FANDOM


Wracamy z publikowaniem cotygodniowych informacji o aktualizacjach na Wikii. Z powodu aktualizacji MediaWiki do wesji 1.19 poprawki i nowości pojawiały się rzadziej, ale aktualizacja MW jest już prawie na ukończeniu, więc wznawiamy cotygodniowe aktualizacje techniczne.

Aktualizacje odbywają się w każdą środę, należy pamiętać, że każdego tygodnia poprawiamy wiele małych błędów. Ta lista zawiera większe aktualizacje.

Aktualizacja MediaWiki

Zaczęliśmy migrować wiki do wersji MediaWiki 1.19 pod koniec czerwca i obecnie około 12 000 z nich pracuje już na nowym silniku. Jako że większość problemów została zidentyfikowana lub rozwiązana, skrypt aktualizujący działa już na pełnej mocy i będzie kontynuował przenoszenie wiki dopóki wszystkie z nich (a jest ich więcej niż 200 000) nie zostaną zaktualizowane.

Jak część z Was zapewne zauważyła, aktualizacja nie odbyła się bezproblemowo. Rzadko udaje się przeprowadzić aktualizacje bez przeszkód, ale w tym przypadku droga była wyjątkowo wyboista z powodu konieczności dostosowania Wikii do wielu nowości, takich jak ResourceLoader, HTML 5 czy zmiany nazw wielu funkcji i elementów stron. Gdyby tego było mało, z powodów bezpieczeństwa trzeba było także zainstalować łatkę 1.19.1.

Nasz zespół techniczny rozwiązał w tym czasie ponad 500 bugów zakłócających poprawne funkcjonowanie, wydajność i wygląd wiki i obecnie zwiera szeregi aby rozwiązać ostatnie ze zgłoszonych problemów.

Poniżej krótka lista największych, znanych błędów związanych z aktualizacją. Pamiętajcie aby w przypadku bliskiego spotkania z bugiem, nie dotykać go i nie drażnić, tylko udać się na Specjalna:Kontakt lub do lokalnych helperów ;-).

Nowe funkcje

 • Pracujemy obecnie nad nową wersją forum, którą wypróbować można na communitytest.wikia.com. Jeśli macie pomysły i pytania dotyczącego tego rozszerzenia, skorzystajcie z linkowanego forum aby o nich napisać.
 • Miniaturki filmów szersze niż 230px będą także wyświetlały tytuł filmu i jego długość jako dodatek do symbolu odtwarzania.

Naprawione błędy

 • W MediaWiki 1.18 zastosowany został nowy sposób zliczania artykułów na wiki. Z tego powodu dane dotyczące liczby stron na wiki, które zostały zaktualizowane do 1.19, znacznie spadły. Naprawiliśmy to i sposób liczenia artykułów powinien wrócić do stanu sprzed aktualizacji.
 • Edytor tabeli w trybie wizualnym dodawał atrybut align, który jest wycofywany w MediaWiki 1.19. Po kilku tygodniach pracy nad modułem edytora, mamy kompletne rozwiązanie problemu. Wyrównując tabele ręcznie, poprzez edytor tekstowy, pamiętajcie aby dodawać styl float. Więcej szczegółów...
 • Modyfikowane obrazy na odznaczeniach nie dawały się poprawnie zapisać i w związku tym nie były także wyświetlane.
 • Użytkownicy, którzy jako swoją stronę startową wybrali "Aktywność na wiki" i tak lądowali na stronie głównej.

Inne istotne zmiany

 • Polepszyliśmy odstępy i formatowanie bloków w prawym module.
 • Blok z najnowszymi obrazami w prawym module nie wyświetlał liczby przesłanych obrazów na bieżąco, tylko brał dane z pamięci podręcznej, co powodowało zwłokę w aktualizacji danych. Obecnie liczba obrazów aktualizowana będzie na żywo.

Znane błędy

 • Edytor linków w trybie wizualnym nie formatuje automatycznie zaznaczonego tekstu jako linku.
 • Table utworzone przy użyciu klasy CSS "wikitable" nie wyglądają dobrze na wiki z ciemnymi skórkami.
 • Linki "anuluj edycję" czasem nie pokazują się przy przeglądaniu ostatnich zmian lub historii stron.
 • Usuwanie i kasowanie stron związanych z tablicą wiadomości nie działa poprawnie w Monobooku.

Pytania? Uwagi? Zostaw je poniżej. Jeśli chcesz zgłosić błąd, napisz komentarz lub prześlij za pomocą Specjalna:Kontakt.