FANDOM


WAM BlogHeader

W tym tygodniu na Wikii pojawiło się nowe narzędzie do porównywania i oceniania wielu wiki jednocześnie - WAM. WAM (Wikia Activity Monitor) automatycznie przydziela danej wiki ocenę od 0 do 100, która liczona jest jako wypadkowa liczby odwiedzin, edycji, aktywnych edytorów i innych zmiennych. Lista 5000 najwyżej ocenionych wiki aktualizowana jest codziennie i można ją znaleźć na http://www.wikia.com/WAM. Listę można sortować według kategorii (Gry, Rozrywka i Lifestyle), a także według filtra językowego, obejmującego obecnie jedynie najpopularniejsze języki. Obecnie nie ma możliwości filtrowania jedynie polskojęzycznych wiki, ale można w wyszukiwarkę wpisać frazę "pl." aby otrzymać wszystkie wiki z przedrostkiem "pl.", co da dobry obraz większości wiki w naszym języku.

MadMenWAM2

Strzałka w górę lub w dół opisuje niedawną zmianę w pozycji, a niebieska kropka brak zmian

Pozycja wiki w rankingu, podobnie jak zmienne służące do jej wyliczenia, będzie stale się zmieniać w zależności od rozmaitych zdarzeń. Przykładowo, angielskojęzyczna Mad Men Wiki awansowała w ciągu ostatnich tygodni, ponieważ niedawno rozpoczął się kolejny sezon serialu opisywanego przez wiki. Inne zmiany pozycji mogą nie być tak łatwe to zidentyfikowania, dlatego obserwowanie listy jest tym ciekawsze.

Należy pamiętać, że na Wikii swoje miejsce ma ponad 300 000 projektów, więc jeśli Twoja zajmuje "zaledwie" miejsce 4998 nie masz powodów do zmartwień. Samo miejsce w pierwszych 5000 to ogromny sukces! Jeśli nie odnalazłeś swojej wiki na liście, możesz uczynić to celem dla społeczności swojego projektu na nadchodzące miesiące. Śledzimy ten ranking już od stycznia 2012 i widzieliśmy dzięki niemu niewielkie wiki, takie jak Injustice: Gods Among Us Wiki, Defender of Texel Wiki czy Puzzles & Dragons Wiki, którym udało się dokonać spektakularnych wzrostów.

Co zrobić aby polepszyć pozycję wiki w rankingu? Nie istnieje jeden, szybki sposób na podniesienie pozycji w rankingu. Zawsze zabierze to trochę czasu i wysiłku. W tym sensie, pozycję w rankingu porównać można do pozycji w wynikach wyszukiwarek internetowych. W obu przypadkach najważniejsza jest zawartość wiki. Dobrym początkiem będzie zapoznanie się z poradnikiem o polepszaniu pozycji w Googlu. Jeśli jesteś administratorem, na pewno masz szereg pomysłów na zmiany, których chcesz dokonać na wiki. Dodaj do tej listy elementy związane z optymalizacją wyników wyszukiwania i zaangażuj innych użytkowników w proces ich realizacji.

Pytania? Uwagi? Zostaw je poniżej. Jeśli chcesz zgłosić błąd, napisz komentarz lub prześlij za pomocą Specjalna:Kontakt.