FANDOM


W Wikii bezustannie pracujemy nad nowymi rozszerzeniami, które ułatwiają edytorom pracę i pozwalają rozwijać ich projekty. Ważnym elementem procesu budowania wiki, jest stworzenie miejsca, w którym edytorzy mogą ze sobą współpracować i wymieniać się uwagami na temat nowości. Od dzisiaj miejscem tym może być nowe forum Wikii, które właśnie dodane zostało do sekcji Laboratorium w Rozszerzeniach wiki!

O co chodzi?

Jedno słowo: Komunikacja! Głównym zadaniem nowego forum jest zachęcenie użytkowników do wzięcia udziału w dyskusjach na wiki i umożliwienie bezproblemowej i szybkiej komunikacji pomiędzy edytorami. Nowi odwiedzający będą mieli okazję przekonać się kto stoi za wspaniałą zawartością wiki, co pomoże im zmienić się z czytelników w edytorów. Zaawansowani użytkownicy docenią nowe możliwości śledzenia najważniejszych dyskusji na wiki i łatwość komunikacji.

Noweforum1

Do każdej dyskusji dodać można Tematy, które są sposobem na łączenie artykułów z ciekawymi dyskusjami na ich temat. System powiadomień pozwala na śledzenie interesujących wątków na bieżąco, a administratorzy mogą wyróżnić wybrane dyskusje, jeśli uznają, że zainteresować one mogą wszystkich użytkowników. W ten sposób, forum może stać się głównym kanałem komunikacji na wiki, obok portali społeczności czy czatu.

Co się zmieni gdy włączę nowe Forum?

Forum topics thread

Dyskusja na forum o Żebie Kermicie...

Kermit article

...i odnośnik do tej dyskusji w artykule o Kermicie

Jedną z najciekawszych funkcjonalności nowego forum jest moduł dyskusji w artykułach na wiki, który pozwala łączyć artykuły z dotyczącymi ich konwersacjami. Gdy do danego wątku dodany zostanie temat, w postaci nazwy artykułu, to w tym artykule pojawi się nawiązanie do aktywnego wątku. Gdy na forum nie ma jeszcze dyskusji na dany temat, użytkownik może ją rozpocząć.

Do karty "Na Wiki" na górnym pasku nawigacji dodany zostanie link kierujący do strony Specjalna:Forum, która jest nadrzędną stroną dla nowego Forum. Specjalna:Forum zawiera listę wszystkich dostępnych subforów utworzonych przez administratorów (choć z momentem włączenia forum, dostępne jest kilka startowych subforów, które można dowolnie modyfikować). Strona główna forum zawiera także odnośnik do zasad dotyczących dyskusji na forum. Administratorzy mogą edytować zarówno stronę zasad forum jak i listę dostępnych subforów. Każde subforum zawiera listę wątków, gdzie toczą się wszystkie dyskusje.

Przestrzeń nazw "Forum" zostanie zarchiwizowana gdy włączone zostanie nowe forum. Oznacza to, że strony z tej przestrzeni edytować będą mogli jedynie administratorzy, jednak nadal będzie będzie można je odnaleźć w wynikach wyszukiwania i swobodnie przeglądać. Na stronach z tej przestrzeni pojawi się także informacja o nowym forum i link do niego.

Co dalej?

Udostępnienie nowego forum w Laboratorium to dopiero pierwszy krok. Obecnie trwają prace nad dodaniem możliwości organizowania głosowań poprzez forum jak i płynniejszą prezentacją bardzo długich wątków. Inne funkcjonalności zależą także od opinii, które dostaniemy od Was, użytkowników!

Jeśli na Twojej wiki trwa dyskusja o włączeniu nowego forum, jakie pytania pojawiają się najczęściej? Jakie dodatkowe opcje chcielibyście zobaczyć najbardziej? Jakie powody towarzyszyły podjęciu decyzji o włączeniu nowego forum na Twojej wiki? Interesuje nas Wasza opinia. Najlepszym sposobem podzielenia się nią z nami to użycie przycisku Przeslijopinie, który znaleźć można obok wszystkich rozszerzeń w Laboratorium. Mamy nadzieję, że nowe forum przypadnie Wam do gustu i zechcecie podzielić się swoją opinią o nim z nami.

Pytania? Uwagi? Zostaw je poniżej. Jeśli chcesz zgłosić błąd, napisz komentarz lub prześlij za pomocą Specjalna:Kontakt.