FANDOM


Witam w kolejnej odsłonie serii blogowej "Wikianin od kuchni",

Z tej strony Piotrek, szerzej znany jako Pirr (dawniej Piteeek). W dniu dzisiejszym publikuję swój kolejny wywiad. Pragnę przybliżyć w nim sylwetkę znanego zaufanego członka społeczności.

Nim przejdę do właściwej części wpisu, pragnę podziękować użytkownikowi Baakamono za przekazanie pytań w miejsce buntującej się Specjalna:Email.

Dodatkowo pragnę poinformować, że Wedkarski zostaje współtwórcą serii. Pierwszy wpis owego użytkownika zostanie opublikowany niebawem.

Przechodząc do sedna wpisu, pragnę przedstawić Wam kolejną osobę, która trudziła się z moimi pytaniami. Jest nią dosyć znana osoba w naszej społeczności, żywy jej symbol, mieszkający obecnie w tzw. Gwieździe Gnieździe Śmierci. Tak, chodzi mi o Sovq.

1091639.png

Poznajmy go!


1. Powiedz coś o sobie... Czym się zajmujesz? Jakie masz hobby?

W ostatnim czasie bez reszty pochłonęło mnie tworzenie stron internetowych i szeroko rozumiany web development (a zaczęło się od Wikii :D). Gdy nie gapię się na monitor, chętnie pojadę w góry na rower lub poczytam dobrą książkę fantasy.

2. Czemu wybrałeś taki nick i avatar?

I jedno i drugie to nawiązania do sowy, którą z różnych powodów uważam za swój symbol. W czasach gdy tzw. leetspeak nie był jeszcze obciachowy (czyt. lata 90.), a zastępowanie liter innymi literami fonetycznie lub wizualnie podobnymi było szczytem internetowej mody, stwierdziłem, że zamienię "w" i "a" na "v" i "q" i tak już zostało.

3. Po logach widać, że na przełomie 2010/2011 nie miałeś stałego avatara... Jakie były poprzednie?

Wszystkie moje avatary na Wikii były podobne do obecnego. Kilka razy zdarzyło mi się nieco odświeżać ten obraz, gdy uznawałem, że jest za mały/zbyt rozmazany/itp., ale nigdy nie miałem na Wikii znacząco innego avatara.

4. Jak się czujesz z tym, że twój nick jest najbardziej rozpoznawalnym nickiem w "polskim Community"?

Naprawdę? Są na to jakieś dowody? Widać 2 lata bezwstydnej autopromocji na stronie głównej robią swoje :D.

5. Co uważasz na temat sów?

To zależy; Bubo darzę bezwzględnym szacunkiem, za to sowy z gatunku Tyto budzą moją najwyższą odrazę.

6. Jak to się stało, że znalazłeś się na Wikii?

W czasach prehistorycznych, wiki pewnej gry bardzo mi się przydała, więc, gdy ogłoszono tworzenie drugiej części tej gry, postanowiłem się odwdzięczyć i zaangażowałem się w budowanie drugiej wiki. Po kilku miesiącach, ku mojemu zdziwieniu, okazało się, że sporo się nauczyłem, więc postanowiłem udzielać się na forach Community Central i pomagać innym użytkownikom. Później odkryłem polską centralę, a gdy zorientowałem się, że Wikia szuka polskich helperów, zdecydowałem się zgłosić.

7. Które projekty pochłaniają największe zasoby czasowe?

Te, które sprawiają najwięcej przyjemności.

8. Jak oceniasz kierunek rozwoju Wikii?

Cieszę się, że Wikia stara się nadążać za trendami rozwoju sieci i z niecierpliwością czekam na dalsze etapy projektu Darwin. Mam jednak pewne obawy związane z zapewnieniem użytkownikom Wikii przejrzystości, prostoty i jednolitości w tej coraz większej bazie kodu.

9. Co lubisz w tej farmie wikii?

  • wsparcie z góry (w wielu językach :))
  • rzadko zdarza się, że Wikia "nie działa" (w porównaniu do innych farm)
  • wyjątkowa, aktywna i duża społeczność.

10. Którą zmianę uważasz za najpozytywniejszą/najbardziej przełomową?

Jedną z nadchodzących :>.

11. Jak wyglądała praca jako helpera "od kuchni"?

Dużą satysfakcję dawało mi bezpośrednie oglądanie edytujących użytkowników (Wikia ma dostęp do kamerek internetowych zalogowanych użytkowników), choć większość mojego czasu zajmowało odświeżanie (F5) stron poszczególnych wiki, aby nabijać im liczniki odwiedzin. Od czasu do czasu logowałem się także jako inny użytkownik, aby spowodować jakiś lokalny konflikt, po to tylko, aby później, jako helper, go rozwiązać. Ach, dobre czasy.. ;D

12. Dlaczego zrezygnowałeś z tego zajęcia?

Po prostu nadeszła pora aby zająć się czymś innym, nowym. Nadal zamierzam odwiedzać Wikię i nadal jestem wielkim fanem jej misji. Obawiam się jednak, że gdybym nadal był w nią zaangażowany tak jak wcześniej, szybko bym się wypalił i stracił zapał.

13. Uważasz, że dobrze spełniałeś obowiązki helpera czy niespecjalnie?

Najbardziej interesowały mnie problemy techniczne i w tym zakresie nie mam sobie nic do zarzucenia. Gorzej oceniam swoje kompetencje w zakresie rozwiązywania sporów czy negocjowania z innymi użytkownikami. Często bardzo trudno ocenić jakie działanie podjąć, gdyż rozwiązania "sprawiedliwe" nie zawsze są także "korzystne dla wiki".

14. Jak oceniasz pracę aktualnych helperów?

Bardzo się cieszę, że obecni helperzy byli w stanie płynnie przejąć wszystkie najważniejsze zadania. Chylę czoła i dziękuję im za ich zaangażowanie, w szczególności gdy wiem, że helperzy nie tylko przyznają uprawnienia i globalne bany, ale wykonują głównie masę innych, często zakulisowych zadań, które pomagają całej społeczności.

15. Gdybyś mógł (i musiał) nominować nowego helpera, kto by nim został?

Sovbot.

16. Czy tęsknisz za swoimi poprzednimi obowiązkami?

Obowiązkami? Nie, tylko za uprawnieniami ;D A na poważnie; zrezygnowałem z "helperowania" wiedząc, że za częścią zadań szybko zatęsknię, ale była to świadoma decyzja; nie mogłem zrezygnować jedynie z tych zadań, które nie dawały mi już satysfakcji.

17. Wielu użytkowników zauważyło Twój spadek aktywności na Centrum... Czym to jest spowodowane?

Głównie tym, co w odpowiedzi na pytanie 1, jednak gdy pojawi się prośba o nowe logo lub ktoś zada pytanie, na które znam odpowiedź (i o ile nikt mnie nie uprzedzi ;)) na pewno nie będę udawał, że mnie nie ma.

18. Czy zamierzasz, jeszcze pracować na Wikii, poza grupą projektantów?

Mam w planie niebawem umieścić coś na Dev Wiki, a później chciałbym napisać kilka bardziej rozbudowanych narzędzi/zabawek dla edytorów. Chciałbym także założyć nową wiki, gdy tylko znajdę dobry temat, który domaga się opisania.

19. Czym teraz się zajmujesz?

Wypełniam ankietę :P.

20. Jakbyś był prezesem Wikia Inc., co byś zmienił w działaniu serwisu?

Ciasteczka dla wszystkich użytkowników, którzy nabili 10000 edycji (cookies dla botów). Ciasto czekoladowe (lub waniliowe, do wyboru) dla tych, którzy mają 50000 na karku.

21. Co byś poradził ludziom, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z Wikią?

Nie bójcie się eksperymentować!

22. Wszelkie "święte wojny" - Windows czy Linux? Oasis czy Monobook?

Korzystam z Windowsa i Oasisa głownie dlatego, że korzysta z nich większość użytkowników, a lubię widzieć na ekranie to, co widzi większość. Nie mam jednak silnej opinii o Linuksie i Monobooku i pewnie też bym z nich korzystał, gdybym miał taką potrzebę.

23. Czy jest takie pytanie, na które chcesz odpowiedzieć?

Nie, ale jest pytanie, na które szukam odpowiedzi..(?)

24. Czy chcesz kogoś pozdrowić?

Tak.


To już jest koniec, nie ma już nic,
Jesteśmy wolni, możemy iść.

Tym miłym akcentem kończę dzisiejszy wpis. Jeszcze raz dziękuję Ci, Sovq, za zmierzenie się z moimi pytaniami.

Zapraszam na kolejny wywiad z serii "Wikianin od kuchni". Następnym razem wezmę pod lupę ostatniego z helperów - Baakamono.

Proszę o propozycję zmian w serii i/lub dodatkowych pytań pod najnowszym wpisem. Zgłaszanie kandydatów odbywa się z pomocą odpowiedniej strony. Zaznaczam, że im bardziej rozwinięte uzasadnienie, tym zgłoszenie ma większy piorytet.

Pozdrawiam,

— Pirr 🔔︎ 🚀︎

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki