FANDOM


Patologie Fandomu
1. Co robić, aby nie powodować u helperów bólu głowy? • 2. Największe bolączki fandomu
3. Dobry start, czyli co zrobić, gdy zaczynasz przygodę z Fandomem? • 4. Co robisz nie tak, czyli co jest źle widziane w Fandomie? • 5. Co ma wiki do jarmarku? Jakie są największe błędy przy projektowaniu wyglądu wiki? • 6. Jacy są edytorzy, wandale i admini? Podział RPG • 7. Proste pytania i proste odpowiedzi - plus wyniki konkursu • 8. Jak reklamować swoją wiki i przyciągnąć edytorów?
Autorka serii pragnie zwrócić uwagę, że wszelka treść na blogach to jej własne opinie. Nie stanowią one prawdy objawionej i można się z nimi nie zgadzać.

Dla wszystkich, którzy wolą słuchać niż czytać wersja audio, nagrana przez wspaniałego lektora: Lucka Luqgrega! - klikajcie TU. Ze względu na specyfikę wersji audio, może mieć ona niewielkie zmiany w stosunku do wersji tekstowej, jednak nie wpływają one na treść bloga.


Większość z was, zwłaszcza ci, co grają w RPG – kojarzy podział postaci na praworządne, neutralne i chaotyczne, i oczywiście – dobre, neutralne i złe. A co powstanie po połączeniu takiego podziału z użytkownikami FANDOMU? Poniższy wpis!

A na końcu, wyjątkowo zagadka!

HarryPotterpodziałblog

Przykładowy podział charakterów postaci z Harry'ego Pottera

Większość cytowanych opisów pochodzi ze Sferopedii! Niektóre zostały leciutko zmienione.

Dziewięć typów charakterów

Podział o którym mówię, to podział na dziewięć typów charakteru. Są to kolejno:

  • Praworządny dobry,
  • Neutralny dobry,
  • Chaotyczny dobry,
  • Praworządny neutralny,
  • Neutralny (zwany też prawdziwym neutralnym),
  • Chaotyczny neutralny,
  • Praworządny zły,
  • Neutralny zły,
  • Chaotyczny zły.

Cytując Sferopedię: Dziewięć różnych typów charakterów to wszystkie możliwe kombinacje osi praworządność-chaos i dobro-zło.

Praworządny dobry

Postać o tym charakterze działa tak, jak należy się spodziewać po dobrej osobie. Łączy w sobie oddanie walce ze złem, dyscyplinę i nieustępliwość. Zawsze mówi prawdę, dotrzymuje słowa, pomaga potrzebującym i sprzeciwia się niesprawiedliwości. Praworządny dobry bohater nienawidzi, gdy winni nie ponoszą kary. (...) łączy w sobie honor i współczucie. Tak wygląda definicja – a jak to wygląda u nas?

Dobry administrator: Przestrzega zasad FANDOMU, motywuje, dba o wiki i użytkowników, ma z nimi świetny kontakt, ale gdy coś jest nie tak potrafi dać bana czy upomnieć. I chociaż zamiast banować czy dawać ostrzeżenia woli wskazywać drogę i pomagać, to gdy okażesz złą wolę, nie licz na przymknięcie oka!

Taki admin da Ci szansę, potem drugą – lecz jeśli się nie zmienisz i nie zmądrzejesz – trzeciej nie dostaniesz. Administrator musi przede wszystkim dbać o Wiki. Jest człowiekiem i patrzy na Społeczność jak na zwykłych ludzi takich jak on, lecz jest też osobą obciążoną uprawnieniami – ma obowiązki i przestrzega zasad.

Mimo to jest super adminem – wszyscy go lubią, chwalą i uznają za wzór admina. Biorą z niego przykład i również aktywnie edytują i rozwijają projekt.

Neutralny dobry

Poświęca się pomaganiu innym. Współpracuje z królami i władzami, lecz nie czuje względem nich zobowiązań. (...) pozwala czynić dobro i nie opowiadać się jednocześnie ani za, ani przeciw porządkowi.

Kiepski admin: Jest niezłym adminem, bo dużo edytuje, rozwija wiki, pracuje nad nią, ale... ale ma zbyt miękkie serce. Nie lubi banować, zwłaszcza przyjaciół i znajomych, więc pozwala im na łamanie zasad. Nie cierpi zwracać uwagi, więc często tego nie robi, nawet gdy ktoś wciąż i wciąż popełnia ten sam błąd.

Nie cierpi zasad i chociaż sam ich przestrzega, nie umie wyegzekwować przestrzegania ich u innych. Często jest stronniczy lub niestały.

Chaotyczny dobry

Bohater o tym charakterze czyni tylko to, co pozostaje w zgodzie z jego sumieniem, nie zwracając uwagi na oczekiwania innych. Podąża własnymi ścieżkami, lecz jest miły, uprzejmy i życzliwy. Wierzy w dobro i porządek, ale nie przejmuje się nazbyt prawami oraz ograniczeniami. Nienawidzi, gdy ktoś zmusza do czegoś innych lub ich zastrasza. Stosuje się do własnego kodeksu moralnego, który – choć nacechowany dobrocią – nie zawsze musi pozostawać w zgodzie z oczekiwaniami społecznymi. (...) łączy w sobie dobro serca i swobodę ducha.

Zły administrator: Chce dobrze – to jedyny powód, dla którego jest wśród dobrych. Niestety, chęci chęciami, a rzeczywistość rzeczywistością. Tworzy własne zasady – przesadzone, często po prostu głupie. Gdy inni chcą mu zwrócić uwagę, że coś jest nie tak, zaczyna uważać ich za wrogów, którzy chcą zniszczyć jego wiki i ich banuje. Nie słucha nikogo i niczego, bo "on wie lepiej".

Nienawidzi tego, że ktoś robi coś nie po jego myśli – przeszkadzają mu inne niż jego edycje, komentarz niezgodny z jego opinią, czy najmniejsza krytyka, nawet ta, która ma na celu mu pomóc i wskazać błędy.

Praworządny neutralny

Postać o tym charakterze działa tak, jak nakazuje prawo, tradycja lub jej prywatny kodeks. Najważniejsze są dla niej porządek i organizacja. Może uznawać osobisty porządek i żyć tak, jak nakazują prawidła czy standardy, a może też cenić sobie ład dotyczący wszystkich i opowiadać się za silnym, dobrze zorganizowanym rządem. (...) niezawodny i honorowy, ale nie popada w fanatyzm.

Dobry edytor: Przestrzega zasad, dużo edytuje, pomaga. Rozwija projekt i stara się robić dużo. Często nie zgadza się z zasadami na danej wiki, ale i tak ich przestrzega. Mimo to nie chce się wychylać – nie prosi o uprawnienia, nie wpada na nowe idee, często nawet nie udziela się na forum/dyskusji, gdy poruszane są kwestie przyszłości wiki.

Pomimo tego, jest dobrym edytorem – Pomoże Ci i chce edytować. Chce rozwijać wiki. Chce pomagać.

Neutralny

Bohater o tym charakterze robi to, co uznaje za słuszne. Nie czuje się silnie związany z żadną ze stron, gdy dochodzi do sporu między dobrem i złem czy praworządnością i chaosem. Większość neutralnych osób cechuje brak przekonań czy uprzedzeń poza oddaniem neutralności. Niemniej taka postać przedkłada dobro nad zło – koniec końców woli mieć dobrych sąsiadów i władców. Mimo to nie czuje wewnętrznej potrzeby, by wspierać dobro w jakiś abstrakcyjny czy uniwersalny sposób. Z drugiej jednak strony niektóre osoby o tym charakterze poświęcają się filozofii neutralności. Uważają dobro, zło, praworządność i chaos za szkodliwe, niebezpieczne ekstrema. Dla nich droga neutralności jest najlepsza i na dłuższą metę pozwala na zachowanie równowagi. (...) może działać zgodnie z naturą, bez uprzedzeń czy przymusów.

Kiepski edytor: To poedytuje tutaj, to poedytuje tam, potem nie edytuje wcale, a na końcu dostanie szału edycji i doda kategorie do 200 stron – niestety, błędnie... Zdarza mu się pisać artykuły stronnicze, nieobiektywne i zakłamane, oraz zmieniać dane – bo jak to autor podał, że inteligencja postaci wynosi 8 punktów, jak ona jest taka speszyl i kul!1!!. Trzeba po nim poprawiać, a on wtedy strzeli focha i nie będzie edytował przez najbliższe pół roku. Później wróci, bo odkryje odznaczenia – to jedyny sposób, aby zrobił dużo edycji – w końcu lubi być doceniony!

Nie chce uprawnień, bo to oznacza obowiązki i przestrzeganie zasad, a wygodniej mu je obchodzić niż ich przestrzegać. Nie jest zły, ale czasem nagina zasady.

Chaotyczny neutralny

Śmiałek o tym charakterze poddaje się kaprysom. Jest indywidualistą w każdym calu. Ceni swą wolność osobistą, ale nie zamierza bronić wolności innych. Unika władz, odrzuca ograniczenia i buntuje się przeciw tradycji. Co ciekawe, nie zajmuje się celowym niszczeniem organizacji i wprowadzaniem anarchii. Gdyby to zrobił, opowiedziałby się albo za dobrem (i dążyć do uwolnienia innych), albo za złem (i pragnąć, by wszyscy poza nim cierpieli). Taki śmiałek może być nieprzewidywalny, ale to nie znaczy, że zachowuje się całkowicie przypadkowo – nie skoczy z mostu, zamiast po nim przejść. (…) uwalnia się od ograniczeń narzuconych przez społeczność oraz zapalonych demagogów.

Rozżalony wandal: Zaczyna się od zwykłego neutralnego – dużo edytuje, czasem lepiej, czasem gorzej – niestety, tych sytuacji gdy jest "gorzej" jest coraz więcej. Nie reaguje na zwracanie mu uwagi, nie poprawia się i ostatecznie, mimo dobrych chęci, działa na szkodę wiki, więc administrator z ciężkim sercem daje mu ostrzeżenia, a potem bana. I taki edytor zmienia się w rozżalonego wandala – przecież chciał dobrze, a zły admin dał mu bana! Przecież to niesprawiedliwe!

Wtedy pojawia się chęć zemsty.

Tworzy nowe konta, korzystając z komputera kolegi/mamy/babci/siostry, a każde kolejne używane jest tylko do psucia wiki. W końcu zły admin uświadomi sobie swój błąd, ale będzie za późno! – tak myśli rozżalony wandal. Na szczęście po jakimś czasie się nudzi i odpuszcza, a jedyną opcją jest ignorowanie go i cierpliwe cofanie jego edycji.

Praworządny zły

Postać o tym charakterze metodycznie bierze to, czego chce – w granicach osobistego kodeksu postępowania, ale nie przejmując czyjąś krzywdą. Zważa na tradycję, lojalność i porządek, lecz nie czyjąś wolność, godność czy życie. Postępuje zgodnie z zasadami, jest jednak bezlitosna i nie odczuwa współczucia. Świetnie się sprawdza w hierarchii, pragnęłaby rządzić, ale zgodzi się też służyć. Potrafi potępić innych nie za czyny, ale za rasę, religię, ojczyznę czy pozycję społeczną, z jakiej się wywodzą. Nie jest natomiast skłonna do łamania praw czy obietnic. Ta niechęć wynika po części z jej natury, a po części z faktu, iż za pomocą porządku broni siebie przed przeciwnikami o innych zapatrywaniach moralnych. Niektórzy praworządni źli złoczyńcy mają nawet różne tabu, choćby nie zabijają z zimną krwią (lecz mają od tego sługi) czy nie pozwalają, by dzieciom stała się jakaś krzywda (jeśli da się tego uniknąć). Uważają, że tego rodzaju skrupuły stawiają ich ponad pozbawionymi zasad czarnymi charakterami. Niektóre istoty o tym charakterze poświęcają się złu z podobnym fanatyzmem, co krzyżowcy oddają się dobru. Nie tylko chętnie dążą do celu po trupach, ale również rozsiewają zło, czerpiąc z tego przyjemność. Czasem uważają także, że ich podłość to obowiązek, narzucony przez służbę złemu bóstwu czy panu. (...) reprezentuje metodyczne, świadome, celowe i często skuteczne zło.

Zły edytor: On wie lepiej. I chociaż nie wandalizuje – to poniżej jego honoru – jest prawie tak samo szkodliwy. Ma swoją wizję stanu wiki i ją wprowadza – czy to się innym podoba, czy nie. Lubi zwracać innym uwagę i ich krytykować, nie zważając na to, że to nie jest jego rola, tylko admina. Często krytykuje innych za to, że czegoś nie wiedzą i pytają, bo skoro on wie, to oni też powinni. Sam uważa siebie za ideał – super edytor, super członek społeczności, super kandydat na admina/helpera/staffa(sic!). Nie dociera do niego, co robi nie tak.

Na dłuższą metę szkodzi i wkurza i chociaż umie wiele rzeczy, chce edytować i rozwijać FANDOM, to wszyscy mają ochotę go udusić. Nikt nie lubi pyszałków...

Neutralny zły

Osoba o tym charakterze robi wszystko to, co uchodzi jej na sucho. Liczy jedynie na siebie. Nie uroni nawet jednej łzy nad ofiarami, które zabija czy to dla zysku, dla zabawy, czy dla wygody. Nie przepada za porządkiem i nie ma wątpliwości, że życie w zgodzie z prawem, tradycją lub kodeksem w żadnym razie nie uczyni jej kimś lepszym czy szlachetniejszym. Z drugiej jednak strony nie charakteryzuje jej niespokojna natura czy zamiłowanie do konfliktów, które cechują chaotycznych złych złoczyńców. Niektóre osoby o tym charakterze uważają zło za ideał i dokonują plugawych czynów dla nich samych. Najczęściej takie czarne charaktery oddają cześć złym bóstwom lub są członkami sekretnych stowarzyszeń. Jest to charakter najbardziej niebezpieczny, ponieważ reprezentuje czyste zło pozbawione honoru i odcieni.

Wandal: Chce zniszczyć wiki – czasem wchodzi na różne, czasem uweźmie się na jedną, ale i tak schemat jest ten sam. Chce zniszczyć wiki, pozmieniać treści na wulgarne i w jego mniemaniu śmieszne, lub usunąć je całkiem. Obraża innych i nie przejmuje się banami – zawsze można założyć nowe konto... Jeśli tego nie robi, potrafi wrócić po roku bana, czy dłużej i znów wandalizować. Nie nudzi mu się to i jest gotowy wracać przez najbliższe miesiące czy lata...

Jedyny przejaw rozsądku, jaki u niego występuje, to fakt zakładania konta tylko dla wandalizmu i pilnowanie, aby nikt nie wiedział, kim taki wandal w ogóle jest. Czasem też robi długie edycje – zmienia cały artykuł, ale początek to poprawianie i uzupełnianie treści – leniwy admin zerknie na początek, widzi dobrą edycję, więc nie sprawdza całości.

Chaotyczny zły

Postać o tym charakterze ulega chciwości, nienawiści czy żądzy niszczenia. Jest porywcza, okrutna, niezwykle brutalna i nieprzewidywalna. Jeżeli czegoś pragnie, bezwzględnie i bezdusznie do tego dąży. Jeśli zaś poświęciła życie rozsiewaniu zła i chaosu, staje się jeszcze gorsza. Na szczęście jej plany cechuje duża przypadkowość, a wszelkie grupy, do których się przyłącza lub które tworzy, są kiepsko zorganizowane. Najczęściej istoty o tym charakterze można zmusić do współpracy jedynie siłą, a ich przywódca rządzi dopóty, dopóki potrafi zapobiegać próbom pozbawienia go władzy czy zamachom na swoje życie. (...) reprezentuje żądzę niszczenia nie tylko piękna i życia, ale również porządku, od którego piękno i życie zależą.

I tutaj zagadka do Was – kogo byście tutaj zaklasyfikowali? Czy spotkaliście osoby, które tu pasują?

Jestem ogromnie ciekawa Waszych poglądów i czekam na komentarze – Osoba, której odpowiedź najbardziej mi się spodoba, na następnym blogu dostanie uroczyście Medal Patologii Fandomu

Medalblog