FANDOM


Osobiście uważam że zastąpienie forum jakimś bajerem na telefon to najgłupszy pomysł tego lata. Mechanika ,,nowe" lub ,,lubiane" nie nadaje się do wprowadzenia na wiki. Forum jest narzędziem, nie ozdobą która ma dobrze wyglądać. 

Podstawowe argumenty przeciw

Szacunek. Forum posiada rozbudowany katalog oraz edytor dzięki czemu człowiek czuje że ma do czynienia ze stroną do dyskusji. A tu nagle boom! Idiotphonowe dziwactwo którego wygląd sugeruje że to jakiś czat. 

  1. Brak historii wątku. Czyli największe zagrożenie dla świadomych swoich praw użytkowników. Brak możliwości weryfikacji autorstwa wypowiedzi umożliwi administratorom fałszowanie wyborów. Wystarczy że admin zamieni ,,nie" na ,,tak" i znajdzie wymówkę do zbanowania niewygodnej osoby.
  2. .Promowanie telefonów dotykowych. Ten typ forum najwidoczniej został zmajstrowany z myślą o użytkownikach mobilnych czyli osobach korzystających z produktów określonych firm. To trochę tak jakby w kinach wprowadzić dedykowane uchwyty na Pepsi i Colę.
  3. Flood. W dyskusjach posty piszę się bardzo szybko przez co pojedynczy użytkownik może wstawić znaczne większe ilości spamu. Tymczasem na forum-nie ma tak szybkiego odesłania do edytora a po napisaniu nowego posta trzeba wyjść z podglądy nowego posta. Poniżej ogólna tabela danych dla ludzkiego spamera przy założeniu że człowiek jest w stanie wstawiać nowego posta co 3 sekundy i nową dyskusję co 2 sekundy.
Czas Forum Dyskusja
Pierwsze 3 sekundy 1 post 1 wiadomość
12 sekund 4 6

60 sekund (jedna minuta) czyli czas reakcji admina 

który jakimś cudem akurat siedzi przed kompem

20 30
2 minuty 40 60
4 minuty (wyjątkowo wredny troll) 80 120

Jak widać na powyższej tabeli, różnica rośnie z czasem. A co jeśli zwiększymy czas wstawiania posta na forum do 3,5 sekund? Wtedy różnica będzie rosnąć jeszcze szybciej (czemu ja uczę matmy...). A co cie to obchodzi? Prawdopodobnie to ty administratorze będziesz usuwać ten cały syf. Więc tym mniej, tym szybsza robota.

Problem martwych wiki lub nieobecność admina

Czasem się zdarzy że admin wyjedzie na wakacje albo zniknie a inni użytkownicy...porzucą wiki. Wtedy przez miesiąc albo dłużej nie będzie nikogo kto by czyścił spam. Sam jestem administratorem wiki która przez dwa lata była nieaktywna ale wyszła na prostą. A co jeśli strona padnie ofiarą kilku spamerów? Wtedy przyszły administrator na widok takiego bałaganu może się zniechęcić.

Beszczeszczenie słowa

Czyli dla przykładu-to. W chwili w której pisze tego jakże denerwującego bloga najpopularniejszą dyskusją na anglojęzycznej wiki fallouta jest...post o urodzinach jakiegoś kolesia. Czy coś takiego może pomóc w edytowaniu?

Żyjemy w czasach upadku wszelkiej wartości intelektualnej. Codziennie loguje się na wiki by zobaczyć że jednak na świecie żyją ludzie z pasją oraz zapałem który pozwolił nam wylądować na księżycu. Czytanie jakiejś mózgowej biegunki 11-letniej uczennicy podstawówki nie sprawi że odnajdę to czego szukam. A bluzgi Brajanka nie dotrą tam gdzie nie dotarł żaden człowiek....

Dodatek, czyli to czego nie zmieściłem wcześniej

  • Polecam temat użytkownika CookiesAndChicken. Ten gość wypisał jeszcze kilka wad tego rozwiązania. Cały wątek znajdziesz tutaj. Temat w jeżyku angielskim.
  • Petycja w języku angielskim. Dwa dni temu było się aż 361 wspierających. Podpisujesz się tak samo jak przy głosowaniu na wiki miesiąca. Czyli nick jako link do twojego profilu na anglojęzycznym (główna różnica) Centrum Społeczności. 

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki