FANDOM


Zgodnie z zapowiedzią, przedstawiamy nowy sposób importowania i minimalizowania skryptów i stylów, który właśnie został udostępniony na Wikii.

Jedną z zalet platformy MediaWiki jest to, że użytkownicy mają możliwość dodawania własnych skryptów (poprzez strony .js) i stylów (poprzez strony .css). Na Wikii istnieje możliwość importowania stylów z innych projektów lub podstron (np. w celu uzyskania większej przejrzystości kodu). Do tej pory, użytkownicy mieli możliwość importowania wewnętrznych i zewnętrznych skryptów poprzez korzystanie z metod importScript lub importScriptPage. Style z kolei najczęściej importowane były przy użyciu metody @import. Metody te mają jednak kilka wad. Po pierwsze; działają one bez synchronizacji, co oznacza, że każda kolejna importowana strona powoduje wysłanie zupełnie nowego żądania do serwerów Wikii i w ten sposób wydłuża czas ładowania strony. Po drugie; pobierane pliki zawierają komentarze i puste linie, które przydatne są dla użytkowników piszących i czytających kod na konkretnych stronach, ale bezużyteczne podczas interpretowania kodu przez przeglądarkę.

Co zmieniliśmy? Utworzyliśmy funkcję "importArticles()", która umożliwia zaimportowanie stron tylko w jednym żądaniu do serwera i automatycznie usuwa z importowanych plików zbędny kod, aby był krótszy, a co za tym idzie szybciej się ładował. Poniżej krótki opis jak z niej korzystać.

Skrypty

Chcąc zaimportować przykładowo jeden skrypt z naszej wiki i jeden z zewnętrznej, należy użyć kodu:

importArticles({
  type: "script",
  articles: [
    "MediaWiki:MojSkrpt.js",
    "w:c:innawiki:MediaWiki:ZewnetrznySkrypt.js"
  ]
});

Import tylko jednego pliku:

importArticle({
  type: "script",
  article: "MediaWiki:MojSkrpt.js"
});

Importując skrypty z innych wiki, należy użyć standardowej składni linków interwiki czyli w:c:nazwawiki:nazwastrony.

Style

Podobnie jak powyżej, z tą różnicą, że parametr type zmianiamy ze script na style. Przykład:

importArticles({
  type: "style",
  articles: [
    "MediaWiki:MojStyl.css",
    "w:c:innawiki:MediaWiki:ZewnetrznyStyl.css"
  ]
});

Import tylko jednego pliku:

importArticle({
  type: "style",
  article: "MediaWiki:MojStyl.css"
});

Uwagi

 • Metoda importArticles() działa jedynie na wiki, które zostały zaktualizowane do wersji MediaWiki 1.19.
 • Kod dodaje się do wybranej strony lub stron .js (MediaWiki:Common.js , MediaWiki:Wikia.js, MediaWiki:Monobook.js lub stron użytwkonika).

Pytania? Uwagi? Zostaw je poniżej. Jeśli chcesz zgłosić błąd, napisz komentarz lub prześlij za pomocą Specjalna:Kontakt.