FANDOM


Na początku był wikitekst. Kto dawno temu, pod koniec minionego stulecia, przypuszczałby, że ten prosty język znaczników stanie się fundamentem dla całej palety projektów społeczności Wikii jak i bazy wiedzy ludzkości jaką jest Wikipedia? Wraz ze wzrostem liczby platform umożliwiających współpracę i współtworzenie, rosły także możliwości narzędzi, które wykorzystujemy, aby dzielić się informacjami. Przez niemal dwa lata, Wikia i Fundacja Wikimedia pracowały nad prostym, przejrzystym i eleganckim edytorem, pozwalającym zobaczyć jak publikowana strona wyglądać będzie naprawdę. Dzisiaj z dumą prezentujemy pierwszą odsłonę beta VisualEditora na Wikii.

Darwin Visual.jpg

Pierwsza edycja na Wikii powinna być możliwie łatwym i intuicyjnym doświadczeniem. Nowy użytkownik powinien poczuć, że narzędzia, które ma do dyspozycji, umożliwią mu pomyślne dodanie własnej edycji. Większość z nas wie, że nauka wikitekstu może zająć dłuższą chwilę. Nawet w obecnym edytorze wizualnym, ikony puzzli reprezentujące szablony czy infoboxy mogą być nieco... zagadkowe. Idealnym rozwiązaniem dla nowszych użytkowników jest coś prawdziwie WYSIWYG, co jest wymogiem dla wszystkich, współczesnych edytorów tekstowych. Ważnym jest, aby działało to w obie strony - edycje dokonane w trybie wizualnym nie powinny zostawiać niechcianych zmian z źródle strony.

Możesz przetestować VisualEditor poprzez edytowanie lub tworzenie własnych artykułów na Community Test Wikia. To dopiero wersja beta edytora, której głównym zadaniem jest umożliwienie podstawowych edycji tekstu i układu artykułów. Przejście od edytowania do czytania jest płynne, nawet na poziomie edycji sekcji, co pozwala na skupienie się na zawartości, gdy użytkownik chce dokonać zmian. Podczas edycji widzieć będziesz każdą cześć strony, nawet jeśli niektórych elementów nie można jeszcze modyfikować. Wkrótce edytor zostanie rozszerzony o wiele nowych funkcjonalności, w tym usprawnienia sposobu dodawania obrazów i filmów czy możliwość płynnego przechodzenia z trybu wizualnego do trybu źródłowego podczas dokonywania edycji. Co jeśli zechcesz skorzystać z edytora źródłowego? Obecny edytor Wikii nadal jest dostępny poprzez przycisk "Edytor klasyczny", znajdujący się w menu "Edytuj" i zawiera te same opcje co dotychczas.


Możliwość edytowania surowego wikitekstu na pewno nie zniknie, ale gdy VisualEditor rozbudowany zostanie o wszystkie niezbędne funkcje (i kilka nowych), wycofamy obecną wersję edytora wizualnego. Skupiamy się na ułatwieniach dla nowszych użytkowników, ale niektórzy zaprawieni w bojach Wikianie także znajdą wiele zalet nowego edytora, gdy zostanie włączony na większej ilości wiki. Nawet jeśli jesteś doświadczonym edytorem, który preferuje korzystanie jedynie z edytora źródłowego, na pewno pamiętasz czasy swoich pierwszych edycji, gdy próbowałeś dodać kilka zdań czy poprawić literówkę. Otwieramy drzwi dla nowego pokolenia fanów i edytorów i dokładamy starań, aby bez obaw pozostali na dłużej, wzbogacając treści, które uwielbiamy czytać.

Więcej informacji znajdziesz na Forum Community Central i stronie pomocy VisualEditora. Czekamy na wszelkie opinie, uwagi i pytania, na które z chęcią odpowiemy. Daj nam znać co myślisz! Wkrótce pojawi się kolejny wpis na blogu o niektórych technicznych aspektach nowego edytora, o tym jak działa i w jakim kierunku zmierza.

VisualEditor w wersji beta został włączony na niewielkiej ilości wiki i włączany jest niezależnie od elastycznego układu Darwina.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki