FANDOM


„The Legend of Zelda” – jeden z największych hitów od Nintendo. Seria gier o niebywałej popularności. „The Legend of Zelda: Ocarina of Time” jest nawet wymieniana jako jedna z najlepszych gier wszech czasów… a mimo to w Polsce chyba jakoś mniej się o niej słyszy.

Czym jest The Legend of Zelda i dlaczego nie jest tak znana w Polsce? W tym blogu postaramy sobie odpowiedzieć na te pytania.

Zelda Logo


Link - główny bohater The Legend of Zelda

Link, główny bohater serii

The Legend of Zelda to przygodowe gry akcji – walczymy z przeciwnikami, rozwiązujemy zagadki oraz zdobywamy przedmioty pomagające nam w dalszych przygodach. Głównym bohaterem jest przeważnie… wbrew pozorom nie księżniczka Zelda, a Link – blondowłosy chłopak w charakterystycznym zielonym ubranku. Jej początki sięgają lat 80, gdzie na konsoli NES biła rekordy popularności… konsola ta jest powszechnie w Polsce znana pod nazwą Pegasus.

Na pewno wielu z osób czytających ten wpis grała, albo przynajmniej słyszała o konsoli Pegasus, ale z zagraniem w LoE może na niej być pewien problem. Gra wykorzystywała innowacyjną metodę zapisu stanu gry. Dzięki baterii umieszczonej w kartridżu, można na nim było zapisywać postęp w rozgrywce i nawet po wyjęciu nośnika z konsoli niczego nie tracimy… przynajmniej dopóki bateria nam się nie rozładuje (podobne rozwiązanie wykorzystano między innymi w pierwszych grach z serii Pokémon na GameBoya). Rozwiązanie to okazało się za drogie dla podróbki konsoli sprzedawanej w jeszcze dosyć biednym kraju jak Polska.

Przez kolejne lata seria The Legend of Zelda ewoluowała. „Ocarina of Time” na Nintendo 64 była pierwszą grą z serii, w której akcję przeniesiono w środowisko 3D. Tu także wprowadzono po raz pierwszy rewolucyjne rozwiązanie: wybieranie celów, które ułatwiło interakcję z obiektami oraz walkę w środowisku przestrzennym. I tym razem niewielu Polaków miało okazję się zaznajomić z grą: konsoli Nintendo 64 nigdy oficjalnie nie wypuszczono w Polsce.

The Legend of Zelda- Breath of the Wild - grafika promocyjna

Pomimo ponad 30 lat na karku seria jest wydawana nadal. Już 3 marca wychodzi dziewiętnasta gra z serii: „The Legend of Zelda: Breath of the Wild” na konsole Nintendo Wii U oraz Nintendo Switch. Japońska firma wydaje się też teraz jakoś bardziej dostrzegać nasz kraj, ich najnowsza konsola zostanie wypuszczona u nas równo z jej światową premierą. Być może to dobra okazja, aby doświadczyć na sobie legendarnej marki i sprawdzić, czy i tym razem zostaniemy zaskoczeni jakimś rewolucyjnym rozwiązaniem, które wpłynie na przyszłe gry komputerowe?

Jeśli jesteś już starym fanem serii lub zaintrygowała Cię „Legend of Zelda” i chciałbyś pomóc w jej popularyzacji w Polsce, zapraszamy do rozwoju polskiej wiki The Legend of Zelda. Potencjalni adoptujący mogą oczywiście liczyć na pomoc techniczno-wizualną ze strony polskich helperów.

Do zobaczenia w Hyrule!

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki