FANDOM


W lutym tego roku, pojawił się wpis dotyczący wykorzystania przeglądarek na Wikii. Nadeszła pora na odświeżenie tematu.

2013Q3 - Platform.png

Rodzaje urządzeń wykorzystywane przez odwiedzających (bez aplikacji mobilnych)

Wzrost liczby odwiedzin mobilnych

Wzrost popularności i wydajności tabletów oznacza, że obecnie traktujemy je na równi z komputerami stacjonarnymi. Darwin to jeden z kroków, które podejmujemy, aby ujednolicić skórkę Wikii na wielu urządzeniach.

Smartfony i tablety bezustannie zyskują na popularności i obecnie około jedna trzecia odwiedzin pochodzi właśnie z tego typu urządzeń, nie wliczając w to odwiedzin poprzez aplikacje mobilne, takie jak MyWikia czy GameGuides. Dowiedz się więcej tutaj.

Google Chrome jest nadal najczęściej wykorzystywaną przeglądarką, a Internet Explorer nadal traci na popularności (więcej o tym wkrótce).

Tablety i smartfony wykorzystują głównie iOS i Andorida - ich udział jest mniej więcej taki sam dla liczby odwiedzin ze smartfonów, ale iOS dominuje jeśli chodzi o liczbę odwiedzin z tabletów.

Blink

Niektórzy z Was zapewne słyszeli o 'Blink', nowym silniku dla przeglądarek, na który ostatnio przerzuciły się Google Chrome i Opera. Jest to fork silnika WebKit, nadal wykorzystywanego przez Safari i obecnie oba silniki są bardzo podobne.

Użytkowcy korzystający z Chrome nie dostrzegą znaczącej zmiany, którą zobaczyć powinni jednak Ci, korzystający z Opery. Opera wykorzystywała silnik Presto aż do wersji 12, a od wersji 15 korzysta z Blink. Nadal nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnego wsparcia dla Opery, ale ostatnia zmiana oznacza, że przeglądarka ta zachowywać się będzie podobnie do Google Chrome i w związku z tym będzie mniej podatna na problemy. Jeśli używasz Opery 12, sugerujemy aktualizację do najnowszej wersji.

Wsparcie dla Internet Explorera i Safari

2013Q3 - IE.png

Wykorzystanie wersji Internet Explorera przez użytkowników korzystających z tej przeglądarki

W końcu dochodzimy do kwestii Internet Explorera. W ostatnim wpisie ogłosiliśmy zaprzestanie wsparcia dla IE8, co stało się w kwietniu. W ciągu następnych sześciu miesięcy, Wikia generalnie działała w IE8 i nadal pracowaliśmy nad naprawianiem istotnych problemów występujących w tej przeglądarce.

Dzisiaj jednak ogłaszamy plan zakończenia wsparcia dla IE9 w niedalekiej przyszłości. Liczba odwiedzin z tej przeglądarki jest niewiele wyższa niż korzystających z IE8 - większość użytkowników przeszła na wersję 10 lub inną przeglądarkę.

Ogłaszamy także plan zakończenia wsparcia dla Safari 5.0 i 5.1, przy pełnym wsparciu dla wersji 6.0 i późniejszych.

Oznacza to, że nie będziemy już testować nowych rozszerzeń w IE9 i Safari 5, ale nie oznacza to, że wszystko nagle przestanie działać. Jeśli w tych przeglądarkach coś nie będzie działać jak powinno, będziemy wdzięczni za zgłoszenia i naprawiać będziemy je w zależności od przypadku.

Jeśli korzystasz z IE9 na Windows Vista, silnie zachęcamy do przejścia na inną przeglądarkę, taką jak Firefox czy Chrome. - linki znajdziesz na Pomoc:Wspierane przeglądarki - lub aktualizację sytemu operacyjnego do wersji 7 czy 8. Jeśli korzystasz z IE9 na Windows 7, sugerujemy przejście na wersję Internet Explorer 11 (lub, ponownie, przejście na inną przeglądarkę).

Jeśli korzystasz z OS X 10.5 i nie jesteś w stanie zaktualizować Safari, zachęcamy do aktualizacji do takiej wersji OS X, która nadal jest wspierana przez Apple.

Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że nie wszyscy mają możliwość natychmiast zaktualizować przeglądarkę czy system operacyjny - w takim przypadku doradzamy grzeczne, ale częste przypominanie o tym osobom, które mają taką możliwość ;)

Logo różnych przeglądarek z http://paulirish.com/2010/high-res-browser-icons/

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki