FANDOM


Witajcie Wikianie!

O czym mowa?

Wielu z Was zapewne słyszało o podziale helperów na ComSupów i ComDevów. Dzisiaj postaram się Wam wyjaśnić, czym zajmują się ci drudzy. Community Developer – bo tak brzmi nasza nazwa w pełnej okazałości – to specjalna grupa wszędobylskich działaczy starających się rozwijać społeczności, które owego rozwoju wymagają. Nie bierzemy jednak pod pachę projektów, które dobrze się trzymają. Staramy się rozwijać te, które w najbliższym czasie mogą stać się popularne i przyciągnąć społeczność, lub te, które rozwoju potrzebują. Emoticon_wink.png

Kim jesteśmy?

Dla wielu jest to chyba najważniejsze pytanie, no bo kto z ośmiu polskich helperów zajmuje się Community Developmentem? Jest nas czterech i działamy pod czujnym okiem Baakamono, który ma z nas wszystkich największe doświadczenie.

180?#.png 180?#.png 180?#.png 180?#.png
Baakamono Matik7 DarknessEyes23 Szynka013

Co robimy?

Zapytacie: jak to wygląda od środka? Staramy się być na bieżąco z premierami filmów, seriali, gier etc., aby później skupić się na tych projektach, które naprawdę mogą coś osiągnąć i co ważne, nas zaciekawią. Z doświadczenia wiemy, że nie pracuje się za miło tam, gdzie nie ma się o niczym pojęcia i trzeba robić wszystko na siłę. W momencie zebrania tej listy uzgadniamy między sobą, kto, jakim tematem się zajmuje – o dziwo, zgrzytów jeszcze nie było – bądź pracujemy grupowo nad jednym projektem. Pierwsze co robimy, to staramy się skontaktować z administratorem danej wiki, a następnie przechodzimy do działania. Tworzymy ogólny layout, stronę główną, porządkujemy licencje w plikach, dbamy o drzewo kategorii, zwiększamy liczbę istniejących artykułów i dbamy o reklamę owego projektu, czy to poprzez spotlight, reklamę na samej górze, czy poprzez Facebooka Wikii.

Nie zawsze jest to łatwe, ale staramy się dawać z siebie wszystko, a w razie większych problemów pomagają nam ComSupy – o których mowa kiedy indziej.

Jak wyglądają projekty przez nas współtworzone?

Nasza historia sięga dalekich czasów, ale począwszy od stycznia tego roku, zajmowaliśmy się dziewięcioma wikiami. Opisywanie zmian na każdej z nich byłoby uciążliwe, więc wspomnę o kilku zasługujących na uwagę. Jeśli macie jakieś pytania, zadawajcie je w komentarzach. Emoticon_happy.png

Gra o tron Wiki

Cieszy nas fakt, że po skończonej pracy, wiki zostaje z jakąś społecznością, która jest gotowa projekt rozwijać. Tak jest w przypadku wyżej wymienionej wiki opisującej produkcje wypuszczone na podstawie książek George'a R.R. Martina. Wraz z przyjściem piątego sezonu tak popularnego serialu, postanowiliśmy działać. Zaczęliśmy od złączenia kilku wiki na ten temat i technicznego zaplecza, czyli wygląd strony, zaopatrzenie w szablony no i oczywiście strona główna. Następnie przejrzeliśmy pliki, które nie posiadały odpowiedniej licencji. Zaraz po tym zajęliśmy się artykułami i postawiliśmy sobie cel – póki nie napiszemy 50 artykułów, nie zakańczamy projektu. To, co się działo przerosło jednak nasze oczekiwania, gdyż wyskoczyliśmy ponad granicę. Jak to mówią, dobrze jest robić przy tym, co się lubi, a w naszym składzie nie brakuje fanów „Pieśni Lodu i Ognia”. Co ciekawe, niektórzy postanowili tam pozostać na dłużej... Poniżej macie przykład przed i po metamorfozie.

Mario Wiki

Kto nie zna hydraulika Mario i jego brata Luigiego? Kultowe postacie, które każdy powinien znać! Czasami zdarza się okres, kiedy nic ciekawego się nie zbliża, ale my wtedy nie siedzimy z założonymi rękoma, tylko pracujemy dalej, wyszukując projekty godne i potrzebujące rozwoju. Takim projektem był właśnie Mario Wiki, która od 2008 roku leżała nietknięta. Dwa boxy na głównej, zerowa aktywność, spam i kilka artykułów w opłakanym stanie. Jak zawsze, pracę zaczęliśmy od wyglądu i strony głównej, a następnie zajęliśmy się artykułami. Pierwsze tygodnie zapowiadały się na to, że wiki zyska porządna społeczność, jednak z doświadczenia wiemy, że nie zawsze tak jest. Czasami wiki, którymi się zajmujemy w późniejszym czasie, znikają i zostają zapomniane. Tak też niestety wydarzyło się z tym projektem, lecz mimo wszystko wiążemy z pracą tam miłe wspomnienia.

Overwatch Wikia

Jednym z najświeższych projektów jest Overwatch Wikia, którą tworzyliśmy od zera. Tak też czasami bywa, że aby coś osiągnąć, musimy sami utworzyć wiki. Stworzyliśmy layout i wypróbowaliśmy swych sił w dość specyficznej stronie głównej – nie obeszło się bez pomocy ComSupów. Wiki rozwijała się z rozwojem gry niemalże od początku, a że studio, które za nią stoi stworzyło kilka popularnych produkcji, wiedzieliśmy, że wybraliśmy dobrze. W rozwój włożyliśmy mnóstwo serca i czasu, a w osiągnięciu społeczności niezwykle pomogły reklamy typu spotlight, czy postów na facebooku. Niezwykle cieszy oko fakt, że projekt po zakończonej pracy ma swoich opiekunów, którzy poświęcają swój czas na aktualizację treści. Mamy nadzieje, że właśnie tak zostanie...

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki