FANDOM


Patologie Fandomu
1. Co robić, aby nie powodować u helperów bólu głowy? • 2. Największe bolączki fandomu
3. Dobry start, czyli co zrobić, gdy zaczynasz przygodę z Fandomem? • 4. Co robisz nie tak, czyli co jest źle widziane w Fandomie? • 5. Co ma wiki do jarmarku? Jakie są największe błędy przy projektowaniu wyglądu wiki? • 6. Jacy są edytorzy, wandale i admini? Podział RPG • 7. Proste pytania i proste odpowiedzi - plus wyniki konkursu • 8. Jak reklamować swoją wiki i przyciągnąć edytorów?
Autorka serii pragnie zwrócić uwagę, że wszelka treść na blogach to jej własne opinie. Nie stanowią one prawdy objawionej i można się z nimi nie zgadzać.

Pierwszy wpis na blogu jako popełniłam (znajdziesz go tu) spotkał się z ciepłym przyjęciem, więc czym prędzej powracam do tematu. Tym razem trochę niższy szczebel – co robią admini i zwykli, szarzy użytkownicy Wiki.


Na Fandomie jestem od 2012 roku i od tego czasu edytuję czasem rzadziej, czasem częściej. Z racji pełnionych funkcji (tu administrator, tam biurokrata, jeszcze gdzieś indziej założyciel czy moderator) mam nieprzyjemność obserwować edycje użytkowników, a także ich zachowania w wielu różnych sytuacjach. Nie opiszę tu wszystkich, ponieważ wyszłaby z tego księga przekraczająca długością Pana Tadeusza, a może i nawet całą ciocię Wikipedię, lecz kilka z częstszych błędów mogę zauważyć gołym okiem. Podejrzewam, że jakby błędy te istniały w formie stałej, widać by je było z sąsiednich galaktyk i to bez użycia teleskopów.

  • Ta Wiki jest moja i wam nic do niej!!! – czasem Założyciel, a czasem zwykły Administrator dostaje bzika i traktuje Wiki jako tylko i wyłącznie swój projekt – poprawia wszystkie edycje innych, bo on wie lepiej i ma być tylko i wyłącznie po jego myśli (nie mówię tu o poprawianiu czyichś błędów, a o domniemanym udoskonalaniu cudzej pracy). W krańcowej formie zablokuje możliwość edycji wszystkim jak leci i zostaje na danej wiki sam, zastanawiając się, czemu ma tyle roboty i dlaczego nikt mu nie pomaga.
„To, że tworzysz wiki, nie znaczy, że jest to Twoją własnością. Wiki są własnością społeczności, nie należą do żadnego użytkownika, każdy ma prawo edytować i budować wiki.” — Pomoc:Częste błędy.
  • Im więcej stron, tym lepiej – Jeśli Twoja wiki ma więcej stron, niż inna, to wcale nie oznacza, że Twoja jest lepsza. Jeśli masz wiki o anime, które ma 500 odcinków i kilkaset więcej rozdziałów to oczywiste, że będziesz mieć więcej stron niż wiki o anime z 25 stronami i 50 rozdziałami. Mimo to, ta druga Wiki może mieć te artykuły rozbudowane, napisane poprawną polszczyzną i dopracowane, a Twoja może mieć je wrzucone w google translatora i zrobione „na odwal się”. Dodatkowo tworzenie stron na siłę prowadzi do kuriozalnych sytuacji, gdzie stworzysz stronę dania, które jadła postać trzecioplanowa w 2-sekundowej scenie w jednym odcinku. Po co? Nikt na taką stronę nie wejdzie, chyba, że przypadkiem, nikogo to nie zainteresuje, a jedyne co osiągniesz to śmiech. Śmiech politowania.
  • Ważna jest treść edycji, a nie jej wartość! – napisać edycję na kolanie, pełną literówek, błędów ortograficznych, bez interpunkcji i chociażby przeczytania jej przed dodaniem i wysłać ją. Niech inni się domyślają „co autor miał na myśli”. Albo jeszcze lepiej! Wziąć artykuł z zagranicznego odpowiednika naszej Wiki, wkleić w google translatora i po przetłumaczeniu dodać jako gotowy artykuł! Kto by się przejmował poprawą stylu! Zbyt wiele znam osób, które tak robią, w tym administratorów(!), aby bagatelizować problem. Wiecie, czemu często wchodzę na obcojęzyczne Wiki, pomimo istnienia ich polskich odpowiedników? Ponieważ są lepsze (przeważnie) i widać, że ktoś się przyłożył do pracy. Następnym razem oprócz treści zadbaj również o formę, dobrze?
  • Im dłużej tym lepiej, czyli co ma matura z j. polskiego do Wiki – obecnie gdy myśli się o maturze z języka polskiego, pierwsze słowa jakie przychodzą do głowy to „lanie wody” – trzeba pisać długo, rozwlekle, aby trafić w klucz. Wiele osób jest tak nauczonych i tak też edytuje, ale parafrazując byłego prezydenta wołam: „Użytkowniku Wiki! I Ty, Jego klawiaturo! Nie idźcie tą drogą!”. Warto dodawać dużo informacji, ale jednak Wiki to projekt encyklopedyczny – treści powinny być więc przedstawione w sposób zwięzły, jasny i zrozumiały. Kilkakrotnie przepisywałam na nowo partie tekstu w artykułach i pomimo dodania większej ilości informacji treść dodana przeze mnie była krótsza! Nie warto rozwlekać artykułu na siłę, tylko po to, aby wizualnie wydawał się dłuższy – nie czyni go to lepszym.
  • Dostałem bana? Walnę multikonto i będę wandalem na skalę Anonymous – „zemsta jest słodka” głosi ludowe porzekadło. Niestety, w tym wypadku jest ono mylne, a sama zemsta w formie wandalizowania Wiki to jeden z największych błędów jakie widziałam. Wiki to praca ogółu – setki i tysiące osób spędzało godziny pracując nad artykułami, nie żądając za to zapłaty i robiąc to charytatywnie – od ludzi dla ludzi. I przychodzi jeden wandal i chce to wszystko zniszczyć – oczywiście normalnie administracja od razu taką osobę zablokuje, ale multikonta to jednak zmora. Walka z takimi wandalami to walka z wiatrakami – trzeba tylko czekać, kto się szybciej znudzi – wandal, czy admin, który odpuści i porzuci Wiki. Co więcej, jeśli ktoś wcześniej był aktywnym użytkownikiem Wiki i sam ją tworzył, usuwa i niszczy własną pracę! Totalny bezsens...

Wyliczankę mogłabym ciągnąć w nieskończoność. Tematów jest mnóstwo – skupianie się tylko na wyglądzie Wiki, a nie na jej treści, walki adminów, spamowanie reklamami wiki, brak umiejętności rozmowy i dialogu z innymi użytkownikami – jednak błędy opisane powyżej wydają mi się najbardziej dotkliwe. I znów muszę kończyć oczywistością – jeśli chcesz być dobrym użytkownikiem Fandomu – MYŚL!