FANDOM


Witajcie!

Dzisiaj sobota, czas na kolejną odsłonę Wikianina od kuchni. Dzisiaj chciałbym Wam przedstawić Szklarza. Życzę miłej lektury!


150px-4470141.png

Cześć Szklarz! Witaj w Wikianinie od kuchni. Na początek, powiedz parę słów o sobie. Emoticon_happy.png

Cześć, jestem Szklarz, mam 20 lat, od prawie czterech na Wikii, edytowałem głównie na Nonsensopedii, obecnie jestem na zasłużonej wikijnej emeryturze.

Jakie jest Twoje hobby? Co robisz poza Wikią?

Poza Wikią głównie teoretycznie studiuję. A co do zainteresowań, hmm... Głównie historia, sport, gry komputerowe, militaria, ogólnie wszystko, czym powinien interesować się facet. Emoticon_silly.png Do tego trochę piszę i staram się czytać wszystko co się da, od akademickich podręczników do anatomii do taniej fantastyki.

Okej. Rzeknij też coś o swojej historii na Wikii. Jak się tu znalazłeś? Emoticon_happy.png

Nonsensopedię czytam od 2008 roku, po jakimś czasie zacząłem edytować tam spod IP, potem w 2011 założyłem konto. Zawsze byłem takim pyskatym śmieszkiem, pomyślałem, że fajnie byłoby gdzieś się tym podzielić, napisałem pierwszy artykuł, przeszedł, spodobał się, więc zostałem. Jak pewnie niektórzy się domyślają, Nonsa jest dużo słynniejsza w Polsce niż sama Wikia, o której dowiedziałem się dopiero po kilku miesiącach. Emoticon_silly.png Po niecałym roku od założenia konta zostałem adminem, równolegle zacząłem udzielać się na kilku wiki, jak miałem więcej chęci, brałem tam uprawnienia i zaprowadzałem swoje porządki, jeśli nie, tylko dyrygowałem miejscowymi adminami. Emoticon_wink.png Gdy nabrałem doświadczenia, zacząłem pomagać zaprowadzać porządek, na CS jest wielu technomagów, ale czasem potrzebny jest ktoś znający się na pracach porządkowych i organizacyjnych... i w tych sprawach się udzielałem, bo mimo obietnic, opanowałem póki co tylko HTML w stopniu podstawowym. Emoticon_silly.png Ostatnio mam mniej czasu i chęci, więc wycofałem się z edytowania ze wszystkich projektów, może gdy kiedyś siły wrócą, znów się uaktywnię, zobaczymy.

...a tak właściwie, skąd się wzięła Twoja nazwa użytkownika i avatar? Emoticon_silly.png

Nazwa użytkownika? Szczerze, nie wiem. Myślałem nad jakąś głupią i dałem pierwszy wyraz który przyszedł mi do głowy. I tak dwa razy. Emoticon_silly.png Avatar wybrałem na podobnej zasadzie, jest wycinkiem z tapety którą kiedyś miałem na pulpicie, wersji pełnej nie mogłem wrzucić, bo jest niezgodna z ToU.

No dobrze. Jesteś na Wikii już jakiś czas i nieraz miałeś do czynienia z jej zmianami... co o nich sądzisz?

Właśnie niewiele mam do czynienia, wychowałem się na Nonsie, cały czas jadę na zestawie monobook (bądź vector, szkoda, że go nie ma na Wikii) + klasyczny edytor źródłowy. Oasis mi w ogóle nie pasuje, zwłaszcza po usunięciu chyba jedynego plusa tej skórki, czyli stałej szerokości, która ułatwiała planowanie artykułu pod względem wizualnym. A co do kierunku zmian, potwierdzają one moją wikijną teorię psychologiczno-socjologiczną, według której Wikia zmierza w kierunku portalu społecznościowego. W teorii ma służyć dzieleniem się swoją wiedzą, ale nie wiem czy chciałbym korzystać z wiedzy kogoś, kto nie potrafi ogarnąć które nawiasy służą do linkowania. Ale to tylko moje zdanie, w polityce takie konserwy jak ja na Wikii działają mi na nerwy ze swoimi poglądami, pewnie tutaj jest podobnie. Emoticon_silly.png

Czy masz jakieś zmiany do zaproponowania Wikii?

Więcej swobody, po prostu. O, i mam jedną świetną, konkretną propozycję, powrót do starego formularza zakładania wiki, bo dzisiejszy aż się prosi aby zakładać setki śmietników. (nie mam więcej propozycji dla firmy dla której się już nie udzielam Emoticon_silly.png)

Rozumiem. Emoticon_wink.png No a co powiesz o społeczności na Wikii? Będąc na Nonsensopedii miałeś do czynienia z dość dużą społecznością.

Tak, miałem styczność z wieloma osobami, z którymi tłukło się edycje i ogólnie robiło masę pozytywnych rzeczy. Tych negatywnych trochę też. Emoticon_silly.png Lepiej jednak się czułem na mniejszych wiki, gdzie edytowałem z max kilkoma osobami, gdzie byliśmy nastawieni tylko na zwiększaniu zasobów, mieliśmy cel i do niego dążyliśmy. O społeczności Wikii jako całości ciężko mi coś napisać, na czat CS wchodzę raz na ruski rok, na innych się w ogóle nie pojawiam, trochę za stary chyba jestem na takie towarzystwo. Emoticon_silly.png

Społeczność na Wikii to często nowi użytkownicy, którzy szukają pomocy. Co zrobisz, gdy takiego napotkasz?

Gdy dopiero zaczynałem, starałem się sam wszystkiego nauczyć, ale kilka osób pomogło mi stać się wartościowszym userem, postanowiłem więc przekazywać dalej swoją wiedzę i pomagać jak największej liczbie nowych użytkowników, czasem przybierało to wręcz formę wykładów. Emoticon_silly.png Jeśli ktoś ma ochotę edytować, warto pokazać mu co nieco, żeby wychodziło mu to lepiej. Chyba potem bardziej cieszą edycje wykonane przez taką osobę, niż swoje własne. Emoticon_wink.png

A co doradzisz nowemu administratorowi? Emoticon_happy.png

Zależy od przypadku, ale ogólnie trzeba pamiętać, że wiki jest dla czytelników, nie dla edytorów, co niby jest oczywiste, ale w wielu miejscach widać, że jest inaczej. Nóż w kieszeni mi się ponadto otwiera, gdy widzę traktowanie ipków z automatu jak wandali, albo w najlepszym wypadku zło konieczne. Większość z nas kiedyś była ipkami, a w większości przypadków, jeśli są wandalizmy spod IP, albo jest to jakiś dowcipniś mający już konto, albo ktoś, kto chciałby edytować, ale brakuje mu umiejętności. W pierwszym przypadku, trzeba namierzyć gościa i spacyfikować, w drugim, zaprosić i nauczyć edycji, bo bez tego wiki zamieni się w cmentarz, a jej społeczność w kółko wzajemnej adoracji.

Dzięki za rady. Emoticon_happy.png Teraz coś ze świętych wojen - Windows czy Linux?

Komputera używam głównie do gier, więc Winda, mam niby Minta awaryjnie, ale to naprawdę w nagłych wypadkach.

Okej... to by było chyba na tyle. Kogo chcesz pozdrowić?

Hmm, nie chciałbym nikogo pominąć, więc pozdrawiam wszystkich z którymi miałem okazję edytować, wszystkich którzy chcą być pozdrowieni, wszystkich czytających ten wywiad, wszystkich uważających, że powinienem umrzeć nagłą acz bolesną śmiercią i specjalne exclusive pozdrowienia dla Raito, który mnie usiłuje zdenerwować właśnie od kilku godzin, ale nie wie, że ma do czynienia z mistrzem. Emoticon_silly.png Trenuj, synku, może za kilka lat dojdziesz do mojego poziomu.

Kto wie? Emoticon_wink.png To by było na tyle, cześć Szklarz! Wave_emoticon.gif

Czołem, i pamiętajcie, myjcie zęby po każdym posiłku.


I tak oto dobiegł końca wywiad ze Szklarzem. Dziękuję mu za zmierzenie się z moimi pytaniami.

Znasz kogoś, kto chętnie udzieliłby wywiadu? Śmiało, nominuj go!

Pio387  @fandom Sig.png