Fandom

Wikia Polska

Komentarz1

Jak dobierane są obrazy reprezentujące artykuły?

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

ArrestedDevelopmentCategory.png

Przykładowa galeria kategorii na Arrested Development wiki

Na większości wiki, obrazy i filmy pełnią istotną rolę w objaśnianiu zawartości i zawsze stanowią ciekawy dodatek do otaczającego je tekstu. Obrazy zawarte w artykułach służą także reprezentowaniu tych artykułów w rozmaitych innych miejscach na wiki.

Technika jaką wykorzystuje Wikia aby automatycznie wykorzystywać obrazy pochodzące z artykułu, w którym zostały umieszczone nazywamy ImageServing. Przykładowo, galerie kategorii czy sekcje "Podobne strony" wykorzystują ImageServing aby wybrać i wyświetlać obrazy do miniaturek.

Dzisiaj przyjrzymy się od zaplecza temu jak działa ImageServing. Od czasu do czasu przedstawiamy metody jakie wykorzystuje Wikia aby dostarczać czytelnikom zawartość szybko i efektywnie (jak w przypadku wpisów Pamięć podręczna - o co chodzi? czy cotygodniowych aktualizacji technicznych).

Jak działa dobieranie obrazów?

Kwardrat
50px

Wybierany obraz to zwykle pierwszy, który pojawia się w artykule, pod warunkiem, że:

  • Obraz my wymiary większe niż 75px na 75px
  • Obraz wykorzystany został mniej niż 11 razy na wiki
  • Obraz jest jednym z 50 pierwszych wykorzystanych w artykule
  • Nie jest w formacie ".svg"

Te zasady pozwalają uniknąć wykorzystywania ikon i logo użytych na wiki. Limit 10 wykorzystań może być podniesiony lub zmniejszony na żądanie, jeśli powoduje komplikacje na Twojej wiki - wystarczy zapytanie wysłane na Specjalna:Kontakt, a przyjrzymy się problemowi bliżej. Napisz także, jeśli uważasz, że obraz spełniający warunki ignorowany jest przy wyborze.

'Pierwszy' obraz na wiki jest zwykle tym, który jako pierwszy identyfikowany jest przez oprogramowanie i nie ma znaczenia, czy zawarty jest w szablonie czy dodany został w standardowy sposób.

Jeśli artykuł nie zawiera odpowiedniego obrazu, zwykle zastępowany jest przez fragment tekstu - pierwszy dostępny tekst nie znajdujący się w szablonie.

Przycinanie obrazów

ArrestedDevelopmentRelated.png

"Podobne strony" na Arrested Development wiki

ImageServing pozwala także na przycinanie plików do innych wymiarów, jeśli jest taka potrzeba. Nadrzędnym celem w takich przypadkach jest pozostawienie możliwie wiele obrazu i przecięcie jedynie krawędzi, jeśli sięgają za daleko.

Wraz rozwojem Wikii, możliwe jest, że technika ImageServing wykorzystana zostanie także w innych miejscach na wiki.

Pytania? Uwagi? Zostaw je poniżej. Jeśli chcesz zgłosić błąd, napisz komentarz lub prześlij za pomocą Specjalna:Kontakt.

Więcej w Fandom

Losowa wiki