Centrum Społeczności
Advertisement

Jeśli jesteś na Wikii już jakiś czas, zapewne znasz pojęcie "pamięci podręcznej". Zgłaszając problem poprzez Specjalna:Kontakt lub poprzez inne kanały, prawdopodobnie poproszono Cię o "wyczyszczenie pamięci podręcznej" lub poinformowano o tym, że "problem leży po stronie pamięci podręcznej". W tym wpisie postaramy się nieco wyjaśnić czym pamięć podręczna jest i jak pomaga Twojej wiki działać szybciej.

Jak to działa?[]

Istituto agronomico per l'oltremare, int

Pamięć podręczna zapisuje i organizuje pliki, pozwalając na szybszy do nich dostęp

Pamięć podręczna, w skrócie, pozwala na przechowywanie informacji bliżej, dzięki czemu można z nich korzystać szybciej. Co dokładnie to znaczy? Spójrzmy na przykład:

Wpisując adres wiki lub klikając do link do niej, przeglądarka pobiera całą zawartość strony, obrazy, pliki CSS i JavaScript. Przechodząc na inną stronę tej samej wiki, przeglądarka powinna pobrać tą samą ilość danych, mimo że jedyne co się zmieniło to sama treść strony. Wszystko co dookoła treści - tła, logo, kolory, większość skryptów i wiele innych elementów - pozostaje niezmieniona w stosunku do pierwszej załadowanej strony.

Aby zaoszczędzić czas, przeglądarka zapisuje wszystko co może i możliwie często sięga do tej pamięci. Łączy elementy nowe, świeżo pobrane z tymi, które zachowane został w pamięci podręcznej. Ponieważ mniej danych pobieranych jest z serwerów, strona ładuje się szybciej.

Ten poziom pamięci podręcznej nazywamy pamięcią podręczną przeglądarki, bo właśnie ona jest odpowiedzialna za przechowywanie informacji.

Są jednak także inne poziomy (lub warstwy) pamięci podręcznej, które działając zawsze nieco inaczej wykorzystywane są w tym samym celu - udostępnieniu informacji możliwie szybko.

Współdzielona warstwa pośrednia[]

Patrząc na powyższy przykład, łatwo dostrzec, że efekty działania pamięci podręcznej przeglądarki ograniczone są do jednego komputera. Informacja przechowywana jest możliwie blisko, co umożliwia bardzo krótki czas dostępu do niej, ale jeśli inni edytorzy będą chcieli zobaczyć tą samą stronę, każdy z nich będzie musiał pobrać na nowo całość strony.

Co gdybyśmy pomiędzy użytkownikami a serwerami Wikii umieścili warstwę pośrednią, która przechowywałaby wszystko, co przez nią przechodzi i udostępniała to wszystkim odwiedzającym? Wszyscy użytkownicy mogliby korzystać wtedy z dobrodziejstw pamięci podręcznej. Właśnie to robimy na Wikii a warstwę pośrednią pamięci nazywamy pamięcią Varnish.

Fastly logo

Fastly pozwala Wikii działać szybciej

Pamięć Varnish zarządzana i koordynowana jest przez Fastly (firmą założoną przez byłych Wikian). Posiada serwery na całym świecie i automatycznie łączy użytkowników z najbliższymi z nich w celu zwiększenia szybkości działania wiki.

Pamięć Varnish współpracuje z pamięcią podręczną przeglądarki. Jeśli Twoja przeglądarka posiada kopię żądanych informacji, jest ona wykorzystywana. Jeśli nie posiada takiej kopii, zapytanie kierowane jest do pamięci Varnish. Jeśli i tam nie ma aktualnej kopii dokumentu, dane pobierane są bezpośrednio z serwerów Wikii.

Pod maską[]

Nawet sięgając po dane bezpośrednio, bez opisanych wyżej rodzajów pamięci, na serwerach Wikii działają dodatkowe poziomy pamięci podręcznej, zapewniające możliwie szybkie działanie wiki.

Zawartość strony pozostaje zwykle taka sama dopóki nie dokona się na niej edycji. Przechowujemy przetworzoną zawartość stron w pamięci parsera, która jest odświeżana i odbudowywana za każdym razem gdy pojawi się nowa edycja.

Wiemy także, że liczba artykułów na wiki pozostaje taka sama dopóki ktoś nie doda lub usunie strony, przechowujemy zatem liczbę stron w innej warstwie pamięci podręcznej - memcache.

Wykorzystujemy także wiele innych sztuczek pozwalających na skrócenie czasu ładowania się stron i bezustannie pracujemy nad nowymi.

Czyszczenie pamięci podręcznej i rozwiązywanie problemów[]

Jeśli wydaje Ci się, że widzisz zdezaktualizowaną wersję strony , zawsze dobrze jest wyczyścić pamięć podręczną przeglądarki lub pobrać świeżą wersji strony z serwera. To pierwszy krok w kierunku rozwiązania potencjalnego problemu. Jeśli to nie pomaga, możliwe że coś poszło nie tak po naszej stronie i dane utknęły gdzieś na niższych pokładach pamięci podręcznej. Jeśli doświadczasz takiego problemu, skorzystaj z naszego formularza kontaktowego i poinformuj nas o tym.

Advertisement