FANDOM


Did you know
W trakcie edycji na rozmaitych projektach na Wikii często zdarzało mi się utknąć w martwym punkcie. Najczęściej problemem były sprawy techniczne, brak pomysłu jak dana strona, szablon czy struktura strony ma wyglądać oraz brak umiejętności (a w moim przypadku także brak zmysłu estetycznego ;)) tworzenia i łączenia obrazów aby wiki wyglądała dobrze.

W takich przypadkach zawsze pytałem wszechwiedzącego Google'a. Szybko zorientowałem się, że istnieje kilka wiki, na których z dużym prawdopodobieństwem znajdę rozwiązanie swojego problemu lub przynajmniej podpatrzę jak podobne problemy rozwiązują inni.

Pomyślałem, że zestawienie wszystkich tego typu wiki w jednym miejscu może być przydatne i, mimo że część z nich jest po angielsku, pomocne w dalszej rozbudowie Waszych projektów. Nie bez znaczenia jest także to, że większość z wymienionych wiki jest stworzona i utrzymywana przez innych użytkowników. Oto lista:

  • Forum Wiki Społeczności/Community Central - fora społeczności Wikii to chyba najlepsze miejsca na szukanie pomocy. W ogromnym zasobie zarchiwizowanych wątków znaleźć można w zasadzie wszytko - od odpowiedzi na najbardziej podstawowe pytania z zakresu formatowania wikitekstu do porad dotyczących tworzenia skomplikowanych rozszerzeń JavaScript dla swojej wiki. Jeśli nie udaje się znaleźć szukanej odpowiedzi, zawsze utworzyć można nowy wątek i patrzeć jak inni pasjonaci ścigają się aby udzielić poprawnej odpowiedzi ;).
  • Wikia Developers Wiki - na tej niewielkiej wiki znaleźć można szereg rozszerzeń JavaScript, w tym także popularny kod dla rozwijanych tabelek, które ułatwiają nie tylko przeglądanie wiki, ale także jej administrację. Wisienką na torcie tej wiki jest doskonała dokumentacja rozszerzeń.
  • Pomoc Wiki/Help Wiki - wiki pomocy zawierają wiele przydatnych informacji, w szczególności dla początkujących Wikian. Można na nich znaleźć podstawowe informacje o dostępnych rozszerzeniach, istotnych komunikatach MediaWiki czy opisy narzędzi administratorów.
  • Admin Tools Wiki - to ciekawy projekt. Można na nim przetestować narzędzia przeznaczone dla administratorów. Ponadto wiki posiada ogromną ilość szablonów i zmodyfikowanych komunikatów MediaWiki, które warto przejrzeć szukając czegoś nowego dla swojej wiki.
  • Templates Wiki - Templates Wiki służy jako magazyn ciekawych i przydatnych szablonów, które mogą się przydać na każdej wiki.
  • Tworzenie Logo Wiki/Logo Creation Wiki - Świetne wiki, na których użytkownicy mniej doświadczeni w obróbce graficznej mogą zgłaszać prośby o logo czy skórki dla swoich projektów.
  • mediawiki.org - wszystko to, czego nie znajdziemy na wiki pomocy czy help wiki, a dotyczącego rdzenia oprogramowania MediaWiki znaleźć można właśnie tutaj. Od funkcji parsera do magicznych słów, wszystkie bazowe elementy wiki są na mediawiki.org doskonale udokumentowane.

A wy? Znacie jakieś podobne wiki, które ułatwiły Wam edytowanie? Zostawcie linka poniżej aby inni użytkownicy także mogli się o nich dowiedzieć.