FANDOM


Flickr-flags
Jak część z Was zapewne wie, na każdej wiki istnieje cały szereg komunikatów systemowych, które są częścią interfejsu i można odleźć ich zastosowanie w przeróżnych zakamarkach na wiki. Większość z nich można swobodnie edytować aby dodać wiki unikatowego charakteru albo po prostu przetłumaczyć dany komunikat na język ojczysty.

Domyślnie, komunikaty te powstają w języku angielskim i w tym też języku będą widoczne, jeżeli użytkownik wybierze angielski w swoich preferencjach. Nieco inaczej jest z pozostałymi językami. Komunikaty dla każdego nowego rozszerzenia i wszystkie inne, będące częścią używanego oprogramowania MediaWiki, trafiają na translatewiki.net, gdzie, zgodnie z tradycją wiki, każdy może dołączyć i rozpocząć tłumaczenie wybranych komunikatów. Raz w tygodniu, tłumaczenia są eksportowane z translatewiki.net do Wikii i w ten sposób stają się dostępne na wiki z wszystkich grup językowych.

Jednak mimo, że użytkownicy poświęcają często wiele godzin wolnego czasu na tłumaczenia, zdarza się, że niektóre przetłumaczone komunikaty zawierają literówki, są niespójne z innymi czy z innego powodu wymagają aktualizacji.

Dlatego wyruszyłem ostatnio na misję odnalezienia i poprawienia wszystkich tego typu komunikatów, które często przewijały mi się przed oczami. Niestety nie byłem w stanie wytropić wszystkich stron na których widziałem niewłaściwe tłumaczenia i w związku z tym, nie znając nazw komunikatów, nie mogłem także dokonać odpowiednich poprawek na translatewiki.net.

Pomyślałem, że na swoich wiki też zdarza Wam się zobaczyć komunikaty, którym przydałaby się poprawka tłumaczenia, którą jednocześnie warto zastosować na pozostałych polskich wiki. Oczywiście zachęcam do zarejestrowania się na translatewiki.net i dołączenia do zespołu tłumaczącego na język polski. Jeżeli jednak nie macie czasu lub ochoty na angażowanie się w ten projekt, a jednocześnie znacie kilka komunikatów, którym przydałyby się poprawki, możecie umieścić informacje o nich w komentarzach poniżej, najlepiej z linkiem do strony gdzie dany komunikat można zobaczyć w akcji, a dobre gnomy zrobią resztę ;-).