Centrum Społeczności
Advertisement

Jesteś w stanie w to uwierzyć? Rok 2014 jest już za progiem i szacujemy, że w tym roku ponad połowa odwiedzin na Wikii pochodzić będzie z urządzeń mobilnych. Dla niektórych z Was może to być zaskakujące, gdyż nie dalej jak kilka lat temu zaledwie 5% odwiedzin pochodziła z tego typu urządzeń. Rzeczywistość jest jednak taka, że wkrótce urządzenia mobilne staną się dominującym typem narzędzia służącym do przeglądania sieci. Nie traktujemy tego jednak jako przykrą konieczność, ale wyzwanie i szansę na uczynienie pracy edytorów Wikii przyjemniejszą i dostępniejszą. Jeśli chcesz wiedzieć, obecnie tak wyglądają statystyki odwiedzin według typu urządzenia:

Z dumą przedstawiamy kilka nowości, które pojawiły się 4 grudnia i pomogą nam przygotować się na przyszły rok.

Odświeżenie artykułów i blogów[]

Obecny sposób działania Wikii na smartfonach został stworzony ponad dwa lata temu i działał dobrze podczas drogi z 5% do 40% mobilnych odwiedzin. Jednak obok rozwiązywania problemów i drobnych poprawek, był w zasadzie niezmieniany. Przez kilka ostatnich miesięcy, zespół pracujący nad Wikią mobilną ciężko pracował aby utworzyć fundament dla nowych funkcjonalności skórki mobilnej. To oznacza kilka nowości:

Sekcje artykułów i blogów będą domyślnie otwarte. Do tej pory, sekcje h2 były domyślnie zamknięte, gdyż uznaliśmy, że w ten sposób dobrze działają jako spisy treści i jako takie ułatwiają nawigowanie po wiki na smartfonach. Użytkownicy jednak wielokrotnie wyrażali swoją niechęć do konieczności bezustannego rozwijania nagłówków sekcji, jako że nie działały one równie efektywnie jak spisy treści, w szczególności na stronach z wieloma sekcjami.
Dynamiczny spis treści. Pozwoli Ci na bardziej intuicyjne poruszanie się po artykule, pozwalając na płynne przechodzenie od jednej sekcji do drugiej. Wystarczy kliknięcie przycisku spisu treści, aby ten się otworzył.
Poprawki typografii. Zastanawialiśmy się długo jak zachęcić odwiedzających do odwiedzania wielu stron (i wracania do nich) i jak uczynić przeglądanie możliwe przyjemnym. Dostosowaliśmy wiele szczegółów, takich jak np. optymalna liczba wyrazów wyświetlana w jednej linii.
Podpisy pod artykułami/blogami. Chcemy, nowi czytelnicy mieli świadomość, że przeglądana przez nich zawartość jest tworzona przez użytkowników. Data edycji i nazwa ostatniego edytora pojawiać się będzie poniżej tytułu artykułów i wpisów na blogach. Niezarejestrowani użytkownicy oznaczeni zostaną jako "Anonimowi", w przeciwieństwie do wyświetlania ich numeru IP. Nie jesteśmy robotami.. przynajmniej większość z nas nie jest.
Wsparcie infoboxów. Poprzednio, infoboxy traktowane były nieco po macoszemu - style nadawane były pierwszej tabeli na stronie z określoną liczbą wierszy i kolumn. Obecnie, style infoboxu pojawią się w każdym elemencie, który oznaczony został klasą "infobox". Ponadto, domyślnie, w infoboxach pojawi się maksymalnie 10 wierszy aby zoptymalizować wykorzystanie miejsca - dłuższe infoboxy będą mogły zostać powiększone, aby można było zobaczyć je w całości. W przyszłości planujemy podobne podejście do innych, często używanych szablonów.

Jesteśmy zadowoleni z tych zmian, ale trzeba pamiętać, że to dopiero baza dla większej ilości nowych funkcjonalności, nad którymi pracować będziemy w przyszłym roku. Spodziewajcie się wsparcia dla większej ilości szablonów, nowych narzędzi do komunikacji i innych narzędzi pozwalających na edytowanie na smartfonach, które umożliwią proste dodawanie plików czy cofanie zmian.

Mobilny edytor źródłowy[]

Jeśli mowa o narzędziach umożliwiających edytowanie; nie chcieliśmy zakończyć kolejnego roku bez żadnej możliwości edytowania Wikii poprzez smartfony. Chyba wszyscy znamy to uczucie gdy widzimy błąd w artykule i chcemy natychmiast go poprawić. Niektórzy z nas czują także nieodpartą potrzebę dodania akapitu lub dwóch od razu, poprzez smartfon.

Wypuszczamy eksperymentalny edytor źródłowy dla zalogowanych użytkowników korzystających ze skórki mobilnej. Każdy będzie w stanie zalogować się na swoje konto na Wikii i użyć ikonki ołówka obok nagłówków sekcji aby otworzyć prosty edytor źródłowy, nanieść poprawki, podejrzeć dokonaną zmianę i zapisać stronę.

Zachęcamy do wypróbowania tego narzędzia i prosimy o przesyłanie nam wszystkich opinii i sugestii na temat tego jak wyglądać powinno edytowanie w skórce mobilnej.

Podgląd w skórce mobilnej[]

Od dłuższego czasu zachęcamy edytorów do uwzględnienia podczas edytowania także czytelników korzystających z urządzeń mobilnych, ale nigdy nie daliśmy Wam wszystkich niezbędnych do tego narzędzi. Sprawianie, aby strona główna wyglądała dobrze na ekranach komputerów i tabletach jest dostatecznie trudne, a dodanie do tej listy także smartfonów niemal uniemożliwia zadowolenie czytelników korzystających z przekroju różnych urządzeń, w szczególności bez możliwości podglądu zmian. To jednak teraz się zmienia.

Od teraz każdy edytor będzie miał możliwość podejrzenia tego jak artykuł wyglądać będzie w skórce mobilnej poprzez wybranie opcji "Skórka mobilna" w podglądzie strony. Ten wybór będzie zapisany dopóki go nie zmienisz lub nie odświeżysz strony, więc nie musisz wybierać tej opcji za każdym razem gdy chcesz zobaczyć podgląd.

Jak zawsze, z przyjemnością wysłuchamy wszystkich Waszych opinii i sugestii, więc jeśli masz jakiś pomysł, proszę prześlij go na Specjalna:Kontakt.

Życzymy wesołych świąt i przyjemnego edytowania w trybie mobilnym ;)

Pytania? Uwagi? Zostaw je poniżej. Jeśli chcesz zgłosić błąd, napisz komentarz lub prześlij za pomocą Specjalna:Kontakt.

Chcesz dostawać informacje o aktualizacjach?
Advertisement