FANDOM


Bardzo cieszymy się z przesłanych ostatnio komentarzy i opinii na temat VisualEditora i z tego, że wielu z Was uznało to rozszerzenie za przydatne w szczególności dla nowszych użytkowników. Zapewniamy, że edycja w trybie źródłowym pozostanie dostępna dla każdego i pracujemy nad tym, aby VisualEditor spełniał oczekiwania szerokiego grona edytorów. Dziś chcielibyśmy przedstawić osiągnięcia i wyzwania, które napotkaliśmy na drodze do aktualizacji edytowania WYSIWYG na Wikii. Opiszemy także w skrócie następne etapy fazy beta edytora, które mamy w planach.

VE-Wikimania.jpg

Inżynierowie Wikii prezentują VisualEditor na Wikimanii 2013 w Hong Kongu

Inżynierowie Wikii Christian i Inez przez długi czas współpracowali z Fundacją Wikimedia. Owocem tej współpracy jest wiele nowych pomysłów i technologii, takich jak Parsoid, umożliwiający błyskawiczną i od początku do końca precyzyjną konwersję pomiędzy wikitekstem i HTML. Nie było to proste, biorąc pod uwagę wszystkie możliwe kombinacje kodu i formatowania, które muszą być renderowane poprawnie. VisualEditor nie wróci do trybu źródłowego, gdy uzna że kod na stronie jest "zbyt skomplikowany" i nie zobaczysz już nigdy zielonych puzzli, reprezentujących inny element. Nawet jeśli coś nie może być edytowane przy wykorzystaniu nowego edytora i tak zostanie wyświetlone dokładnie tak, jak w artykule.

Są także inne zalety. Jeśli edytujesz cały artykuł, ale ostatecznie zmian dokonujesz jedynie w jednej sekcji, tylko kod tej sekcji zostaje zmodyfikowany po zapisaniu. Ta decyzja wynika z jednego z najważniejszych zadań, które postawiliśmy przed VisualEditorem - zero nieintencjonalnych zmian w układzie i strukturze artykułu. "Zaśmiecone diffy" były jednym z głównych powodów, dla których wiele społeczności nie było zadowolonych z wizualnego edytowania na Wikii.

VE-SpellCheck.png

Sprawdzanie pisowni jest dostępne!

Inne decyzje było łatwiej podjąć. Użytkownicy często zgłaszali zapotrzebowanie na sprawdzanie pisowni w trybie wizualnym. Zespól pracujący na VisualEditorem umożliwił wykorzystywanie domyślnego sprawdzania pisowni z przeglądarki w samym trybie edycji.

W najbliższym tygodniu pojawi się pierwsza ważna aktualizacja sposobu działania VisualEditora - narzędzie do dodawania plików. Niezależnie od tego czy dodajesz coś już wcześniej przesłanego na wiki, film od zewnętrznego dostawcy czy plik bezpośrednio ze swojego komputera, w każdym przypadku korzystać będziesz z jednego narzędzia. Możesz także wykonać wszystkie trzy czynności na raz, dodając wybrane pliki do "koszyka" po prawej stronie przed wykorzystaniem ich w artykule. Zajrzyj w przyszłym tygodniu na forum i strony pomocy, aby dowiedzieć się więcej o zaktualizowanym, intuicyjnym sposobie dokonywania tych zmian i powiedz nam co myślisz.

VE-Uploader.png

Dodawnie plików przez VisualEditor (już wkrótce!)

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki