłem tam do rangi administratora-technika, choć wtedy dla mnie nawet proste operacje w CSS typu pokolorowanie nicka sprawiały problem. Dopiero później się bardziej w tym wszystkim ogarnąłem, zacząłem eksperymentować i na początku 2014 zabrałem się za projektowanie na Centrum Społeczności. Oficjalnie zostałem projektantem i tak oto toczy się to do dziś. Emoticon_happy.png Co do moderatora czatu, ta historia nie jest jakoś bardzo zawiła. Pierwszy raz na czacie długo posiedziałem z okazji Sylwestra z Wikią, po czym zacząłem regularnie zaglądać i za jakiś czas, a konkretnie w marcu otrzymałem propozycję zostania moderatorem.

Napisałeś, że biurokracisz na Gothicpedii i paru innych projektach oraz "psujesz" na mniejszych projektach. Jak się czujesz jako biurokrata jednej z największych wiki w Polsce? Co to znaczy "psuć coś"?

To była mała metafora z tym psuciem. Emoticon_wink.png Często gdzieś zaglądam, jeśli nie z własnej ciekawości, to jak ktoś mnie poprosi o pomoc w kwestiach technicznych. Jak się czuję jako biurokrata Gothicpedii? Nie odczuwam tego jakoś specjalnie, uprawnienia te zdobyłem dość szybko i głównie bezproblemowo. Choć często zdarzają się waśnie, spory czy zwyczajni spamerzy, to i tak czuję się na tej wiki dobrze.

Lubisz pomagać? Jeśli tak - dlaczego?

Ano lubię, głównie dla samej satysfakcji z tego, że mogłem się komuś do czegoś przydać. Emoticon_happy.png

Na pewno biurokracąc tak dużą wiki, poświęciłeś na Wikii dużo swojego czasu. Z pewnością masz rzeczy, które Twoim zdaniem są świetne i analogicznie masz rzeczy, które Twoim zdaniem należałoby poprawić/zmienić. Może zacznę od tego pierwszego - co Ci się w Wikii podoba?

Wikia ma dużą, zgraną społeczność, która zawsze jest w stanie pomóc i to stanowi duży plus.

No a teraz weźmy Wikię z drugiej strony - co Ci się nie podoba, co należy zmienić?

Podstawowa sprawa to robienie z wiki portalu społecznościowego, co widać po m.in. rozszerzeniach czy samym Oasisie. Choć to wszystko miało na celu ułatwić życie, to koniec końców tylko zwiększa ilość nieogarniętych edytorów. Wolę wiki z pięcioma aktywnymi, ale dobrymi użytkownikami, niż z trzystoma psującymi wiki od środka (to drugie to przykład z życia wzięty). Poza tym, dochodzą takie sprawy jak ogarniczone możliwości administratorów, polityka modyfikacji czy kwestia wyboru skórki. Pomijając fakt, że nie można zmienić domyślnej skórki na wiki, to Wikia mogłaby udostępnić też coś więcej, niż starego Monobooka, który bez nafaszerowania CSS-em wygląda po prostu kiepsko. Vector za to ma to coś.

Pisałeś, że na Wikii działa społeczność, która zawsze może pomóc - czy Twoim zdaniem na prawdę jest tak dobrze? Emoticon_silly.png

Jeśli chodzi o konkretnie tę kwestię – tak. Oczywiście można spotkać wielu użytkowników, z którymi nawet nie opłaca się dyskutować i pewnie łamią COPPA Giggle.gif, ale jest równie wiele świetnych ludzi. Wszystko jeszcze zależy od tematyki wiki.

"Wszystko jeszcze zależy od tematyki wiki." - sprecyzuj

Oczywiste jest, że na wiki o Linuksie będzie mniej noobów, niż na tej o np. serialu dla młodzieży. Emoticon_happy.png

Linux <3. A skoro już zacząłeś temat o systemach operacyjnych, to z którego korzystasz? Dlaczego?

Długo korzystałem z Windowsa 7 (a w zamierzchłych czasach – z XP-eka), ale widząc rosnące zainteresowanie Linuksem postanowiłem też spróbować. Zacząłem od Ubuntu, ale to mi nie podpasowało i szybko przerzuciłem się na podobnego Kubuntu, natomiast od jakiegoś czasu używam Debiana i jestem zadowolony.

Co sprawia, że to właśnie Debian jest tą dystrybucją?

Pomijając to, że mi o nim ciągle gadałeś, to stabilność i bogate repozytoria Emoticon_silly.png.

Giggle.gif. Pisałeś nieco o skórkach... właśnie, z której korzystasz i dlaczego? Masz pomysł na wprowadzenie nowej skórki?

Na Wikii za bardzo nie mam wyboru i korzystam z Monobooka, bo Oasis jak dla mnie jest zbyt pstrokaty i przepełniony niepotrzebnymi śmieciami. Mimo to fanboyem MB nie jestem i widziałbym tutaj bardziej Vectora, o czym pisałem wyżej. Skoro inne farmy jak i pojedyncze wiki nie mają problemu ze wspieraniem kilku skórek na raz tutaj też chyba dałoby radę dać więcej wolności. Co do Oasisa mogę też dodać, że w porównaniu z innymi skórkami dość wolno się ładuje, szczególnie jak jest pełny dodatkowych CSS-ów (pozdrawiam Gothicpedię i jej Wikia.css na 36 kilobajtów Emoticon_laughing.png).

Heh, rzeczywiście, ładowanie "trochę" się wydłuża. Jeszcze wrócę do społeczności - są tacy, co dopiero przygodę z Wikią zaczęli - co byś im doradził?

Dużo osób radzi pytać zawsze, jak się czegoś nie wie, a ja bym powiedział wręcz przeciwnie – eksperymentujcie, szukajcie, próbujcie sami. Choć rozwiązywanie problemu (mam tu na myśli zagadnienia techniczne) samemu nie zawsze jest szybkie, to jednak w porównaniu z wyręczaniem się innymi, takie coś daje satysfakcję i wiedza nabyta samemu zostaje zapamiętana na dłużej. Emoticon_happy.png

To tyle, jeżeli chodzi o Wikię. Zapytam Cię teraz o luźniejsze rzeczy - jakie jest Twoje hobby? Co robisz w wolnym czasie? Emoticon_happy.png

Głównie to hobby wynikające z nicku + lubię pograć w coś ciekawego, zazwyczaj w gry RPG Emoticon_wink.png.

O, to życzę dobrego wędkowania (-:. Tymczasem, są już wakacje - czy masz zamiar gdzieś wyjechać?

Na razie żadnego większego wyjazdu nie planuję – mam kilka ładnych miejsc w okolicy i to mi wystarcza.

To chyba tyle z wywiadu, dzięki Emoticon_happy.png. Chciałbyś kogoś pozdrowić?

Pozdrawiam Piotrka, który marudzi, że chciałby udzielić wywiadu, a nikt go nie zgłosił Emoticon_laughing.png.

Och, wypadało by go zgłosić, Wikianie (-:. Nie mniej jednak, dzięki za zmierzenie się z moimi pytaniami. Emoticon_happy.png

Nie ma za co i też dzięki za rozmowę.


I tak oto dobiegł końca wywiad z Wedkarskim. Dziękuję drugiemu redaktorowi Wikianina od kuchni za zmierzenie się z moimi pytaniami. A już za tydzień, Yuzan332 zmierzy się z pytaniami bohatera dzisiejszego wywiadu. Mam nadzieję, że ten wywiad również Wam, Wikianie się spodoba. Chętnie wysłucham wszelkich opinii – i tych pozytywnych, i tych negatywnych.

Jeżeli sądzisz, że znasz kogoś, z kim wywiad byłby ciekawy, nominuj śmiało!

Pozdrawiam, Pio387 Dyskusja

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki