FANDOM


Search Engine Marketing.jpg

W ramach oczekiwania na opadnięcie kurzu związanego z aktualizacją MediaWiki postanowiłem zebrać najważniejsze wskazówki dotyczące przyciągania nowych użytkowników i odwiedzających na wiki. Wielu adminów często boryka się z problemem niedostatecznej liczby edytorów, co powoduje, że tracą oni zapał a wiki traci początkowy impet. Oczywiście wiele zależy od tematu. Wiki na temat najnowszego programu telewizyjnego czy popularnej gry ma większe szanse na pozyskanie nowych edytorów, niż projekt katalogujący trendy rynku surowcowego w Kinszasie. Jednak szczęściu można trochę pomóc.

Lwia część odwiedzin na większości wiki bierze się z wyników wyszukiwarek internetowych, więc pomocnym może być zadbanie o to, aby nasza wiki znajdowała się możliwe blisko szczytu listy wyników. Jak to osiągnąć? Trochę teorii - wyszukiwarki takie jak Google korzystają z web crawlerów, które (w skrócie) automatycznie przeszukują strony internetowe aby odnaleźć słowa najlepiej opisujące temat danej strony aby następnie połączyć je z kluczowymi słowami wpisywanymi przez użytkowników w trakcie korzystania z wyszukiwarki. Można ten proces zoptymalizować, aby web crawlery były w stanie możliwie najdokładniej zidentyfikować o czym nasza wiki jest i dlaczego właśnie ona powinna być na szczycie listy wyników wyszukiwania ;-) Oto co można zrobić, aby polepszyć pozycję wiki w wynikach wyszukiwania i przyciągnąć więcej użytkowników:

Strona główna

Strona główna to wizytówka wiki i ma ogromne znaczenie nie tylko dla botów katalogujących naszą wiki, ale przede wszystkim dla użytkowników przeglądających zawartość. Istnieje cały szereg czynności dotyczących strony głównej, które pomogą Twojej wiki stać się bardziej popularną:

Nazwa - Aby wyszukiwarka mogła łatwo zidentyfikować o czym nasza wiki jest, najlepiej stronę główną nazwać według standardu "____ Wiki", np. "Grand Theft Auto Wiki" lub "Naruto Wiki". Nazwy takie jak "____pedia" czy po prostu "Strona główna", mimo że mogą świetnie oddawać charakter strony, nie służą łatwej identyfikacji o czym sama strona jest. Aby zmienić nazwę strony głównej, wystarczy ją przenieść pod pożądany tytuł i zmodyfikować MediaWiki:Mainpage aby zawierała nowy tytuł.

Blackdagger-screen.png

Strona główna Bractwo Czarnego Sztyletu Wiki zdecydowanie przyczynia się do świetnej pozycji w wynikach wyszukiwania

Zawartość - Wielu edytorów skupia się na umieszczeniu na stronie głównej wyróżnionych artykułów, obrazów, blogów, ankiet, statystyk czy cytatów zapominając o właściwej treści wiki. Oczywiście nie ma nic złego w urozmaicaniu strony głównej w ten sposób, ale nie można zapominać o zawartości wiki. To właśnie po najlepsze/najważniejsze artykuły odwiedzający przybyli na wiki i muszą one znajdować się na wyeksponowanym miejscu. Jest to podwójnie ważne, ponieważ linki na stronie głównej mają ogromne znaczenie dla indeksujących naszą wiki botów. Liczba linków nie powinna być jednak zbyt duża - do stu linków do najważniejszych artykułów na wiki, umieszczonych możliwie blisko góry strony to optymalne rozwiązanie. Jeśli liczba linków na naszej stronie głównej znacząco przekracza 100, warto rozważyć usunięcie niektórych linków do stron statystyk czy regulaminów na rzecz stron z właściwą zawartością.
Ponadto przydatnym jest umieszczenie na stronie głównej krótkiego wprowadzenia opisującego czym wiki jest, zawierającego istotne słowa kluczowe.

Układ - Układ strony głównej powinien być czytelny i estetyczny. Zbyt duże litery lub wyraziste kolory jedynie odstraszą użytkowników od wiki. Warto zastosować na wiki układ kolumnowy, który pomaga zorganizować zawartość i bardzo dobrze współgra z innymi elementami wiki.

Po lewej przykład świetnie zaprojektowanej strony głównej Bractwo Czarnego Sztyletu Wiki. Nie bez powodu wiki ta zajmuje pierwsze miejsce w wynikach wyszukiwania Goolge na frazę "bractwo czarnego sztyletu". Tytuł spójny z tematem wiki, wiele wyeksponowanych linków do najważniejszych artykułów podzielonych na łatwe w przeglądaniu sekcje i cieszący oko układ kolorystyczny = wysoka pozycja w wynikach wyszukiwania.

Meta dane

Każda wiki od momentu założenia identyfikowana jest poprzez pewien zestaw danych, ułatwiających botom poprawne skatalogowanie zawartości. Podobnie jak w przypadku nazwy strony głównej, dane te powinny najlepiej odzwierciedlać tematykę naszej wiki.

  • Nazwa wiki - czyli to, co widzimy na pasku adresu przed .wikia.com. Powinna być krótkim słowem najlepiej oddającym temat naszej wiki, które pierwsze się nasuwa, myśląc o temacie wiki. Przykład optymalnej nazwy wiki: "kiepscy.wikia.com".
  • Tytuł wiki - pojawia się przy wykorzystaniu słówka {{SITENAME}} a domyślnie jest także nazwą przestrzeni nazw projektu. Formuła Temat + Wiki to najlepsze rozwiązanie. Przykład optymalnego tytułu wiki: "Kiepscy Wiki"
  • Opis wiki - Krótki opis wiki widoczny w wynikach wyszukiwania, który zawierać powinien najważniejsze słowa kluczowe. Można go modyfikować poprzez MediaWiki:Description. Przykład optymalnego opisu wiki: "Kiepscy Wiki to kompendium wiedzy opisujące postacie i odcinki serialu Świat według Kiepskich"

Nazwę i tytuł wiki można modyfikować, oczywiście w miarę możliwości i dostępności, wysyłając prośbę na Specjalna:Kontakt lub do lokalnego helpera.

Kategorie i raporty konserwacyjne

Ważnym elementem w procesie optymalizacji wyników wyszukiwania wiki jest poprawne nazwanie i zorganizowanie kategorii. Gdy chcemy aby kategorie ułatwiały nie tylko nawigację po wiki, ale także przyciągały użytkowników, musimy nadać im odpowiednie nazwy. Najłatwiej to osiągnąć poprzez możliwie intuicyjne nazywanie kategorii. Przykładowo, chcąc nadać kategorię artykułom "Waldemar Kiepski" i "Ferdynand Kiepski" na Kiepscy Wiki powinniśmy zastanowić się, co czytelnicy chcący odnaleźć te artykuły wpiszą w wyszukiwarkę. Fraza "Kiepscy Postacie" jest najbardziej prawdopodobną frazą wyszukiwania, która jednocześnie jest sugestią co do nazwy kategorii.

Nie powinno się, w szczególności na mniejszych wiki, komplikować struktury kategorii. Zamiast dużej ilości kategorii z postaciami: "Kobiety", "Mężczyźni", "Blondynki", "Brunetki", "Bezrobotni", lepiej stworzyć jedną: "Postacie". Częstym problemem wielu wiki jest zbytnie komplikowanie drzewa kategorii, które zamiast ułatwiać nawigację po wiki, czyni ją niemożliwą.

Boty indeksujące lubią, gdy strony są ze sobą połączone, dlatego należy zadbać o to, aby wszystkie strony na wiki były skategoryzowane a wiki nie zawierała stron bez linków lub porzuconych.

Nazwy stron i plików

Nazwy stron i przesyłanych plików powinny najlepiej odzwierciedlać zawartość. Nazwanie pliku "aqswdfr.png" nijak nie przyczyni się do odlezienia danej wiki przez użytkowników szukających obrazów. Artykuły z kolei najlepiej nazywać według ogólnie przyjętej nazwy. Artykuł pod tytułem "Babka" na Kiepscy Wiki na pewno zostanie odnaleziony łatwiej niż "Rozalia Kiepska".

Należy jednak uważnie zastanowić się jaki standard nazewnictwa wybrać. Korzystanie ze zwyczajowych i przyjętych nazw może zwiększyć oglądalność wiki, ale może też zmniejszyć spójność i przejrzystość merytoryczną artykułów.

Zawartość

Nie bój się dodawać artykułów, nawet jeżeli mają to być jedynie zalążki. Duża liczba artykułów, nawet niewielkich, pozwoli Ci zaplanować jak wiki powinna być zorganizowana. Same artykuły zaczną także wpływać na wyniki wyszukiwania. Zawsze lepiej mieć 50 zalążków niż 2 rozbudowane artykuły. Dodatkowo, nowi edytorzy chętniej rozbudowują zalążki niż strony wyglądające na "gotowe".

Promocja

Jednym z najlepszych sposobów dotarcia do innych użytkowników jest promowanie naszej wiki na innych stronach o podobnej tematyce. Podzielenie się linkiem do naszej wiki na popularnych forach i portalach pozwoli nie tylko bezpośrednio nawiązać współpracę z innymi edytorami, ale także zwiększy pozycję strony w wynikach wyszukiwania. Oczywiście nie wolno przesadzać z reklamowaniem wiki - spamowanie linków doprowadzi do efektu przeciwnego niż oczekiwany, włącznie z obniżeniem pozycji lub usunięciem wiki z wyników wyszukiwania.

Dobrym sposobem na promocję wiki jest także wymiana linków z innymi wiki z tego samego zakresu tematycznego. Doskonałym przykładem jest współpraca polskich wiki o tematyce manga-anime poprzez umieszczenie wspólnego szablonu na stronie głównej- zobacz więcej na Bleach Wiki czy Naruto Wiki.

Równowaga

Nie należy zapominać, że budowanie wiki ma być przede wszystkim przyjemnością. Jeśli lokalna społeczność zdążyła pokochać nazwę wiki typu "____pedia" lub stworzyła już stronę główną, którą zaakceptowali i polubili użytkownicy, to nie powinno się jej zmieniać tylko po to aby "wygrać z Googlem". Powyższe wskazówki to jedynie sugestie, które można rozważyć chcąc pozyskać więcej edytorów.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki