Fandom

Wikia Polska

Komentarze2

Wikianie Wikianom

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Did you know.jpg
W trakcie edycji na rozmaitych projektach na Wikii często zdarzało mi się utknąć w martwym punkcie. Najczęściej problemem były sprawy techniczne, brak pomysłu jak dana strona, szablon czy struktura strony ma wyglądać oraz brak umiejętności (a w moim przypadku także brak zmysłu estetycznego ;)) tworzenia i łączenia obrazów aby wiki wyglądała dobrze.

W takich przypadkach zawsze pytałem wszechwiedzącego Google'a. Szybko zorientowałem się, że istnieje kilka wiki, na których z dużym prawdopodobieństwem znajdę rozwiązanie swojego problemu lub przynajmniej podpatrzę jak podobne problemy rozwiązują inni.

Pomyślałem, że zestawienie wszystkich tego typu wiki w jednym miejscu może być przydatne i, mimo że część z nich jest po angielsku, pomocne w dalszej rozbudowie Waszych projektów. Nie bez znaczenia jest także to, że większość z wymienionych wiki jest stworzona i utrzymywana przez innych użytkowników. Oto lista:

  • Forum Wiki Społeczności/Community Central - fora społeczności Wikii to chyba najlepsze miejsca na szukanie pomocy. W ogromnym zasobie zarchiwizowanych wątków znaleźć można w zasadzie wszytko - od odpowiedzi na najbardziej podstawowe pytania z zakresu formatowania wikitekstu do porad dotyczących tworzenia skomplikowanych rozszerzeń JavaScript dla swojej wiki. Jeśli nie udaje się znaleźć szukanej odpowiedzi, zawsze utworzyć można nowy wątek i patrzeć jak inni pasjonaci ścigają się aby udzielić poprawnej odpowiedzi ;).
  • Wikia Developers Wiki - na tej niewielkiej wiki znaleźć można szereg rozszerzeń JavaScript, w tym także popularny kod dla rozwijanych tabelek, które ułatwiają nie tylko przeglądanie wiki, ale także jej administrację. Wisienką na torcie tej wiki jest doskonała dokumentacja rozszerzeń.
  • Pomoc Wiki/Help Wiki - wiki pomocy zawierają wiele przydatnych informacji, w szczególności dla początkujących Wikian. Można na nich znaleźć podstawowe informacje o dostępnych rozszerzeniach, istotnych komunikatach MediaWiki czy opisy narzędzi administratorów.
  • Admin Tools Wiki - to ciekawy projekt. Można na nim przetestować narzędzia przeznaczone dla administratorów. Ponadto wiki posiada ogromną ilość szablonów i zmodyfikowanych komunikatów MediaWiki, które warto przejrzeć szukając czegoś nowego dla swojej wiki.
  • Templates Wiki - Templates Wiki służy jako magazyn ciekawych i przydatnych szablonów, które mogą się przydać na każdej wiki.
  • Tworzenie Logo Wiki/Logo Creation Wiki - Świetne wiki, na których użytkownicy mniej doświadczeni w obróbce graficznej mogą zgłaszać prośby o logo czy skórki dla swoich projektów.
  • mediawiki.org - wszystko to, czego nie znajdziemy na wiki pomocy czy help wiki, a dotyczącego rdzenia oprogramowania MediaWiki znaleźć można właśnie tutaj. Od funkcji parsera do magicznych słów, wszystkie bazowe elementy wiki są na mediawiki.org doskonale udokumentowane.

A wy? Znacie jakieś podobne wiki, które ułatwiły Wam edytowanie? Zostawcie linka poniżej aby inni użytkownicy także mogli się o nich dowiedzieć.

Więcej w Fandom

Losowa wiki