FANDOM


Duty callsPL.png

Wiki to w esencji grupy ludzi, które spotkały się by razem coś stworzyć. Rosną najszybciej, gdy członkowie grupy potrafią ze sobą współpracować, zgadzać się co do kierunku i sposobu rozbudowy projektu. Działają, ponieważ wkład większości edytorów jest pozytywny. W przeciwnym razie utonęlibyśmy w morzu spamu i wandalizmów.

W każdej grupie jednak zdarzają się konflikty, nieporozumienia związane z tym jak coś powinno wyglądać, ostre dyskusje pomiędzy członkami zespołu czy problemy związane z niepożądanym zachowaniem jednego z edytorów, który powoduje problemy bo może.

Każda sytuacja jest inna, ale jest kilka generalnych zasad, które mogą pomóc w przezwyciężeniu problemów.

Załóż dobrą wolę

Jedną z najstarszych zasad na wiki jest "zakładanie dobrej woli". Gdy z kimś się nie zgadzamy, łatwo pomyśleć, że osoba ta ma złe intencje lub stara się zaszkodzić. Najczęściej jednak, inni użytkownicy mają dobre zamiary, a różnice biorą się jedynie z innych opinii co do sposobu osiągnięcia danego celu.

Przykładowo, gdy ktoś wpada na wiki i usuwa całą zawartość konkretnej strony, łatwo możemy wywnioskować, że chce zaszkodzić wiki. Tymczasem możliwe, że użytkownik ten uważa, że artykuł jest nieodpowiedni lub obraźliwy i nie wie, że usunięcie zawartości to niewłaściwy sposób aby zwrócić na to uwagę. Zdarza się także, że użytkownik myśli, że eksperymentalne zapisanie strony widoczne będzie tylko dla niego, a nie dla wszystkich czytelników. Możliwie także, że strona zapisana została przypadkowo, a edytor nie wie jak przywrócić ją do poprzedniego stanu.

Założenie, że taki użytkownik chciał dobrze i skontaktowanie się z nim w tej sprawie poprzez przyjazną wiadomość, może pomóc mu zmienić się zdezorientowanego nowicjusza w zaangażowanego edytora.

Nie karm trolli

Czasem inni przybyli na wiki po to tylko aby siać zamęt. Myślą, że zabawne jest dokonywanie dziecinnych edycji lub czerpią satysfakcję z kłótni, których są powodem. Kluczem do poradzenia sobie z takimi osobami jest zrozumienie o co im chodzi - o reakcję. Dla takich użytkowników ważne jest, że mają widownię. Czerpią satysfakcję, gdy widzą, że ich zmiany spowodowały, że ktoś musiał włożyć pracę, aby ten zmiany wycofać. Jeszcze większą przyjemność sprawia im śledzenie komentarzy i dyskusji poświęconych tym edycjom. Gdy Twoja reakcja będzie spokojna i pragmatyczna, zniechęcisz trolla do dalszych działań. Pamiętaj prostą zasadę - cofnij, zablokuj, ignoruj .

Zachowaj spokój i kontynuuj

Co z bardziej skomplikowanymi różnicami zdań, w których zaangażowane strony prawdziwie się ze sobą nie zgadzają? Konflikty mogą stać się gorące i bardzo trudne do rozwiązania. "Zakładanie dobrej woli" i tutaj się sprawdza. Obie strony najczęściej chcą dobra wiki, więc to wspólna płaszczyzna, na której można się dogadać.

Kilka przydatnych porad:

Zachowaj spokój

Zachowanie spokoju ma dwie zalety - pozwala skupić się na samym problemie, a nie na osobie, z którą dyskutujesz i umożliwia dalsze prowadzenie dyskusji.

Nie angażuj się w osobiste dyskusje

Zawsze pamiętaj o co toczy się spór, a nie z kim. Inni użytkownicy mogą wziąć do siebie to co im powiesz, nawet jeśli nie taka była Twoja intencja. "To głupie" może zostać zinterpretowane jako "Jesteś głupi".

Pamiętaj o czytających

Na wiki, nie rozmawiasz jedynie z drugą osobą. Rozmowa toczy się z wszystkimi użytkownikami śledzącymi dyskusję. Pisz w sposób, który pomoże innym zrozumieć problem i który pozwoli Ci pokazać, że Twoja opinia jest sprawiedliwa i otwarcie motywowana.

Upewnij się, że rozumiesz

Łatwo o nieporozumienia, jeśli ludzie komunikują się wyłącznie za pomocą tekstu. Tonu nie da się przeczytać - Twoje emocje wpłynąć mogą na to, jak interpretujesz słowa innych i "ton" ich wypowiedzi.

Rozmawiaj z innymi

Zawsze dobrze jest poznać odrębne zdania w danej kwestii. Inny użytkownik może mieć alternatywny, ciekawy punkt widzenia. Nie jest dobrą strategią, aby po prostu nakłonić Twoich przyjaciół do wzięcia Twojej strony (w szczególności gdy nie są stałymi edytorami na danej wiki). Dobrze natomiast rozważyć wszystkie opinie i punkty widzenia.

Bądź elastyczny i szukaj porozumienia

Ważnym jest, aby zidentyfikować wszystkie możliwe opcje porozumienia. Czy naprawdę ważne jest, żeby dany szablon znalazł się na danej stronie? Czy jest alternatywne rozwiązanie, które pogodzi obie strony? Być może wystarczy jedynie edycja szablonu, aby obie strony były zadowolone?

Napisz...i napisz ponownie

Czasem bardzo przydatne jest napisanie tego co chcesz powiedzieć, danie upustu emocjom, usunięcie tego co już zostało napisane i rozpoczęcie od nowa - tym razem w przyjaznym i pojednawczym tonie.

Rozważ rozmowę na żywo

Czat to bardzo dobry sposób aby rozwiązywać spory na żywo. Może to znacznie skrócić czas trwania dyskusji i pomóc w uniknięciu nieporozumień i zbędnych emocji.

Podziel się swoimi pomysłami

Masz swoje sposoby na zapewnieniu swojej wiki środowiska wolnego od niepotrzebnych dramatów? Jest coś, co zdecydowanie przydałoby się dodać do powyższej listy? Napisz o tym w komentarzach poniżej.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki