FANDOM


Gdy rozpoczynaliśmy prace nad projektem Darwin i dyskutowaliśmy o potencjalnych zmianach w układzie strony, stało się jasne, że wzrost liczby użytkowników korzystających z tabletów wymagać będzie wprowadzenia zmian, umożliwiających pełne wykorzystanie możliwości tych urządzeń. W sierpniu 2013 niemal 8% wszystkich odwiedzin pochodziło z tabletów. Sześć miesięcy temu, wartość ta wynosiła trochę powyżej 6%, a obecny trend wskazuje, że liczba odwiedzin z tabletów będzie wzrastać.

Obecnie (bez elastycznego układu), na tabletach pojawia się coś w rodzaju pomniejszonej wersji strony dostępnej na standardowych komputerach. Sprawia to, że artykuł jest mały i trudno się go czyta, a korzystanie z przycisków stanowi wyzwanie. Czytelnicy zwykle zmuszeni są powiększyć treść, aby przeglądanie było komfortowe i muszą robić to na każdej odwiedzanej stronie. Tak strony Wikii wyglądają na iPadzie dzisiaj:

Rosnąca liczba odwiedzin z tabletów powoduje, że musimy sprostać oczekiwaniom ich użytkowników. Niezależnie od rozmiaru urządzenia, to zawartość stron powinna być w centrum uwagi, a nie sposoby ułatwiające czytanie i nawigację. Zespół pracujący nad projektem Darwin przygotował kilka rozwiązań i elastyczny układ okazał się najlepszym z nich. Co to oznacza dla użytkowników korzystających z tabletów?

Z Darwinem, w niższych rozdzielczościach tło zostaje usunięte. Pozwoli to zaoszczędzić cenne piksele szerokości, które wykorzystane zostaną przez samą zawartość artykułu, co pozwoli powiększyć rozmiar strony i polepszy czytelność. Brak tła oznacza także szybsze ładowanie się strony. Darwin to ponadto zwiększenie rozmiaru czcionki o 1px, co uczyni artykuły łatwiejszymi w przeglądaniu, w szczególności na mniejszych tabletach, takich jak Kindle Fire HD czy iPad Mini.

W orientacji pionowej, moduły z prawego panelu przesuwane są na sam dół strony, aby wyeksponować zawartość i ułatwić czytanie. W tej orientacji, pasek wyszukiwania przesunięty zostaje na górę strony, aby zawsze był pod ręką. Z kolei w orientacji poziomej, prawy panel znajduje się w swojej standardowej pozycji; po prawej od zawartości, więc użytkownicy chcący skorzystać z jego funkcjonalności będą mieli do niego łatwy dostęp bez konieczności przewijarnia. Wykorzystując różne tryby przeglądania, możemy zaoferować różne opcje w zależności od preferencji czytelnika. Tak wyglądają strony Wikii na iPadzie z elastycznym układem:

To zdecydowanie przyjemniejszy widok dla zmęczonych oczu. Chcesz sam się o tym przekonać? Odwiedź tą wiki lub Darwin Wikia korzystając z tabletu i daj nam znać co sądzisz o zmianie!

Pytania? Uwagi? Zostaw je poniżej. Jeśli chcesz zgłosić błąd, napisz komentarz lub prześlij za pomocą Specjalna:Kontakt.