Fandom

Wikia Polska

Komentarze6

Ułatwienia dla korzystających z tabletów

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Gdy rozpoczynaliśmy prace nad projektem Darwin i dyskutowaliśmy o potencjalnych zmianach w układzie strony, stało się jasne, że wzrost liczby użytkowników korzystających z tabletów wymagać będzie wprowadzenia zmian, umożliwiających pełne wykorzystanie możliwości tych urządzeń. W sierpniu 2013 niemal 8% wszystkich odwiedzin pochodziło z tabletów. Sześć miesięcy temu, wartość ta wynosiła trochę powyżej 6%, a obecny trend wskazuje, że liczba odwiedzin z tabletów będzie wzrastać.

Obecnie (bez elastycznego układu), na tabletach pojawia się coś w rodzaju pomniejszonej wersji strony dostępnej na standardowych komputerach. Sprawia to, że artykuł jest mały i trudno się go czyta, a korzystanie z przycisków stanowi wyzwanie. Czytelnicy zwykle zmuszeni są powiększyć treść, aby przeglądanie było komfortowe i muszą robić to na każdej odwiedzanej stronie. Tak strony Wikii wyglądają na iPadzie dzisiaj:

Rosnąca liczba odwiedzin z tabletów powoduje, że musimy sprostać oczekiwaniom ich użytkowników. Niezależnie od rozmiaru urządzenia, to zawartość stron powinna być w centrum uwagi, a nie sposoby ułatwiające czytanie i nawigację. Zespół pracujący nad projektem Darwin przygotował kilka rozwiązań i elastyczny układ okazał się najlepszym z nich. Co to oznacza dla użytkowników korzystających z tabletów?

Z Darwinem, w niższych rozdzielczościach tło zostaje usunięte. Pozwoli to zaoszczędzić cenne piksele szerokości, które wykorzystane zostaną przez samą zawartość artykułu, co pozwoli powiększyć rozmiar strony i polepszy czytelność. Brak tła oznacza także szybsze ładowanie się strony. Darwin to ponadto zwiększenie rozmiaru czcionki o 1px, co uczyni artykuły łatwiejszymi w przeglądaniu, w szczególności na mniejszych tabletach, takich jak Kindle Fire HD czy iPad Mini.

W orientacji pionowej, moduły z prawego panelu przesuwane są na sam dół strony, aby wyeksponować zawartość i ułatwić czytanie. W tej orientacji, pasek wyszukiwania przesunięty zostaje na górę strony, aby zawsze był pod ręką. Z kolei w orientacji poziomej, prawy panel znajduje się w swojej standardowej pozycji; po prawej od zawartości, więc użytkownicy chcący skorzystać z jego funkcjonalności będą mieli do niego łatwy dostęp bez konieczności przewijarnia. Wykorzystując różne tryby przeglądania, możemy zaoferować różne opcje w zależności od preferencji czytelnika. Tak wyglądają strony Wikii na iPadzie z elastycznym układem:

To zdecydowanie przyjemniejszy widok dla zmęczonych oczu. Chcesz sam się o tym przekonać? Odwiedź tą wiki lub Darwin Wikia korzystając z tabletu i daj nam znać co sądzisz o zmianie!

Pytania? Uwagi? Zostaw je poniżej. Jeśli chcesz zgłosić błąd, napisz komentarz lub prześlij za pomocą Specjalna:Kontakt.

Więcej w Fandom

Losowa wiki