FANDOM


ArrestedDevelopmentCategory

Przykładowa galeria kategorii na Arrested Development wiki

Na większości wiki, obrazy i filmy pełnią istotną rolę w objaśnianiu zawartości i zawsze stanowią ciekawy dodatek do otaczającego je tekstu. Obrazy zawarte w artykułach służą także reprezentowaniu tych artykułów w rozmaitych innych miejscach na wiki.

Technika jaką wykorzystuje Wikia aby automatycznie wykorzystywać obrazy pochodzące z artykułu, w którym zostały umieszczone nazywamy ImageServing. Przykładowo, galerie kategorii czy sekcje "Podobne strony" wykorzystują ImageServing aby wybrać i wyświetlać obrazy do miniaturek.

Dzisiaj przyjrzymy się od zaplecza temu jak działa ImageServing. Od czasu do czasu przedstawiamy metody jakie wykorzystuje Wikia aby dostarczać czytelnikom zawartość szybko i efektywnie (jak w przypadku wpisów Pamięć podręczna - o co chodzi? czy cotygodniowych aktualizacji technicznych).

Jak działa dobieranie obrazów?

Kwardrat
50px

Wybierany obraz to zwykle pierwszy, który pojawia się w artykule, pod warunkiem, że:

  • Obraz my wymiary większe niż 75px na 75px
  • Obraz wykorzystany został mniej niż 11 razy na wiki
  • Obraz jest jednym z 50 pierwszych wykorzystanych w artykule
  • Nie jest w formacie ".svg"

Te zasady pozwalają uniknąć wykorzystywania ikon i logo użytych na wiki. Limit 10 wykorzystań może być podniesiony lub zmniejszony na żądanie, jeśli powoduje komplikacje na Twojej wiki - wystarczy zapytanie wysłane na Specjalna:Kontakt, a przyjrzymy się problemowi bliżej. Napisz także, jeśli uważasz, że obraz spełniający warunki ignorowany jest przy wyborze.

'Pierwszy' obraz na wiki jest zwykle tym, który jako pierwszy identyfikowany jest przez oprogramowanie i nie ma znaczenia, czy zawarty jest w szablonie czy dodany został w standardowy sposób.

Jeśli artykuł nie zawiera odpowiedniego obrazu, zwykle zastępowany jest przez fragment tekstu - pierwszy dostępny tekst nie znajdujący się w szablonie.

Przycinanie obrazów

ArrestedDevelopmentRelated

"Podobne strony" na Arrested Development wiki

ImageServing pozwala także na przycinanie plików do innych wymiarów, jeśli jest taka potrzeba. Nadrzędnym celem w takich przypadkach jest pozostawienie możliwie wiele obrazu i przecięcie jedynie krawędzi, jeśli sięgają za daleko.

Wraz rozwojem Wikii, możliwe jest, że technika ImageServing wykorzystana zostanie także w innych miejscach na wiki.

Pytania? Uwagi? Zostaw je poniżej. Jeśli chcesz zgłosić błąd, napisz komentarz lub prześlij za pomocą Specjalna:Kontakt.