FANDOM


Witam w kolejnej odsłonie serii blogowej "Wikianin od kuchni",

Z tej strony Piotrek, szerzej znany jako Pirr. W dniu dzisiejszym publikuję swój ostatni wywiad z tej serii. Pragnę przybliżyć w nim sylwetkę znanego zaufanego członka społeczności.

Nim przejdę do sedna tej notki na blogi, pragnę podziękować Wam - czytelnikom - za wyrozumiałość i pozytywne przyjęcie mojej inicjatywy. Dziękuję za te wszystkie dyskusje na czacie, dotyczące kształtu projektu. Niestety nie mam wystarczająco dużo czasu, by sprostać nauce w klasie technikalnej i waszym wymaganiom ws. "Wikianina od kuchni". Szerzej o powodach rezygnacji napisałem w tym wątku. Mam nadzieję, że zostawiam projekt w dobrych rękach.

Przechodząc do sedna wpisu, pragnę przedstawiam wam ostatnią osobę, która miała tą "przyjemność" odpowiadać na moje pytania. Jest nią wikiowy weteran - tomta1.

Tomta1 jest aktywnym użytkownikiem szeroko pojętej Wikii (vel WikiCities) od 2005 roku. Pamięta on m.in. początki Wikii w Polsce, pierwsze zalążki społeczności skupionej wokół Nonsensopedii, powstanie i pierwsze miesiące działania Centrum Społeczności i wiele więcej. Pełni także funkcję biurokraty na Kraków Wiki oraz jest/był administratorem kilku innych projektów m.in. wspomnianego Centrum Społeczności czy Grand Theft Auto Wiki.

11798.png

Poznajmy go!


1. Powiedz coś o sobie... Jakie są Twoje codzienne zajęcia?

Czołem wszystkim, jestem tomta1. Obecnie studiuję i na tę chwilę codzienne zajęcia związane są z moimi studiami.


2. Czym się zainteresujesz? Co chciałbyś robić?

Interesuję się transportem miejskim – taki ze mnie MKM. W przyszłości chciałbym robić coś pożytecznego związanego z moimi studiami tudzież zainteresowaniami.


3. Czemu wybrałeś taką nazwę użytkownika i avatar? Czy przywiązujesz do nich szczególne znaczenie?

Nazwa użytkownika jest pochoną mojego imienia. Jedynka w nicku wzięła się stąd, że rejestrując się na jakimś portalu, nick "tomta" był już zajęty – dodałem więc do nicku "jedynkę". Ot, i tak zostało. Co do awatara – chciałem po prostu, żeby był troszeczkę "nieszablonowy" i nietypowy jak na administratora Centrum Społeczności i paru innych projektów Wikii. Nie przywiązuję do niego dużej wagi.


4. Jak zaczęła się Twoja przygoda z Wikią? Co Cię skłoniło do pozostania tutaj? Moja przygoda z Wikią rozpoczęła się w grudniu 2005 roku. Pierwszymi edycjami były jakieś mniejsze lub większe poprawki na Nonsensopedii. Ciężko byłoby nie znać Nonsensopedii, tak więc nie pamiętam skąd na nią trafiłem – była (przynajmniej wtedy) zbyt znana. Zaangażowałem się w działania ówczesnej lokalnej społeczności – spędziłem wiele godzin na kanale IRC Nonsensopedii (był to jedyny większy ośrodek polskojęzycznej społeczności Wikii: nie było jeszcze ani polskojęzycznego Centrum Społeczności, ani polskojęzycznego huba!). W ten sposób jakoś się wkręciłem się w działania polskojęzycznego skrawka Wikii. Więcej o mojej przygodzie z Wikią znajdziesz na moim blogu. A co mnie skłoniło, by tu zostać? Głównie to, że Wikia ma bardzo szeroką społeczność użytkowników.


5. Co cenisz sobie w rozwijanych przez siebie projektach?

To, że rozwija je przyzwoita osoba.


6. Jakie wady widzisz w większości projektów "polskiego Community"?

Ciężko mi powiedzieć, jaka jest główna wada polskojęzycznych projektów, jednak dosyć często widzę za duże przywiązanie do wyglądu strony i różnych bajerów, a za małe do treści.


7. Czemu akurat Wikia jako farma wiki? Co w niej lubisz? Co Cię drażni?

Wikia jest najbardziej rozwiniętą ze znanych mi farm wiki. Bardzo duża społeczność, konto wspólne dla wszystkich projektów czy duża ilość dostępnych rozszerzeń to jej atuty. Drażnią mnie niektóre wpisy w TOU (głównie polityka modyfikacji) oraz mnóstwo bugów. No i duża komercjalizacja.


8. Co sądzisz o kierunku rozwoju Wikii? Co sądzisz o projekcie Darwin?

Jeszcze 3 lata temu, po wprowadzeniu skórki oasis, byłem bardzo sceptycznie nastawiony do koncepcji rozwoju Wikii. Obecnie cieszę się, że Wikia się rozwija, ale mam wątpliwości czy w dobrą stronę. Przykładowo – jednym z atutów skórki oasis była stała szerokość (to, że 660px przeznaczanych dla użytkownika to było zdecydowanie za mało, to inna kwestia). A teraz, nie dość że czytelnicy nie będą mieli do dyspozycji takiej szerokości okna z treścią, jak w innych skórkach, to jeszcze wartość ta nie będzie stała dla różnych rozdzielczości. Tak więc, jeśli chodzi o projekt Darwin, to do elastycznego układu stron podchodzę sceptycznie. Podobnie z jakimkolwiek edytorem wizualnym. Co innego taki edytor CSS – mała, prosta zabawka, a tak cieszy tych, co lubią często pogrzebać w wyglądzie strony (na przykład dla mnie).


9. Masz jakieś plany dotyczące swojej przyszłości na Wikii?

Konkretnych nie mam. Tylko mam nadzieję, że będę miał więcej czasu na udzielanie się na projektach Wikii.


10. Co sądzisz o obecnych helperach?

Mocnopomocni.

11. W jakim okresie działania Wikii chciałbyś być? Dlaczego?

Tęsknie za pierwszą połową 2010 roku. Tak radośnie było wtedy, GTA Wiki się rozwijało i w ogóle było wtedy fajnie.


12. Jakie rozszerzenie stworzone przez Wikię najbardziej przypadło Ci do gustu? Którego natomiast nie lubisz?

Nie mam ulubionego rozszerzenia. Lubię blogi – raz na jakiś czas można napisać coś nudnego, nie zaśmiecając przestrzeni nazw użytkownika. Nie lubię natomiast odznaczeń – mogą one kusić niektórych użyszkodników do nabijania edycji. Nie przepadam również za komentarzami i tablicą wiadomości.


13. Czy wziąłbyś udział w zbiórce na pizzę na staffów? Dlaczego? pytanie od Pio387

Nie! Rozleniwiliby się! Tyle w temacie :P


14. Jaką skórkę preferujesz - autorskiego Oasisa, klasycznego Monobooka czy inną wśród dostępnych w oprogramowaniu MediaWiki? Dlaczego?

Moją ulubioną skórką jest Monaco – dawna domyślna skórka Wikii. Była czytelna, przyjazna zarówno dla edytorów jak i czytelników, miała wiele możliwości dostosowywania. Na drugim miejscu znajduje się Monobook – bardzo przyjemny dla edytorów, dosyć dobry dla czytelników. Z oasisa korzystam sporadycznie i tylko do czytania – do edycji (dla mnie) jest beznadziejny. Przyjemnie za to czyta się treści z Wikii na skórce Wikia Mobile.


15. Co, według ciebie, powinno zostać zmienione w Oasisie?

W samej skórce – mniej reklam i jakoś bardziej logicznie rozłożone elementy obecnie znajdujące się w prawym panelu. A żeby już w ogóle było dobrze, przydałaby się raczej zmiana polityki modyfikacji.


16. Które z ograniczeń ToU jest, według Ciebie, niedostatecznie usprawiedliwione i należy je wyrzucić?'Dlaczego?

Ograniczenia dotyczące polityki modyfikacji. W tej kwestii wypowiadałem się na tyle często, że chyba nie muszę tutaj tego rozwijać.


17. Jaki system operacyjny wykorzystujesz obecnie? Jakiego chciałbyś spróbować? Dlaczego?

Korzystam z Windowsa, ale to raczej dlatego, że już zawsze z niego korzystałem – z przyzwyczajenia . Nie gustuję w różnorakich systemach operacyjnych.


18. Co sądzisz na temat nowego trendu w interfejsach zapoczątkowanego przez Windows 8?

A bo ja to wiem. Nie korzystam z żadnego oprogramowania, które by wykorzystywało ten interfejs. Ale z biegiem czasu, tak jak przyzwyczaiłem się do wstążek (głównie MS Office i AutoCAD, choć nie tylko), to pewnie też w swoim czasie przyzwyczaję się do interfejsu Metro UI.


19. Masz jakąś radę dla początkujących na podstawie własnego doświadczenia?

Wyłącz edytor wizualny, naucz się choćby podstawowego wikikodu, słuchaj administratorów, przeglądaj strony pomocy i nie bój się zadawać pytań.


20. Jest jakieś pytanie, którego nie zadałem, a chciałbyś na nie odpowiedzieć?

Istnieje przypuszczenie graniczące z pewnością, że nie.


21. Chcesz kogoś pozdrowić?

Pozdrawiam Szoferkę, Miśka95 i Sovq!


To już jest koniec, nie ma już nic,
Jesteśmy wolni, możemy iść.

Tym miłym akcentem kończę dzisiejszy wpis. Jeszcze raz dziękuję Ci, tomta1, za zmierzenie się z moimi pytaniami.

Zapraszam na kolejny wywiad z serii "Wikianin od kuchni". Niech osoba, która zostanie umieszczona pod mikroskopem przez Pio387 i Wedkarskiego, pozostanie tajemnicą Giggle.gif.

Proszę o propozycję zmian w serii i/lub dodatkowych pytań pod najnowszym wpisem. Zgłaszanie kandydatów odbywa się z pomocą odpowiedniej strony. Zaznaczam, że im bardziej rozwinięte uzasadnienie, tym zgłoszenie ma większy priorytet.

Pozdrawiam,

— Pirr 🔔︎ 🚀︎

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki