FANDOM


Jeśli jesteś fanem „stołowych” gier RPG to czym prędzej powinieneś się tutaj zarejestrować albo zacząć aktywnie działać na wiki swojej ulubionej gry fabularnej. 

Wikia jako niezbędnik gracza

Grasz w Neuroshimę lub D&D? Mistrz gry (osoba prowadząca sesję) wspomniał coś o szarych górach lub tajemniczej krainie zwanej „Stirland”? Na serwisach hostowanych na wikia.com znajdziesz informacje o większości światów gier RPG. Dzięki sporej ilości wiedzy gromadzonej przez fanów szybko opanujesz podstawy każdej gry fabularnej.

Wikia, czyli przyjaciel mistrza gry

Nerwowo kartkujesz główne strony w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie jednego z graczy? Znam to uczucie. Ale dzięki mobilnemu dostępowi do wiki możesz dosłownie wyciągnąć wiedzę spod stołu! Precyzyjnie skatalogowana wiedza uzupełnia wszelkie luki. Skończyło się jąkanie i „noo...eee..nie wiem co jest za tą górą więc zepsuł wam się ten przeklęty wóz”.

Pomocna społeczność

Na wiki siedzi wiele osób takich jak ty. Społeczność złożona z fanów zawsze wymyśli coś ciekawego. Na forach niektórych wiki omawia się różne kwestie, od historii danego świata po ocenę polityki wydawcy.

Jeśli nie znajdziesz odpowiedzi wśród artykułów, zawsze możesz zapytać któregoś z użytkowników lub założyć temat na forum (o ile dana wiki je posiada). Na aktywniejszych wiki zdarza się, że pierwszą odpowiedz pojawia się już po kilkunastu minutach.

Darmowy hosting dla twoich prac

Jeśli napisałeś scenariusz do sesji to możesz go wstawić na wiki, rzecz jasna po konsultacji z miejscową administracją. Miejscowa społeczność wskaże ci błędy i zaproponuje urozmaicenia dzięki czemu twoje perspektywy się znacznie poszerzą.

Za hostowanie na wiki nie musisz płacić. Cały hajs idzie z tych wszystkich reklam, a zwykli użytkownicy nigdy nie płacą za zamieszczanie treści na wolnej licencji. To co zamieścisz może zostać usunięte tylko przez administratora lub pracownika Wikii.

Typowe wiki o grach fabularnych

19fzhlzth9s86jpg

Sferopedia (Dungeons & Dragons) Sferopedia to największa encyklopedia Dungeons & Dragons oraz Planescape. Wiki posiada ponad cztery tysiące stron i obecnie jest jedną z największych. Skatalogowano tutaj sporą ilość informacji, które mogą być pomocne zwłaszcza dla początkujących graczy. Więc jeśli Mistrz Gry walnie jakąś nazwą własną, której nie znasz to zawsze możesz tutaj sprawdzić o co chodzi.

Zapomniane Krainy były pierwszym światem stworzonym na potrzeby gier RPG już w 1974 i co za tym idzie są prekursorem gatunku. D&D spopularyzowało fantasy. Sam świat przez te 40 lat niesamowicie się rozrósł. Z czasem od D&D oddzielił się Planescape, który skupia się na podróżach między światami. Tak, tutaj da się dostać z jednego wymiaru do drugiego po drodze spotykając setki rodzajów stworzeń o różnym poziomie złożoności.

Dzięki tej wiki poznasz bogactwo rozwijanego przez lata D&D. Po przejrzeniu kilkunastu stron może ci błyskawicznie wpaść do głowy scenariusz następnej przygody. Wszelkie plany, od chaotycznego Limbo po Zapomniane Krainy są na wyciągnięcie ręki :)

W40k

Astronomican (Warhammer 40k)

Największa encyklopedia Warhammera 40 000 w polskiej części internetów. Świat czterdziestego tysiąclecia to mroczne połączenie fantasy z brutalnym SF. Wyobraź sobie galaktykę zamieszkaną przez... orków, krasnoludy (starsze edycje, tutaj krasnale były wynikiem działania silnej grawitacji na ludzi), mroczne i wysokie elfy (tzw. Eldarzy) oraz ludzi, którzy mentalnie wrócili do średniowiecza. Zaawansowana technologia brutalnie się łączy z chórem tysięcy krzyżowców wołających o oczyszczenie galaktyki z obcych oraz myślących inaczej „heretyków”.

To specyficzne uniwersum stało się w ciągu ostatnich dwudziestu lat zaskakująco popularne. Powstało kilkanaście gier komputerowych osadzonych w tym świecie (np. seria Dawn of War, slasher Space Marine), spora ilość książek, stołowe gry fabularne (Dark Heresy, Only war), a wszystko zaczęło się od figurkowej gry bitewnej, która początkowo zaczynała jako żart z okazji urodzin Warhammera Fantasy (o którym za chwilę).

Społeczność Astronomican w ciągu ostatnich miesięcy była i jest nadal zaskakująco aktywna. Tutaj już dwie minuty po oficjalnej zapowiedzi nowej części serii gier strategicznych Dawn of War rozpoczęła się dyskusja na forum. Prawdopodobnie to była pierwsza taka dyskusja w języku polskim. Także wszelakie zapytania na forum nie zostają bez odpowiedzi. Odpowiedzi dostaję się zwykle po kilkunastu minutach lub kilku godzinach.

Warhammer Fantasy

Whf1

Od grudnia 2013 ta wiki poczyniła ogromne postępy. W tamtym okresie domyślnym ustawionym językiem był angielski, a założyciel nie dawał znaku życia. Teraz jest znacznie lepiej, a wiki ma kilku aktywnych użytkowników, którzy z chęcią wymienią z tobą kilka zdań o ile będą dostępni (większość z nas pojechała na wakacje).

Warhammer Fantasy (nie mylić z wyżej wspomnianym młodszym bratem) jest jednym z kamieni milowych w rozwoju fantastyki. Praktycznie większość rzeczy traktowanych jako „podstawa” pochodzi od Tolkiena, D&D lub właśnie Warhammera. Przykłady? Tutaj po raz pierwszy pojawiły się krasnoludy z bronią palną. Obecnie we większości gier komputerowych krasnale są przedstawiane jako przodująca technologicznie rasa.

Samo uniwersum lekko przypomina ziemię z szesnastego wieku. Cześć ludzkich państw przypomina te ziemskie pod względem kultury ale sam „młotek” nie jest historią alternatywną. To czyste dark fantasy, w którym proch miesza się ze stalą oraz krwią konających. Zło w Starym Świecie (nazwa świata Warhammera, bo przecież zamieszkujące go postacie nie mówią „świat Warhammera”) jest silne i raczej żaden heros tego nie zmieni. Potężne portale Chaosu na północy co jakiś czas wypluwają nową ilość demonów, obłędu i magii. Od południowego wschodu rozumne rasy muszą się zmagać z hordami orków, a pod stopami żyje bardzo stara plugawa rasa...