Fandom

Wikia Polska

Komentarze4

Droga do VisualEditora

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Bardzo cieszymy się z przesłanych ostatnio komentarzy i opinii na temat VisualEditora i z tego, że wielu z Was uznało to rozszerzenie za przydatne w szczególności dla nowszych użytkowników. Zapewniamy, że edycja w trybie źródłowym pozostanie dostępna dla każdego i pracujemy nad tym, aby VisualEditor spełniał oczekiwania szerokiego grona edytorów. Dziś chcielibyśmy przedstawić osiągnięcia i wyzwania, które napotkaliśmy na drodze do aktualizacji edytowania WYSIWYG na Wikii. Opiszemy także w skrócie następne etapy fazy beta edytora, które mamy w planach.

VE-Wikimania.jpg

Inżynierowie Wikii prezentują VisualEditor na Wikimanii 2013 w Hong Kongu

Inżynierowie Wikii Christian i Inez przez długi czas współpracowali z Fundacją Wikimedia. Owocem tej współpracy jest wiele nowych pomysłów i technologii, takich jak Parsoid, umożliwiający błyskawiczną i od początku do końca precyzyjną konwersję pomiędzy wikitekstem i HTML. Nie było to proste, biorąc pod uwagę wszystkie możliwe kombinacje kodu i formatowania, które muszą być renderowane poprawnie. VisualEditor nie wróci do trybu źródłowego, gdy uzna że kod na stronie jest "zbyt skomplikowany" i nie zobaczysz już nigdy zielonych puzzli, reprezentujących inny element. Nawet jeśli coś nie może być edytowane przy wykorzystaniu nowego edytora i tak zostanie wyświetlone dokładnie tak, jak w artykule.

Są także inne zalety. Jeśli edytujesz cały artykuł, ale ostatecznie zmian dokonujesz jedynie w jednej sekcji, tylko kod tej sekcji zostaje zmodyfikowany po zapisaniu. Ta decyzja wynika z jednego z najważniejszych zadań, które postawiliśmy przed VisualEditorem - zero nieintencjonalnych zmian w układzie i strukturze artykułu. "Zaśmiecone diffy" były jednym z głównych powodów, dla których wiele społeczności nie było zadowolonych z wizualnego edytowania na Wikii.

VE-SpellCheck.png

Sprawdzanie pisowni jest dostępne!

Inne decyzje było łatwiej podjąć. Użytkownicy często zgłaszali zapotrzebowanie na sprawdzanie pisowni w trybie wizualnym. Zespól pracujący na VisualEditorem umożliwił wykorzystywanie domyślnego sprawdzania pisowni z przeglądarki w samym trybie edycji.

W najbliższym tygodniu pojawi się pierwsza ważna aktualizacja sposobu działania VisualEditora - narzędzie do dodawania plików. Niezależnie od tego czy dodajesz coś już wcześniej przesłanego na wiki, film od zewnętrznego dostawcy czy plik bezpośrednio ze swojego komputera, w każdym przypadku korzystać będziesz z jednego narzędzia. Możesz także wykonać wszystkie trzy czynności na raz, dodając wybrane pliki do "koszyka" po prawej stronie przed wykorzystaniem ich w artykule. Zajrzyj w przyszłym tygodniu na forum i strony pomocy, aby dowiedzieć się więcej o zaktualizowanym, intuicyjnym sposobie dokonywania tych zmian i powiedz nam co myślisz.

VE-Uploader.png

Dodawnie plików przez VisualEditor (już wkrótce!)

Więcej w Fandom

Losowa wiki