FANDOM


Darwin Blog Nagłówek

Społeczności Wikii ewoluują każdego dnia: dodawana jest nowa zawartość, nowi użytkownicy dokonują swoich pierwszych edycji, a doświadczeni Wikianie odkrywają nowe możliwości dzielenia się wiedzą. Zmiana i rozwój to kluczowe wartości Wikii i wykorzystywana przez nią platforma umożliwiająca współpracę tysięcy edytorów, także musi poddać się procesowi ewolucji. Wsłuchiwaliśmy się w Wasze opinie, zbieraliśmy dane dotyczące wykorzystania rozmaitych elementów obecnego interfejsu i identyfikowaliśmy obszary, które należałoby usprawnić. Po dokładnym przejrzeniu się liście rzeczy do zrobienia, postanowiliśmy że czas już wprowadzić proponowane ulepszenia w życie poprzez projekt, który nazwaliśmy Darwin.

Darwin będzie długim i stopniowym projektem, mającym na celu wprowadzenie zmian, które są dla nas najważniejsze: optymalizacja doświadczeń użytkownika niezależnie od tego, z jakiego monitora korzysta; wyróżnienie fenomenalnej zawartości, czyli tego, co przyciąga czytelników na Wikię; zwiększenie ilości wkładu i wsparcie w rozwoju wiki; pomoc czytelnikom w odnalezieniu tego, czego szukają. Zmiany w obszarach Wikii, którym postanowiliśmy się przyjrzeć w ramach tego projektu, podzielić można na odrębne etapy. Etapy te składać się będą z nowych rozszerzeń, aktualizacji wyglądu i innych zmian. Darwin to nie jednorazowa aktualizacja, a proces, prowadzący Wikię w kierunku bycia bardziej elastyczną i wciągającą platformą.

Co zobaczymy jako pierwsze?

Darwin Fluid

Pierwszy etap projektu Darwin będzie fundamentem dla pozostałych zmian, który zmieni sposób, w jaki wyświetlane są strony, w zależności od potrzeb i ustawień indywidualnych użytkowników. Chcemy dać więcej opcji użytkownikom korzystającym z większych monitorów, pamiętając o rosnącej liczbie czytelników korzystających z tabletów. Rozwiązaniem jest elastyczny układ strony, który identyfikować będzie rozdzielczość ekranu wykorzystywaną przez czytelnika i wykorzystując te informacje zoptymalizuje sposób wyświetlania strony. Zawartość jest tym co na Wikii najważniejsze - czytanie, tworzenie, edytowanie i organizowanie informacji to powody, dla których wszyscy korzystamy z Wikii. Dostaliśmy wiele opinii dotyczących miejsca zawartości na stronach Wikii - elastyczny układ stron postawić ma właściwą zawartość stron w centrum uwagi.

Poniższe wątki na forum zawierać będą więcej informacji na temat zmian będących częściami pierwszego etapu projektu:

Kolejne kroki

Na każdym etapie projektu Darwin, zmiany najpierw pojawiać się będą na Darwin Wiki i Community Test Wiki. Umożliwi to wszystkim użytkownikom przyjrzenie się nadchodzącym zmianom i wyrażenie swoich opinii, a nam da czas na wprowadzenie sugestii użytkowników w życie przed przejściem do kolejnego etapu. Ten proces powtarzać się będzie dla każdego etapu projektu, dopóki wszystkie istotne korekty nie zostaną wprowadzone, a zmiany wprowadzić będzie można na całej Wikii. Aktualizacje projektu Darwin pojawią się na wszystkich wiki dopiero gdy będziemy mieli okazję na wysłuchanie opinii użytkowników i naniesienie odpowiednich poprawek.

Użytkownicy będą częścią każdego etapu. Grupa Community Council, składająca się użytkowników mających możliwość opiniowania nadchodzących rozszerzeń, dała i dawać będzie wskazówki naszym zespołom projektantów i deweloperów na wczesnych stadiach każdego etapu. Dziękujemy im za ich pracę i wyrażone opinie. Niektóre wiki zgłosiły się także do wczesnych testów projektu Darwin, aby pomóc nam zebrać dane dotyczące wykorzystania elementów interfejsu w nowym układzie strony. Data pojawienia się zmian na całej Wikii nie jest ustalona - każda aktualizacja pojawi się dopiero wtedy, gdy będziemy pewni, że wszystko działa jak należy.

Gdzie dowiem się więcej o Darwinie?

Każdy etap opisywany będzie na blogu Wikii oraz na forum Community Central, gdzie toczyć się będą dyskusje na temat poszczególnych zmian. Więcej szczegółów pojawi się także na stronach pomocy i filmach.

Poniżej znajduje się tabela zawierające linki do źródeł informacji związanych z projektem. Zajrzyj na darwin.wikia.com aby zobaczyć najnowsze zmiany lub na Community Test Wiki w celu utworzenia własnej strony z nowym układem. Nie bój się wyrazić opinii wszędzie tam, gdzie jest ku temu sposobność - chcemy poznać Wasze zdanie! Jesteśmy podekscytowani nadchodzącymi zmianami i mamy nadzieję, że Wy także.

Masz pytania lub chcesz rozpocząć dyskusję? Odwiedź Forum Projektu Darwin.

Pytania? Uwagi? Zostaw je poniżej. Jeśli chcesz zgłosić błąd, napisz komentarz lub prześlij za pomocą Specjalna:Kontakt.